تعیین تکلیف صمد با کادر فنی تیم ملی است/ نگران وضعیت حدادی نیستیم

رئیس فدراسیون بسکتبال اگرچه می‎گوید تصمیم‎گیری در مورد صمد نیکخواه بهرامی و بازگشت مهدی کامرانی با کادر فنی است اما در عین حال بر رعایت نظم تیمی و جوانگرایی هم تاکید دارد.

خبرگزاری مهر - گروه ورزش: مسابقات بسکتبال نوجوانان غرب آسیا و انتخابی آسیا از امروز شنبه به میزبانی ایران و در گرگان آغاز می شود، بسکتبالیست های جوان آخرین روزهای تمرینی پیش از اعزام به تایلند و شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جهان را پشت سر می گذارند و تیم «ب» بسکتبال هم که هفته هاست در اردوی آماده سازی به سر می برد، با کسب عنوان نایب قهرمانی به کار خود در جام ویلیام جونز پایان داد اما بازهم بیشتر نگاه ها در بسکتبال به تیم ملی معطوف است و راهی که برای حضور در بازی های آسیایی و بعد از آن مرحله دوم رقابت های انتخابی جهان در پیش دارد. 

تیم ملی بسکتبال که به چین سفر کرده بود با کسب دو عنوان سومی در تورنمنت بین المللی «اطلس اسپورت» و «پیک» به کار خود پایان داد. صمد نیکخواه بهرامی به خاطر سفر به آمریکا دیگر ملی پوشان را در این تورنمنت ها همراهی نکرد. حامد حدادی هم به خاطر مصدومیت، پیش از آغاز تورنمنت دوم (پیک) محل اردوی تیم ملی در چین را ترک کرد و به تهران بازگشت. در این میان فیلیپین، جدی ترین حریف ایران در مرحله مقدماتی بازی های آسیایی هم از حضور در این بازی ها اعلام انصراف کرد.

پیش از همه اینها اما صحبت هایی هم در رابطه با مهدی کامرانی و بازگشت دوباره وی در ترکیب تیم ملی بسکتبال مطرح بود اما هیچ نتیجه قطعی مبنی بر حضور یا عدم حضور این بازیکن در جمع ملی پوشان در مورد آن اعلام نشد. 

همه اینها بهانه ای بود برای گفتگو با رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال؛ وی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه کادر فنی تیم ملی باید در مورد صمد نیکخواه بهرامی و استفاده از وی در ترکیب تیم اعزامی به جاکارتا تصمیم بگیرد، به دیگر پرسش های مرتبط به تیم ملی و سایر موارد پاسخ داد. 

* خبرگزاری مهر: شرایط این روزهای تیم ملی بسکتبال را با توجه به عملکردی که در دو تورنمنت بین المللی چین داشت، چطور ارزیابی می کنید؟ 

- رامین طباطبایی: تمام برنامه‌هایی که از ابتدای سال و برای آماده‌سازی تیم ملی بسکتبال در نظر گرفته بودیم به منظور آماده‌سازی بهتر ملی‌پوشان و محک زدن آنها در قالب اردوها و دیدارهای مختلف بود که خوشبختانه همه آنها مطابق با آنچه می‌خواستیم، پیش رفته است. قبل از چین، اردوی صربستان را داشتیم که خوب بود. در دو تورنمنت چین و بخصوص تورنمنت اطلس اسپورت هم تیم ملی با تیم‌های مطرحی رقابت کرد. در همین تورنمنت، تیم ملی مقابل نیجریه شکست خورد و همین باخت که با اختلاف کمی هم بود، باعث شد به عنوان سوم بسنده کنیم اما خوشبختانه در تورنمنت «پیک»، ملی‌پوشان باخت مقابل نیجریه را به نوعی جبران کردند. همین نشان از بهبود تدریجی شرایط ملی پوشان را دارد. در کل هدف اصلی هماهنگ شدن بازیکنان و مرور تاکتیک‌ها بود که حاصل شد.

* ظاهرا تیم ملی تا بازی های آسیایی اردوی برون مرزی دیگری ندارد بنابراین بهتر نبود اردوی چین با حضور کامل ملی پوشان و از جمله صمد نیکخواه بهرامی انجام می شد؟

- در رابطه با وضعیت بازیکنان طبیعتاً اعضای کادر فنی بیشتر و بهتر در جریان هستند، اما صمد نیکخواه بهرامی به دلیل یکسری مسائل شخصی و لزوم پیگیری آنها، باید همزمان با تورنمنت اطلس‌ اسپورت، به آمریکا سفر می‌کرد؛ این سفر با هماهنگی کادر فنی انجام شد و به همین دلیل مشکلی با آن نبوده است.

* البته ظاهرا قرار بود صمد برای تورنمنت دوم (پیک) به جمع ملی پوشان اضافه شود اما این اتفاق نیفتاد.

- در این مورد هم باید نظر اعضای کادر فنی را جویا شد. قاعدتاً غیبت در این تورنمنت هم با هماهنگی کادر فنی بوده است، اما به هر حال منتظر بازگشت تیم هستیم تا نظر مهران شاهین‌طبع و دیگر اعضای کادر فنی را جویا شویم. بعد از آن است که می‌توان در این زمینه نظر درستی داشت.

* فکر می کنید با این شرایط صمد نیکخواه بهرامی در ترکیب تیم اعزامی به جاکارتا باشد؟ 

- این شرایطی است که ممکن است برای هر بازیکنی در هر مقطعی ایجاد شود و مواجه نشدن با آن اجتناب‌ناپذیر است اما به هر حال آنچه در نهایت مهم و تأثیرگذار است، حضور منظم و متوالی بازیکن در تمام اردوها و تورنمنت‌ها است تا بتواند در هماهنگی و تاکتیک تیمی، با دیگر ملی‌پوشان همراه باشد. برای فدراسیون این موضوع اهمیت زیادی دارد اما من به عنوان رئیس فدراسیون نظر خاصی در این مورد ندارم و کادر فنی را صاحب اختیار می‌دانم.

* حامد حدادی هم اردوی چین را نیمه تمام گذاشت؛ وضعیت آسیب دیدگی وی چطور است؟ 

- بازگشت حامد به تهران با هماهنگی و تشخیص کادر فنی انجام شد تا بتواند زیر نظر فیزیوتراپ شخصی، پیگیر وضعیت آسیب‌دیدگی‌اش باشد. هیچ مشکل و حرف و حدیثی هم مطرح نبود. تأکید می‌کنم که حامد فقط به دلیل مصدومیت اردوی تیم ملی را ترک کرد نه موضوع دیگری.

* مشکل وی آنقدری حاد نیست که حضورش در بازی های آسیایی را تهدید کند؟

- فکر نمی‌کنم مشکل خاصی داشته باشد و بعید است که‌ وضعیت آسیب‌دیدگی‌اش به گونه‌ای باشد که حضورش در بازی‌های آسیایی را به مخاطره بیندازد.

* وضعیت مهدی کامرانی به کجا رسید. صحبت های مطرح در مورد این بازیکن به نتیجه مشخصی مبنی بر بازگشت یا عدم بازگشت به تیم ملی منجر نشد. برنامه فدراسیون چیست؟ 

- صحبت‌های اولیه در این زمینه توسط شاهین‌طبع و با خود مهدی کامرانی انجام شده بود. من خیلی در جریان نبودم. ظاهراً قرار بر این بود تا مهدی کامرانی تمریناتی را در کنار دیگر اردونشینان تیم ملی داشته باشد تا اعضای کادر فنی بتوانند ارزیابی درستی از او داشته باشند اما هیچ‌وقت در این زمینه و بازگشت او به ترکیب تیم ملی صحبتی با شخص من نشد؛ تمام صحبت‌های مطرح میان شاهین‌طبع و کامرانی بود، بنابراین بهتر است پیگیری این موضوع هم از کادر فنی شود.

* نظر خود شما چیست؟ فکر می کنید با توجه به فاصله زمانی باقی مانده تا بازی های آسیایی به ترکیب تیم ملی اضافه شود؟ 

- سخت است. سه ماه از آغاز به کار تیم ملی و پیگیری‌هایی که برای اردوها داشته، می‌گذرد. به نظرم برای اینکه یک بازیکن در هر شرایطی بخواهد به ترکیب اردونشینان اضافه شود، دیر است. اما باز هم برایمان نظر کادر فنی مهم است و به آن احترام می‌گذاریم. قطعاً نظر مربیان برای استفاده از بازیکنانی است که بتوانند مؤثر باشند، البته باز هم می‌گویم حضور افراد و رعایت نظم و ترتیب تیمی میان اردونشینان، اهمیت بالایی برای فدراسیون دارد چرا که روی انسجام تیمی و در نهایت عملکرد و نتیجه‌گیری تأثیر مستقیم دارد.

* در کل این احتمال وجود دارد که بعد از بازی های آسیایی شاهد بازگشت برخی بازیکنان به ترکیب تیم ملی باشیم؟ 

- تیم ملی جای بهترین‌ها است. گذشته از مسائل مربوط به سن و سال، هر بازیکنی که به لحاظ فنی در بهترین شرایط باشد، می‌تواند مجوز حضور در ترکیب تیم ملی را پیدا کند، اما در هر شرایطی نظم و انضباط تیمی و رعایت آن از طرف اردونشینان برای ما اولویت است. علاوه بر این، رویکرد فدراسیون مشخصاً جوانگرایی است و اینکه بتوانیم فضایی برای جوانترها ایجاد کنیم که به تدریج بتوانیم از آنها در ترکیب اصلی استفاده کنیم. تورنمنت ویلیام جونز و نتایجی که تیم «ب» به دست آورد نیز نشان داد که سرمایه‌گذاری روی بازیکنان جوانتر اثربخش است.

* به تیم «ب» اشاره کردید. شرایط این تیم را چطور می بینید با توجه به عملکردی که در جام ویلیام جونز داشت و نایب قهرمان شد؟ 

- حضور تیم «ب» یا همان تیم آبی در تورنمنت ویلیام جونز و عملکرد نتایجی که داشت، برایمان قابل توجه بود اما متأسفانه کم‌رنگ جلوه داده شد. بیشتر بازیکنان این تیم زیر ۲۲ سال هستند. با این حال در تورنمنت ویلیام جونز، تیم‌های اصلی کره جنوبی و چین تایپه را شکست دادند برخی درباره نتایج این تیم بی‌انصافانه صحبت می‌کنند، درحالی‌که به نسبت رده سنی و شرایطی که حریفان داشتند، ملی‌پوشان نتایج خوبی کسب کردند. موقعیت تیم آبی به لحاظ پشتوانه‌سازی که باید برای تیم ملی (تیم قرمز) داشته باشد، برایمان خیلی اهمیت دارد و فکر می‌کنم عملکرد این تیم در چین تایپه نویدبخش آینده بود. انشاءالله که بتوانیم این تیم را حفظ کنیم و به تدریج از بازیکنانش برای جایگزینی در ترکیب تیم ملی بهره ببریم.

* فیلیپین از بازی های آسیایی انصراف داد و این موضوع بیشتر از هر تیمی به نفع ایران است که با آن همگروه بود؟ 

- شکی نیست که فیلیپین یکی از مدعیان بسکتبال در آسیاست. نمی‌گویم بابت رویارویی با این تیم دغدغه داشتیم اما به هر حال اگر واقعاً در مسابقات شرکت نداشته باشد، راه ایران بسیار هموارتر خواهد بود.

* ظاهرا از انصراف فیلیپین مطمئن نیستید در حالیکه موضوع به صورت رسمی اعلام شده است؟

- بله. این موضوع توسط بسیاری از سایت‌های خارجی انعکاس داده شد و حتی سایت فدراسیون ایران هم آن را اعلام کرد، اما هنوز انصراف فیلیپین به صورت رسمی توسط فدراسیون بسکتبال آسیا و برگزارکنندگان بازی‌های آسیایی اعلام نشده است. من فکر می‌کنم احتمالاً فیلیپینی‌ها به دلیل محرومیت بازیکنانشان، اقدام به چنین تصمیمی گرفته‌اند. منتظر اعلام رسمی در این زمینه هستیم اما در کل نبود فیلیپین و انصرافش را به فال نیک می گیریم. 

* ترکیب اعزامی به بازی های آسیایی چه زمانی اعلام می شود؟

- فدراسیون دخالتی در مورد انتخاب ترکیب نهایی ندارد، بنابراین کادر فنی باید به این پرسش پاسخ دهد. قاعدتاً مربیان با لحاظ کردن مواردی مثل آسیب‌دیدگی در بازه زمانی مناسب، ۱۲ بازیکن اعزامی به جاکارتا را نهایی می‌کنند.

* با توجه به شرایط کلی تیم ملی و عملکردی که در صربستان و چین داشت، چه پیش بینی برای بازی های آسیایی دارید؟  

- مگر می‌شود به نتیجه، مدال و سکو فکر نکنیم. اصلاً تمام برنامه‌ریزی‌ها در راستای دستیابی به همین موفقیت‌ها بوده است. خوشبختانه تیم ملی هم به آن سطح از انسجام و هماهنگی رسیده که می‌تواند قطعاً روی سکوی بازی‌های آسیایی برود اما هنوز رنگ مدال برای ما مسجل نشده است؛ این موضوع به وضعیت تیم‌هایی مثل ژاپن که احتمالا از بازیکن خارجی هم استفاده خواهد کرد و چین، خیلی زیاد بستگی دارد. فکر می‌کنم به بازی‌های آسیایی که نزدیکتر شدیم و اطلاعات بیشتری از شرایط حریفان و بخصوص این دو تیم کسب کردیم، می‌توانیم در مورد رنگ مدال هم نظر نزدیکتر به واقعیت بدهیم.

* از وضعیت دیگر تیم ها چه خبر مانند تیم جوانان که مسابقات قهرمانی آسیا را در پیش دارد؟ 

- خیلی از برنامه‌های امسال فدراسیون برای تیم ملی بود که مسابقات انتخابی جهانی و بازی‌های آسیایی را در پیش داشت، اما از دیگر تیم‌ها در سایر رده‌ها غافل نبودیم، کما اینکه تمام اقدامات لازم برای اعزام تیم جوانان به تورنمنت اطلس اسپورت چین انجام شد اما به یکباره و به دلیل طوفان، این رقابت‌ها منتفی شد، آن هم زمانی که یک هفته به آغاز آن باقی مانده بود. همین موضوع، کل برنامه‌های تیم را به هم ریخت؛ بخصوص اینکه فرصتی برای جایگزین کردن اردوی دیگر نبود. به هر حال جلوگیری از بروز حادثه دست ما نبود اما با همه اینها تیم جوانان اردوهای داخلی خوبی را پیگیری کرد.

* با این اوصاف تیم بسکتبال جوانان می تواند از حضور در تایلند، نتیجه لازم را بگیرد و از قهرمانی خود دفاع کند؟ 

- این را در نظر بگیرید که برای اولین بار، مسابقات جوانان قهرمانی آسیا با حضور استرالیا و نیوزیلند برگزار می‌شود و قاعدتاً همین مسئله محاسبات را برای پیش‌بینی نتیجه‌گیری تیم‌ها به هم می‌زند. بسکتبال استرالیا سطح بسیار بالاتری از آسیا دارد و نیوزیلند هم از قدرت بالایی برخوردار است. اینکه با حضور این دو تیم بتوان دوباره قهرمان شد، کار راحتی نیست اما قطعا تلاش مجموعه تیم برای همین است. 

* در مورد سهمیه جهانی چطور؟ ایران می تواند سهمیه مسابقات جهانی جوانان را از مسابقات قهرمانی آسیا بگیرد؟ 

- 4 تیم برتر مسابقات قهرمانی آسیا صاحب سهمیه جهانی می شوند. خوشبختانه تیم بسکتبال جوانان ایران هم پتانسیل جهانی را دارد و فکر می‌کنم می‌تواند در تایلند صاحب سهمیه شود. 

* مسابقات قهرمانی نوجوانان غرب آسیا هم از امروز در گرگان آغاز می شود. 

- این اولین بار است که استانی به غیر از تهران میزبان مسابقات می‌شود و این نقطه عطفی است برای اینکه استان‌ها را فعال کنیم؛ بخصوص شهرهایی مانند گرگان که بسکتبال‌خیز هستند و طرفداران زیادی هم در این رشته دارند. با برگزاری مسابقات در این‌گونه شهرها می‌توانیم حمایت تماشاگران را به خوبی داشته باشیم. سیاست فدراسیون این است که مسابقات را به خارج از تهران ببرد. در این زمینه باید از استاندار گلستان و مسئولان ورزش و بسکتبال این استان و شهر گرگان تشکر کنم که برای این میزبانی همکاری لازم را داشتند.

* از اقدامات و پیشروی برنامه ها برای لیگ برتر چه خبر؟ در پایان مهلت مقرر فقط پنج تیم پتروشیمی، نفت آبادان، شهرداری گرگان، پارسای مشهد و رعد پدافند دزفول برای حضور در فصل جدید اعلام آمادگی کردند. 

- به غیر از این پنج تیم، شهرداری تبریز هم آمادگی رسمی خود را به فدراسیون اعلام کرده است، ضمن اینکه خیلی از تیم‌های دیگر هم به صورت ضمنی، خبر از حضور در لیگ امسال را داده‌اند اما به دلیل پیگیری‌هایی که برای جذب اسپانسر دارند، هنوز آن را رسمی و نهایی نکرده‌اند؛ حتی دو تیمی که سابقه شرکت در لیگ باشگاهی را دارند نیز به صورت غیررسمی آمادگی خود را برای بازگشت به مسابقات اعلام کرده‌اند.

* یعنی امسال لیگ برتر بسکتبال با حضور چند تیم برگزار می شود؟

- فکر می‌کنم با توجه به آئین‌نامه مسابقات مبنی بر حضور ۸ تا ۱۲ تیم در رقابت‌ها، شرایط به گونه‌ای خواهد شد که لیگ امسال با حداکثر تعداد تیم برگزار می‌شود.

* مهلتی که برای اعلام آمادگی تیم ها در نظر گرفته تمام شده است. فکر می کنید تا چه زمان وضعیت تیم های لیگ برتری نهایی شود؟

ـ طی سال‌های گذشته وضعیت تیم‌ها برای شرکت‌ در لیگ برتر دو، سه هفته قبل از آغاز مسابقات نهایی می‌شد، اما فکر می‌کنم تا اواخر مردادماه بتوانیم در مورد ترکیب تیم‌ها برای لیگ ۹۷ به یک جمع‌بندی برسیم. اینکه زمانی را برای اعلام آمادگی تیم‌ها تعیین کرده‌ بودیم، صرفا برای این بود که بتوانیم وضعیت تیم‌ها را ارزیابی کنیم.

* البته هنوز از طرف تیمی مانند مهرام که نایب قهرمان فصل گذشته شد، برای حضور در مسابقات امسال هیچ صحبت امیدوارکننده ای مطرح نشده است. 

ـ قطعاً فدراسیون تمایل دارد تیم‌هایی مثل مهرام که پیشینه‌ای موفق در بسکتبال دارند، با حداکثر قدرت در مسابقات شرکت داشته باشند. برای این منظور حتی اگر لازم باشد جلساتی خواهیم داشت چرا که حضورشان کمک حال بهبود وضعیت این رشته خواهد بود.

* لیگ 97 بسکتبال از چه زمان آغاز می شود؟ 

ـ هیچ چیز مشخص نیست. احتمالاً با توجه به دیدارهایی که تیم ملی بسکتبال در مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی (شهریورماه) خواهد داشت، از اواسط مهرماه این فصل از مسابقات را آغاز کنیم اما در این مورد در نشستی که با حضور نماینده‌های تیم‌ها خواهیم داشت، تصمیم‌گیری نهایی انجام می‌شود.

* صحبت پایانی؟

- فکر نمی کنم صحبتی باقی مانده باشد. 

کد خبر 4358298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =