طرح خیابان شهید انصاری در انتظار تایید شورایعالی شهرسازی و معماری

قزوین- مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت:طرح خیابان شهید انصاری برای بررسی و اظهارنظر به دبیرخانه ی شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارسال و در صورت تایید جهت اجرا به استان ابلاغ خواهد شد

مسعود حق لطفی در گفتگو با خبرنگار مهر  با تشریح اقدامات انجام شده برای تهیه و تصویب طرح خیابان شهید انصاری شرقی اظهار کرد: با وجود مخالفت های موجود، همه بررسی و تلاش های لازم برای اجرای یک پروژه با رویکرد گردشگری در طرح محله بلاغی انجام شد هرچند اگر در طرح پیشنهادی مشاور تغییرات کمتری صورت می گرفت شاهد طرح اثرگذار و ماندگارتری در سطح کشور بودیم.  

 مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین افزود: طرح خیابان شهید انصاری شرقی از جمله برنامه هایی است که با پیگیریهای انجام شده مشمول زمان طولانی شده و همین موضوع مسایل بسیاری را ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: در سال ۸۸ و پس از تغییرات بسیار، سرانجام مسیر اجرای این خیابان از شکل مورب خارج شده و مقرر شد به صورت مستقیم اجرا شود با عرضی در حدود ۲۵-۳۰ متر و با تراکم چهار طبقه به همراه پلاک های تجاری، که در این راستا تملک هایی توسط شهرداری صورت می گیرد.

دبیر کمیسیون ماده ۵ استان اضافه کرد: آن طرح در سال ۹۴ که طرح جامع شهر قزوین برای بررسی و اظهار نظر به شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارجاع شده بود مورد مخالفت واقع شد و مقرر شد که موضوع پروژه خیابان شهید انصاری در بندی جدا و بر اساس تهیه طرحی ویژه در مقیاس طراحی شهری محله بلاغی به انجام برسد.

حق لطفی با اشاره به دلایل مخالفت شورایعالی با طرح مصوب استان در سال ۸۸ گفت: توجه ویژه به تحقق نقش ترافیکی، بر هم خوردن یکپارچگی و انسجام بافت تاریخی محله بلاغی، تخریب بخشی از عرصه ی تاریخی ثبتی «مسجد مدرسه حیدریه و گرمابه بلاغی» عدم تناسب ویژگی های کالبدی مسیر و ضوابط ساختمانی بناهای مجاور آن و اختلال در جریان زندگی محلی و ایمنی و امنیت ساکنان محله در اثر هدایت ترافیک عبوری مرکز شهر به درون محله مسکونی از جمله دلایل مخالفت با طرح سال ۸۸ خیابان شهید انصاری شرقی بود.

مدیرکل راه و شهرسازی ادامه داد: در سال ۹۵ شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی مشاور صاحب نام و با تجربه ای را برای تهیه طرح بر اساس اصول ابلاغ شده توسط شورایعالی شهرسازی و معماری ایران انتخاب کرد.

حق لطفی با اشاره به خصوصیات طرح تهیه شده توسط این مشاور عنوان کرد: نقش خیابان شهید انصاری در این طرح از یک محور شریانی به یک دسترسی محلی تغییر پیدا کرد و با توجه به لزوم غلبه ی پیاده و با ایجاد عرض متغیر در طول مسیر، پیش بینی لازم برای آرام سازی ترافیک در آن انجام شد.

حق لطفی با تاکید بر اینکه رویکرد غالب طرح تهیه شده بر اساس توسعه ی صنعت گردشگری قرار داشت، اظهار کرد: به علت نبود پایداری فنی و اجتماعی محله، تراکم ساختمانی از چهار طبقه به دو و نیم طبقه با سطح اشغال ۷۰ درصد کاهش یافت و کاربری ها و خدمات عمومی در راستای جذب توریست در آن لحاظ شد.

وی با بیان اینکه این طرح در مسابقه نظرسنجی چهره برتر ساختمان کشور رتبه اول را در بخش طرح های عمرانی به خود اختصاص داد، عنوان کرد: طرح تهیه شده در جلسات با سطوح مختلف و با حضور نمایندگان و مسئولانی از وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی شهری، استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری و شورای شهر قزوین، بارهاتوسط مشاور ارایه شده و مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل راه و شهرسازی افزود: در جلسه کمیسیون با توجه به اینکه طرح باید توسط شهرداری اجرا می شد، مقرر شد طرح پیشنهادی توسط مشاور در جلسه علنی شورای شهر نیز مطرح شود که در آنجا مورد مخالفت اعضای شورا قرار گرفت.

وی یادآورشد: موضوع دوباره توسط استان به معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارجاع و مقرر شد طرح با پایه مطالعات مشاور در استان دوباره جمع بندی و نهایی شود.

دبیر کمیسیون ماده ی ۵ ادامه داد: سرانجام این طرح با رویکرد محله محوری و غلبه پیاده بر سواره با عرض پیش بینی شده به اندازه ۱۴ متر به طور ارگانیک و هماهنگ با بافت، در راستای تملکات صورت گرفته با حفظ بناهای تاریخی و تخریب نشدن کالبدی بافت وکاربریهای خدماتی عمومی با رویکرد گردشگری مورد نیاز محور و همچنین با تراکم سه طبقه در تاریخ ۲۷ تیرماه جاری در کمیسیون مصوب شد.

به گفته حق لطفی این طرح پس از طی کردن روال قانونی در استان جهت بررسی و اظهار نظر به دبیرخانه ی شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارسال و در صورت تایید جهت اجرا به استان ابلاغ خواهد شد.

کد خبر 4361606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =