استان ایلام باید ۵۰ درصد اعتبارات اشتغال فراگیر را جذب کند

ایلام - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: استان ایلام تا پایان مرداد باید ۵۰ درصد اعتبارات اشتغال فراگیر را جذب کند درحالی که تاکنون موفق به جذب ۳۳ درصد آن شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید کلانتری روز سه شنبه در کارگروه اشتغال استان ایلام اظهار داشت: با این میزان تسهیلات و اشتغال ۹۹۱ نفر رقمی معادل ۴۲۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب در بانک ها داریم.

وی افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در استان ایلام باید سهمیه اشتغال روستایی افزایش یابد و در صورت جذب مناسب، این وزارت نیز حمایت های لازم را در این زمینه بعمل می آورد.

کلانتری یادآور شد: انعقاد قرارداد مرحله بعدی بانکها در پرداخت تسهیلات است که میزان این قراردادها ۱۴ هزار و ۲۲۲طرح با اعتبار ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای اشتغال ۴۴ هزار نفر است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد مصوبات بانک ها تبدیل به عقد قرارداد شده، گفت: از میزان ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار، سهم استان ایلام ۳۵۰ میلیارد ریال است و ۲۸۷ طرح در این استان عقد قرارداد شده است.

کلانتری افزود: تسهیلات پرداختی بانک ها در استان ایلام ۲۳۷ طرح با اشتغال ۷۱۰ نفر به مبلغ ۲۸۰ میلیارد ریال است.

وی با تاکید بر افزایش فعالیت بانک های استان گفت: عملکرد استان ایلام در راستای طرح توسعه روستایی با اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریال ۴۰۷ طرح عودتی بانک ها به مبلغ ۲۲۸ میلیارد ریال و اشتغال یک هزار و ۶۴۴ نفر بوده که از این میزان ۱۰۰ میلیارد ریال عودت داده شده است.

کلانتری تاکید کرد: تاکنون ۳۳ درصد اعتبارات تخصیصی در استان ایلام جذب شده و باید تا پایان مرداد ماه جاری ۵۰ درصد اعتبارات در استان جذب شود.

هدف تسهیلات روستایی، ایجاد اشتغال است

به گفته وی بمنظور سرعت بخشی به پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، ۱۱ استان مرزی کشور به معاونت تعاون این وزارتخانه واگذار شده که این استان ها به ترتیب ۶۶ درصد، ۵۸ درصد، ۵۳ درصد و ۵۱ درصد اعتبارات تخصیصی را جذب کرده اند.

کلانتری تاکید کرد: عملکرد استان ایلام در جذب و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در مقایسه با دیگر استان های کشور مطلوب نیست و تنها ۳۳ درصد اعتبارات تخصیصی در این استان جذب شده است که در رتبه ۲۱ و ۲۲ کشور قرار دارد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: استان ایلام در زمینه تسهیلات مصوب دستگاه های اجرایی رتبه نزدیک به آخر را در میان استان های کشور دارد و در زمینه تسهیلات مصوب بانک ها نیز با ۴۲۰ میلیارد ریال همین وضعیت را دارد.

کلانتری اضافه کرد: در زمینه پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها، وضع ایلام بهتر است و با ۲۸۰ میلیارد ریال پرداختی در رتبه ۲۱ و ۲۲ کشور قرار دارد اما در مجموع وضعیت مطلوبی ندارد و مسئولان این استان در خصوص دلایل آن و همچنین راهکارهای رفع موانع پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی باید تامل کنند.

وی با بیان اینکه هدف تسهیلات روستایی، ایجاد اشتغال از نوع پایدار و دایمی است، افزود: بانک ها در فرایند پرداخت این تسهیلات به متقاضیان، نباید سختگیری زیاده از حد بکار گیرند و مانع از اجرای طرح شوند.

کد خبر 4362326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =