فرهنگ سازی استفاده از کالای ایرانی مهم ترین نقش حمایتی اصناف

قزوین- برای تحقق شعار سال در حمایت از کالای ایرانی ضمن توجه به کیفیت و قیمت کالا، با ارائه خدمات پس از فروش، اصناف می توانند در فرهنگ سازی و تبلیغ برای خرید کالای ایرانی نقش آفرین باشند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها، مرضیه اردکانی: سال ۹۷ با شعار حمایت از کالای ایرانی و تاکید ویژه مقام معظم رهبری بر این امر آغاز شد و اکنون با گذشت یک فصل از سال باید دید در این مدت چه اتفاقاتی در این زمینه رخ داده است؟

حمایت از کالای ایرانی شامل سه بخش تولید، توزیع و مصرف است که هر کدام از این بخش ها جداگانه نیازمند حمایت و توجه است.

در این میان اصناف در تمام نقاط کشور، حلقه اتصال میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان هستند که در جایگاه خود نقش مهمی دارند و در واقع اصناف و کسبه، بازوان اقتصادی جامعه محسوب می شوند که با ترویج مصرف کالای ایرانی می توانند در ایجاد زمینه توسعه و ارتقاء تولیدات ایرانی نقش آفرین باشند.

فروش بالای محصولات داخلی، بهترین اتفاق در حمایت از کالای ایرانی است که فروشندگان و اصناف می توانند در تحقق آن نقش تاثیرگذاری داشته باشند، زیرا بیشترین برخورد را با خریداران دارنداما عده ای از اصناف هم اعتقاد دارند نمی توانند تاثیر چندان زیادی در سلیقه و انتخاب مشتریان داشته باشند، چرا که هنوز آن اعتماد لازم به کالای ایرانی بین همه مردم شکل نگرفته لذا در ایجاد این اعتماد باید تولید کنندگان با افزایش کیفیت محصولات خود نقش آفرینی کنند.

عبدالحسین کولجی، نایب رئیس اتاق اصناف استان قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد نقش اصناف در حمایت از کالای ایرانی می گوید: در حمایت از تولید ایرانی، دو عامل پایه پولی و مالی و تورم مطرح است که در زنجیره اقتصادی جامعه با هم ارتباط دارند.

وی افزود: مفهوم کلی حمایت از کالای ایرانی توسط مصرف کننده به معنای شیوه انتخاب و جسارت انتخاب کردن محصول با قیمت شاخصه های اجتماعی آن است.

کولجی تصریح کرد: مقام معظم رهبری وقتی چنین دستوری صادر کردند، قطعا مشاوران بسیار خوبی در این زمینه دارند که این توانایی ذهنی را در همه افراد ایجاد کردند که توانمندی های اقتصادی جامعه آنقدر گسترده است که بتوانیم این عرصه اقتصادی را دنبال کنیم و با توجه به پیگیری هایی که انجام می دهیم، این توانمندی را در خود ایجاد کنیم تا بتوانیم در خرید و فروش کالای ایرانی مشارکت کنیم.

این مسئول تصریح کرد: مشکلی که در جامعه با آن مواجهیم در عرصه اقتصادی و فرهنگی دیده می شود و در عرصه فرهنگی در برخی موارد، با اعتماد نکردن مردم به کالای ایرانی روبرو هستیم که معمولا به دلیل تبلیغات منفی است که در سایر نقاط کشور اتفاق افتاده و مردم به دلیل این که انضباط کالایی را، از محصولات ایرانی ندیده اند، با کمال تاسف اعتقاد لازم را به کالای ایرانی از دست داده اند ولی باید وارد عرصه های فرهنگی، معیشتی و علمی شویم و بتوانیم این توانمندی را در مردم به لحاظ فرهنگی ایجاد کنیم تا به آن درجه از اعتقاد و اعتماد برسند که کالای ایرانی را ترجیح دهند و امیدواریم به زودی شاهد این اتفاق باشیم.

کولجی تصریح کرد: قطعا با توجه به رقابتی که بین کالای ایرانی و خارجی وجود دارد؛ اصناف فقط می توانند در عرصه فرهنگ سازی ورود پیدا کنند و با جذب مشتریان و تشویق آنها، بستر استفاده از محصولات ایرانی را فراهم کنند که توصیه ما به اصناف و بازاریان این است که کالای ایرانی از مصادیق چرخش حرکت اقتصادی است به همین دلیل، نیاز های جامعه را در روند بهبود فضای کسب و کار بالا می برد. بنابراین اگر به این موضوع توجه اساسی کنیم به طور طبیعی، طرف مقابل ما هم که خریداران و شهروندان هستند به خرید و مصرف تولیدات داخل تشویق می شوند.

کولجی بیان کرد: در قزوین تعداد ۴۷  اتحادیه در رسته های صنفی  فعال هستند و این صنوف می توانند بیشتر روی فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی، کار کنند اما در مسائل اقتصادی نمی توان خیلی وارد شد زیرا ارتباط اجتماعی با اصناف ندارند.

نائب رئیس اتاق اصناف استان قزوین اضافه کرد: در زمینه اقتصادی، مسئله خیلی پیچیده تر است به دلیل اینکه قیمت تمام شده کالای داخلی معمولا به دلایل خاص پایه های پولی و مالی و مسائل خاصی که در نظام اقتصادی کشور داریم، بالاتر از قیمت خارجی است و این موضوع قدرت رقابت بین تولیدکننده داخلی و تولیدکننده خارجی را گرفته و عرصه را برای تولیدکنندگان داخلی تنگ کرده است.

وی اضافه کرد: البته دلایلی مثل بروکراسی اداری، قوانین مالیاتی، بیمه و مسائل خاص حاشیه ای اقتصادی که تولیدکننده های ما با آن درگیر هستند و برخی مصادیق دیگر در این زمینه عرصه را برای تولیدکنندگان داخلی تحت الشعاع قرار داده است.

کولجی تاکید کرد: در حمایت از محصولات ایرانی؛ اولین مولفه ای که باید به آن توجه شود سهولت در ارائه خدمت در فضای کسب و کار و سهولت در برنامه ریزی برای تولید بهینه با قیمت تمام شده کمتر است.

این موارد از مسائل اصلی است که باید به آن توجه شود و در این چارچوب، حرکت های منطقی و درستی انجام شود هرچند در گمرک هم مشکلات خاصی داریم و اگر نیازهای خود را بر اساس پایه های پولی و مالی به عنوان ارز در اختیار موارد و مصادیقی قرار دهیم که آنها بتوانند مشوق های تولید را کاملا به عرصه اقتصاد برگردانند؛ به نوعی حمایت از کالای ایرانی شکل می گیرد.

این کارشناس امور صنفی در مورد میزان تاثیرگذاری اصناف در حمایت از کالای ایرانی از ابتدای سال ۹۷ به خبرنگار مهر گفت: با توجه به شرایط فعلی جامعه، اصناف در فرهنگ سازی تا حدودی هرچند ناچیز توانسته اند موفق عمل کرده و تاثیرگذار باشند و در حال حاضر شاهد بخشی از این اثرگذاری هستیم.

مرتضوی رئیس اتحادیه لوازم خانگی قزوین هم اعتقاد دارد افزایش کیفیت کالاهای ایرانی باید در حدی باشد که اصناف بتوانند خرید آن را به مصرف کننده ها توصیه کنند.

سید علی مرتضوی در مورد نقش اصناف و فروشندگان در حمایت از کالای ایرانی به خبرنگار مهر می گوید: اصناف زمانی می توانند مصرف کالای ایرانی را به خریداران توصیه کنند که محصولات داخلی کیفیت لازم را داشته باشد و یا حداقل با مشابه خارجی رقابت کند. چون قیمت کالاهای خارجی بیشتر است و اغلب مصرف کنندگان راحت تر می توانند محصولات ایرانی را خریداری کنند؛ اما در کنار این موضوع اصناف باید رضایت خریداران را هم در نظر بگیرند و این مهم فقط با افزایش کیفیت کالاهای ایرانی و خدمات پس از فروش به دست می آید.

وی اضافه می کند: نمی توان مصرف کننده را به استفاده از کالای ایرانی ترغیب کرد، بدون آنکه تولید کننده کیفیت آن را بالا ببرد و تولیدکنندگان داخلی در برخی موارد از نظر مدل و ایجاد تغییرات جدید در محصولات خود از تولیدکنندگان خارجی عقب تر هستند که این امر در عرصه رقابت باید مورد توجه قرار گیرد زیرا هر سال شاهد ایجاد تغییراتی در تولیدات خارجی هستیم که باعث جذب مصرف کنندگان به خرید آنها می شود.

طبق نظر تحلیل گران اقتصادی در ایران، افزایش نرخ ارز بسیار سریع تولیدات داخلی را تحت الشعاع قرار می دهد با توجه به اینکه کالاهای نیمه ساخته، مواد اولیه خام و حتی خرید تکنولوژی برای تولید داخلی، مبتنی بر واردات است؛ قطعا گرانی دلار و افزایش نرخ ارز بر قیمت تولیدات داخلی هم اثر می گذارد اما با این حال حمایت اقشار مختلف کشور از کالاهای ایرانی می تواند قسمتی از مشکلات تولیدکنندگان
داخلی را مرتفع سازد.

حس اقتدار و عزت ملی و حل شدن قسمتی از مسائل اشتغال، از پیامد های مثبت حمایت از کالای داخلی است.

امروزه نمی توان از نقش سازنده اصناف در اقتصاد کشور به سادگی عبور کرد به ویژه اینکه نیروهای متخصص و کارآمد هم وارد فعالیتهای صنفی شده اند و ظرفیت اعتبار و ارزش اصناف بین مردم می تواند یکی از کانال های حمایتی از تولیدکنندگان داخلی باشد، آنها می توانند با مشتری مداری و فرهنگ سازی، حلقه اتصال محکمی بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باشند.

در شرایطی که تحریم ها و فشارهای خارجی در صدد آسیب رساندن به اقتصاد، اشتغال، توسعه پایدار کشور است همه وظیفه داریم با مصرف کالای ایرانی گامی در مسیر رفع بیکاری، رونق تولید و اقتصاد کشور برداریم.

کد خبر 4367957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =