۱.۶تخت بیمارستانی برای ۱۰۰۰ ایرانی/۲.۸روز میانگین زمان بستری

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: در حال حاضر ۱.۶ تخت به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی، در همایش بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر با اشاره به اینکه اهمیت شیر مادر در سلامت و بقای شیرخواران و سلامت دوران نوزادی، کودکی و حتی میانسالی و سالمندی، در کانون توجه سازمان ها و مجامع بین المللی قرار دارد، اظهار داشت: شعار جهانی امسال تغذیه با شیر مادر، "تغذیه با شیرمادر: زیربنای زندگی سالم" است که بر اهمیت تغذیه با شیرمادر به عنوان بخشی از  تغذیه مطلوب، امنیت غذایی، کاهش فقر، زیربنای سلامت و بقای زنان و کودکان تاکید شده است.

وی تصریح کرد: شیرمادر به عنوان راه حلی برای کاهش سوء تغذیه، ناامنی غذایی و فقر که سدی در برابر توسعه پایدار هستند، شناخته می شود.

به گفته حریرچی، حمایت از ترویج تغذیه با شیر مادر که از اولویت های بهداشتی سازمان های بین المللی است و سلامت کودک را در کوتاه مدت و بلندمدت ارتقاء می دهد، در ارتقای سلامت مادران نقش اساسی داشته و دستیابی به اهداف توسعه پایدار را نیز تسهیل می کند.

وی با بیان اینکه، ترویج تغذیه با شیر مادر یکی از موثرترین سرمایه گذاریها  بوده که هر کشوری می تواند برای اطمینان از داشتن  جامعه ای سالم تر و کارآمدتر در این زمینه سرمایه گذاری کند، ادامه داد: مدیریت تغذیه با شیرمادر مسئولیت مشترک تیم بهداشتی درمانی ارائه دهندگان مراقبت های مامایی و زنان، مراقبت های کودکان و مشاورین شیردهی است.

سخنگوی وزارت بهداشت، تاکید کرد: خدمات جامع و هماهنگی بین مراقبت های بارداری، بیمارستان های دوستدار کودک، مراقبت های پس از ترخیص و دوره ای کودکان و مادران، باید برقرار و در دسترس بوده و علاوه بر آن، به صورت پیوسته، با محوریت خانواده و توام با محبت و جلب مشارکت آنان باشد و از نظر فرهنگی نیز موثر واقع شود.

وی بر نقش مهم پزشکان در کسب اعتماد مادران تاکید کرد و گفت: باید متخصصین کودکان تسلط خود را در مورد تغذیه با شیرمادر و مدیریت مشکلات آن ارتقاء دهند. البته یک مانع بزرگ ترویج تغذیه با شیرمادر، ناکافی بودن آموزش و مهارت های پزشکان در امر تغذیه با شیرمادر است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، حفظ دستاوردهای اجرای این برنامه و ارتقای فرهنگ تغذیه با شیرمادر مستلزم نظارت مستمر بر اجرای قانون شیرمادر و تقویت آن، ارتقای عملکرد اجرای ده اقدام دوستدار کودک در بیمارستان ها، مشاوره موثر با مادران و حل مشکلات شیردهی و حمایت از آنان توسط پزشکان و کارکنان بهداشتی درمانی ماهر و آموزش دیده است که باید با حمایت های کارفرمایان، سازمان ها و خانواده ها برای ایجاد محیط کار و جامعه ای دوستدار مادر و کودک  تکمیل شود.

حریرچی خاطرنشان کرد: علاوه بر گسترش و تقویت فعالیت های عمده ای که در ۲۷ سال گذشته در برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر صورت گرفته، آنچه که مورد نیاز است، افزایش تعهد، سرمایه گذاری، ابداع و هماهنگی بخش های مرتبط جامعه برای اتخاذ سیاستی جامع و ادغام یافته به منظور حفظ، حمایت و ترویج تغذیه با شیرمادر به عنوان یک استراتژی منحصر بفرد و هزینه اثربخش جهت ارتقای بقای کودک و کاهش بار بیماری های دوران کودکی و پرورش نسلی سالم تر و کارآمدتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به کاهش ۷ درصدی سزارین در کشور، گفت: در حال حاضر باید این میزان سزارین، کاهش بیشتری داشته باشد، چراکه هنوز در این زمینه با وضعیت ایده آل، فاصله داریم.

وی با تاکید بر اینکه ارتقای سلامت کودک باید از قبل از تولد صورت گیرد، افزود: مادران به عنوان مسئولین تغذیه خود و خانواده شان نیازمند حمایت خانواده و جامعه هستند و باید مادر از نوزاد و خانواده و جامعه از مادر و نوزاد حمایت کنند.  همچنین سازمان های مردم نهاد می توانند به منظور ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر، در این زمینه همکاری داشته باشند.

حریرچی با بیان اینکه برای موفقیت بیشتر در شیردهی توسط مادران، آموزش امری لازم و ضروری است، افزود: ناکافی بودن آموزش های لازم برای تغذیه با شیر مادر، می تواند مانعی برای شیر دادن مادران به نوزاد خود باشد.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم ماماها در سلامت مادران و تغذیه نوزاد با شیر مادر، اظهار داشت: در مراکز جامع سلامت، پایگاه های بهداشتی مشاوران برای آموزش با شیر مادر حضور دارند.

حریرچی در ادامه یکی از مشکلات مادران را ترخیص زودهنگام از بیمارستان به همراه نوزاد خود بیان کرد و عنوان کرد: به دلیل کمبود تخت، داشتن بار مالی برای خانواده و یا عدم پذیرش بیمه ممکن است ترخیص مادران نسبت به کشورهای توسعه یافته زودتر صورت گیرد که این مساله می تواند برای مادر مشکلاتی ایجاد کند.

وی در پایان با بیان اینکه ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر جمعیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: میانگین مدت بستری در کل بیمارستان های کشور ۲.۸ روز و سرانه بستری ۱۱۸ در ۱۰۰۰ نفر است.

کد خبر 4362126

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =