کتاب «حرکت‏ های اسلامی معاصر» منتشر شد

کتاب «حرکت‏ های اسلامی معاصر» نوشته سید هادی خسروشاهی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «حرکت‏ های اسلامی معاصر؛ استراتژی نظام و مسأله شیعه و سنی» نوشته سید هادی خسروشاهی از سوی موسسه بوستان کتاب قم منتشر شد.

خسروشاهی از فعالان و پژوهشگران برجسته نهضت های اسلامی معاصر است که بیش از نیم قرن با ادبیات و آثار فکری اخوان المسلمین، جماعت اسلامی و دیگر گروه های اسلامگرای جهان آشنا و مرتبط بوده است و ضمن ارتباط با رهبران فکری این جریان و ترجمه برخی آثار آنها، چندین کتاب ارزشمند در این موضوع را نیز ترجمه و منتشر کرده است.

این کتاب مجموعه چند نوشتار خسروشاهی درباره حرکت‏ های اسلامی معاصر است که حدود بیست سال پیش، جهت سیاستگذاری و راهبرد و اقدام مسئولان سیاست خارجی کشور در اختیار آنان قرار گرفت و متأسفانه مورد توجه و اهتمام مسئولان مربوطه وقت قرار نگرفت. نویسنده معتقد است که اگر به این طرح ها و پیشنهادات در همان روزها توجه می ‏شد، امروز شرایط و روابط ما با حرکت های اسلامی معاصر این چنین آشفته و مبهم نبود.

کتاب «حرکت‏ های اسلامی معاصر» از شش بخش تشکیل شده است. فصل اول نگاهی به تاریخ روابط حرکت ‏های اسلامی معاصر با ایران و انقلاب اسلامی دارد. در این فصل، پیشینه روابط ایران و حرکت ‏های اسلامی معاصر و اخوان ‏المسلمین مورد بحث و بررسی قرار می ‏گیرد. تقریب بین مذاهب اسلامی، روابط اخوان با رهبری اسلامی ایران، روابط پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سردی روابط میان اخوان و انقلاب اسلامی ایران، جنگ دوم خلیج فارس و تأثیر آن بر روابط ایران و اخوان و موقعیت اخوان ‏المسلمین مصر می ‏آید.

در فصل دوم استراتژی جدید جمهوری اسلامی ایران درباره حرکت‏ های اسلامی می ‏آید. این فصل تحلیلی است که خسروشاهی در شعبان ۱۴۱۶ق برای دفتر مطالعات سیاسی و بین ‏المللی وزارت امور خارجه نوشته است.

در فصل سوم، چند پیشنهاد کلی برای همکاری و تعاون بیشتر با حرکت ‏های اسلامی معاصر می‏ آید. در فصل چهارم، گفتگوی صریح نویسنده با رهبر اخوان ‏المسلمین مصر، شیخ عمر التلمسانی می ‏آید که درباره موضوعات مختلف مرتبط به دیدگاه اخوان ‏المسلمین به انقلاب اسلامی است که مطالعه آن بسیار جالب و قابل تأمل است. این گفتگو در سال ۱۴۰۵ق/۱۹۸۵م در لوگانوی سوئیس انجام شده است.

فصل پنجم، به بهانه درگذشت شیخ عمر عبدالفتاح التلمسانی، مسائل ایران، انقلاب اسلامی، اوضاع مصر و... را ازدیدگاه این مرشد عام اخوان ‏المسلمین بررسی می ‏کند.

پایان بخش کتاب هم، «اخوان ‏المسلمین و شیعه» است که ترجمه مقاله مهندس یوسف ندا (مسئول بخش بین‏ الملل اخوان ‏المسلمین مصر) است که برای نخستین بار در سایت «اسلام آنلاین» منتشر شده و در راستای ایجاد وحدت مسلمین، تقریب بین مذاهب اسلامی، دفاع از حق و حقیقت و روشن شدن موضع ‏گیری رسمی اخوان ‏المسلمین نسبت به شیعه و تشیع است.

کتاب «حرکت‏ های اسلامی معاصر» در ۲۲۰ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۰۰۰ تومان از سوی بوستان کتاب قم منتشر شده است. مؤسسه بوستان کتاب درباره حرکت ‌های اسلامی معاصر و بیداری اسلامی علاوه بر این کتاب، سه کتاب «بیداری اسلامی در تونس و راشد الغنوشی»، «اسلام سیاسی؛ نگاهی به تاریخ و اندیشه حرکت النهضه تونس» و «اخوان المسلمین چه می گویند و چه می خواهند؟» را از  استاد خسروشاهی منتشر کرده است.

کد خبر 4369214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =