مسئولان عزم جدی برای احیای گاوخونی ندارند/خشک شدن سطح دریاچه

اصفهان - فعال محیط زیست گفت: با وجود به صدا درآمدن آژیر خطر در ارتباط با پراکنش ریزگردهای سمی از تالاب گاوخونی حرکت خاصی در مسئولان مشاهده نمی‌کنیم که نشان از عزم جدی برای رفع مشکلات باشد.

احمد شهبازی ورزنه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با وضعیت فعلی تالاب گاوخونی اظهار داشت: در اردیبهشت‌ماه بارندگی‌های بسیار خوبی را در محدوده تالاب گاوخونی شاهد بودیم که نسبت به سال‌های گذشته در همین زمان مناسب ارزیابی می‌شود چراکه با بارندگی در بخش دریاچه نمک مقداری آب نیز وارد تالاب می‌شود.

وی افزود: این بارندگی‌ها اندکی سطح رطوبت تالاب را افزایش داد اما اکنون وارد فصل گرم سال شده‌ایم و رطوبت در سطح خاک گاوخونی به حداقل ممکن رسیده است.

نماینده میراث‌فرهنگی و فعال محیط زیست ساکن ورزنه با بیان اینکه با شرایطی که در اواخر تیرماه قرار داریم سطح خود دریاچه کاملا خشک شده است و قطره‌ای آب در آن مشاهده نمی‌شود، ابراز داشت: تنها در بخش دلتای تالاب و بخش‌هایی از حواشی گاوخونی مقدار کمی آب وجود دارد.

زنگ خطر دوباره تالاب با ادامه شرایط خشکسالی تا مهرماه

وی با تصریح بر این نکته که تالاب گاوخونی تا حدودی کارکرد رطوبتی خود را به دلیل همان بارش‌های اردیبهشتی حفظ کرده است، بیان داشت: این مطلب بدان معنا نیست که گاوخونی شرایط خطرناکی را در پیش رو ندارد بلکه در صورت عدم بارندگی و یا تامین حق‌آبه گاوخونی در اواخر شهریورماه یا مهرماه ممکن است شاهد نامناسب شدن شرایط باشیم.

شهبازی اضافه کرد: در چنین شرایطی باید منتظر وخیم‌تر شدن وضعیت تالاب باشیم وگرنه اینکه خداوند متعال لطف کرده و با بارندگی‌های مناسب در فصل پاییز از شرایط خطرناکی که ناشی از خشک شدن گاوخونی است، بگریزیم.

ضرورت عزم جدی ملی از سوی دولت و مردم برای رفع مشکلات تالاب

وی با توجه به اثبات انباشت فلزات سنگین مانند سرب، روی و کادمیم توسط دانشگاه آزاد اسلامی و محیط زیست در این تالاب و خطرات ناشی از پراکندگی آن با وزش باد، تصریح کرد: این امر محرز است که تامین حق آبه تالاب برای سلامتی مردم کشور ضرورت دارد اما رفع این مشکلات نیازمند عزم ملی و برنامه‌ریزی جدی از سوی دولت و مردم است.

نماینده میراث‌فرهنگی و فعال محیط زیست ساکن ورزنه با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی‌های بلندمدت در این ارتباط گفت: البته عزمی در این ارتباط در مسئولان ندیده‌ایم و با وجود اینکه بارها آژیر خطر در ارتباط با پراکنش ریزگردهای سمی از سوی تالاب به سمت شهرهای کشور به صدا درآمده است و هر بار تنها به لطف الهی از آن دور شده‌ایم اما مسئولان حرکت خاصی انجام نداده‌اند که از آن سیاست و عزم جدی دولت برای رفع این مشکلات برداشت شود.

کد خبر 4353422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =