بررسی و نقد رویکردهای اقتصاد دانش بنیان در ایران

«بررسی و نقد رویکردهای اقتصاد دانش بنیان در ایران و ظرفیت‌های آن در تحول اقتصاد ملی"» دوشنبه ۱۵ مرداد ماه با حضور صاحب نظران در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی تبیین نظری و عملی اقتصاد انقلاب اسلامی، نشستی در حوزه موضوعی اقتصاد دانش بنیان با عنوان «بررسی و نقد رویکردهای اقتصاد دانش بنیان در ایران و ظرفیت‌های آن در تحول اقتصاد ملی» در تاریخ دوشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۷ با حضور صاحب نظران: آقایان دکتر عادل پیغامی، دکتر مصطفی سمیعی نصب، دکتر روح الله ابوجعفری، دکتر مهدی کنعانی، دکتر حدادی و جمعی دیگر از اساتید برجسته این حوزه برگزار می کند.

یکی از کلیدواژگان پرکاربرد طی دو دهه اخیر در بیانات مقام معظم رهبری، اصطلاح اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت‌های دانش‌بنیان است و ایشان یکی از خطوط اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی را دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان معرفی می کنند.

دانش یکی از قدرتمندترین بازوها در عرصه تحولات اقتصادی است. امروزه حجم سرمایه و اندازه‌ بازار جای خود را به دانش و تکنولوژی داده‌اند و این دانش است که نقش اساسی را در ارتقاء تولید ملی کشور ایفا می‌کند.

در حقیقت در دنیای امروز، دانش سبب افزایش مزیت رقابتی و ایجاد ارزش افزوده میشود. نکته مهم اینجاست که تنها پرداختن به کسب دانش و آموزش در اقتصاد تاثیری ندارد، بلکه این دانش باید به صورت مستمر و پایدار در استفاده از منابع اقتصادی به کار برده شود.

به عبارت دیگر اقتصاد دانشبنیان به معنی کاربردی کردن دانش و استفاده مؤثرتر از آن در گسترش ظرفیتها و ارتقای درجه‌ بهره برداری از منابع تولیدی جهت ارتقاء تولید ملی است که میتواند تحقق بخش شعار حمایت از کالای ایرانی باشد.

در این مسیر، موانعی همچون نبود نهادهای لازم پشتیبان، تعداد کم شرکت‌های دانش‌بنیان، عدم آمادگی سیستم بانکی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و افقی بودن سیاست‌گذاری قوانین بالادستی و ... از جمله ضعف‌های موجود برای حمایت از بنگاه‌های فناوری محور است به گونهای که درکشور فاصله زیادی با بهره‌وری مبتنی با فناوری داریم و سهم اقتصاد دانش‌بنیان از کل اقتصاد کشور هم زیر نیم درصد است.

در این نشست تلاش می شود با حضور کارشناسان و مدیران حوزه اقتصاد دانش بنیان به واکاوی موانع نظری و عملی عدم تحقق هدف گذاری صورت گرفته در کشور پرداخته شود تا حاصل این هم فکری انتقادی، استخراج نظام مسائل منسجمی جهت برونرفت از وضعیت فعلی باشد.

کد خبر 4365387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =