ثبات عراق بدون همکاری ایران و سوریه امکانپذیر نیست / استراتژی جدید بوش برای تمام خاورمیانه خطرآفرین است

برخی تحلیلگران غربی به این مسئله اعتراف می کنند که برقراری ثبات در عراق بدون همکاری آمریکا با ایران و سوریه به عنوان بانفوذترین همسایگان این کشور امکانپذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه مطالعاتی رند در تحلیلی نوشت : سخنرانی اخیر جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا درباره عراق ممکن است ترسناک ترین پیام رئیس جمهور از زمانی باشد که رونالد ریگان اعلام کرد که وی یک حمله هسته ای را علیه اتحاد جماهیر شوروی آغاز کرده است، اما ریگان فقط شوخی می کرد ، اما بوش نه.

"جیمز دابینز"( James Dobbins ) مدیر مرکز امنیت بین المللی و سیاست دفاعی در موسسه رند آمریکا و نویسنده این تحلیل خاطر نشان می کند : واکنش فوری به سخنرانی بوش بر افزایش تعهد نیروهای آمریکا در بغداد متمرکز بود . با این وجود، خطر بزرگتر تحمیل شده در نتیجه طرح بوش افزایش افقی این نیروها نیست، بلکه وخامت فزاینده اوضاع در سراسر منطقه است.

نویسنده تصریح می کند : با توجه به سطح خشونتها در عراق ، افزودن20 هزار نیروی کمکی آمریکا احتمالا تفاوت زیادی را ایجاد نخواهد کرد. تلفات نیروهای آمریکایی و عراقی ممکن است درنتیجه این اقدام افزایش یابد. یک خطر بزرگتر در رابطه با طرح رئیس جمهور این است که ممکن است این جنگ به کشورهای همسایه هم کشیده شود.

در ادامه این مطلب آمده است : در ماه دسامبر گروه تحقیق عراق به ریاست جیمز بیکر وزیر امور خارجه اسبق آمریکا و لی همیلتون از اعضای سابق کنگره آمریکا پیشنهاد همکاری واشنگتن با تهران و دمشق را مطرح کردند. بوش هم در حال انجام این کار - از طریق اعزام یک ناو هواپیمابر دیگر به منطقه خلیج فارس و موشکهای پاتریوت به کشورهای مجاور است. این دقیقا بر خلاف مسیری است که گروه تحقیق عراق پیشنهاد داد . ای گروه خواستار گفتگوهای دیپلماتیک بیشتر بود نه قدرت نمایی نظامی.

دابینز می افزاید: پس از سخنرانی بوش در 10 ژانویه مقامهای دولت آمریکا می گویند که مهمترین هدف سفر کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا ایجاد یک ائتلاف ضد ایرانی در بین دولتهای محافظه کار منطقه بوده است. شاید هم ناگوارترین اخبار، گزارش مربوط به تشویق دولت سعودی از سوی مقامهای کاخ سفید در جهت سرمایه گذاری بر گروههای ضد حماس و ضد حزب الله در لبنان و سرزمینهای فلسطینی باشد.

به گزارش مهر، موسسه رند در ادامه گزارش خود تصریح می کند : با توجه به لحن سخت و استثنایی اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره ایران و سوریه، در حرکتهای نظامی که وی فقط به آنها توجه کرده ( تلاشهای شدت یافته دولت برای ایجاد و مسلح کردن یک ائتلاف منطقه ای ضد ایرانی) و تصمیم مرتبا تکرار شده رئیس جمهور مبنی بر مخالفت با برنامه هسته ای ایران، خطر رو به افزایشی وجود دارد و آن این است که مقابله بین آمریکا و ایران می تواند طی ماههای آتی از لفاظی های تند و تحریمهای اقتصادی به شکل اقدام نظامی تشدید شود.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: حمله نظامی آمریکا به کنسولگری ایران در شمال عراق و بازداشت چند مقام ایرانی درست چند ساعت پس از سخنرانی رئیس جمهور بوش تنها تاکیدی بر خطر چنین تشدید اوضاعی بود.

به نوشته این موسسه مطالعاتی، این احتمال هرگز وجود نداشته که آمریکا بتواند همزمان درعراق ثبات ایجاد کند و ایران وسوریه را بی ثبات کند. این کشورها به علت نزدیکی، وابستگی فرهنگی و روابط خونی دستیابی و نفوذ بیشتری در جامعه عراق نسبت به آن چیزی دارند که آمریکایی ها به آن امیدوارند.

به عقیده نویسنده، تا زمانیکه آمریکا در عراق در مخالفت با همه همسایگان آن و به ویژه بانفوذترین آنها عمل می کند؛ بعید است که تلاشهای آمریکا برای توسعه صلح و آشتی به موفقیت برسد. در سال 1995 برای آمریکا و هم پیمانان آن ایجاد صلح در بوسنی بدون همکاری با صربستان و کرواسی به عنوان دو کشور مسئول برای جنگ داخلی غیرممکن بود. بنابراین، این مثال نشان دهنده غیر ممکن بودن ایجاد ثبات در عراق بدون همکاری کشورهای همسایه آن و به ویژه کشورهایی که دارای بیشترین نفوذ هستند، است.

در پایان تحلیل رند آمده است : البته صربستان و کرواسی از روی تمایل در فرایند صلح بوسنی شرکت نکردند . این فشار سیاسی متمرکز بر تحریمهای اقتصادی بود که آنها را به میز کشاند. دولت بوش با رد گزینه ترکیب اجبار و ارتباط در تعاملات خود ( و یا عدم تعاملات خود) یا همسایگان عراق احتمال ایجاد صلح در عراق را کمرنگ می کند و شانسها برای جنگ در سراسر منطقه را افزایش می دهد.

کد خبر 437240

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =