مدیران نسبت به زوایای قوانین بودجه آگاهی کافی ندارند

ایلام-رئیس دیوان محاسبات گفت: مدیران نسبت به زوایای قوانین بودجه آگاهی کافی ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، عادل آذر روز دوشنبه در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار کرد: بیت المال تنها پول، اعتبار و اموال منقول و غیرمنقول نیست، بلکه اساس بیت المال سرمایه انسانی است که باید از آن به درستی حفاظت کرد.

وی بر لزوم تربیت نیروی انسانی متخصص و مدیرانی توانمند برای اداره آینده کشور تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات موجود عدم آگاهی کافی مدیران نسبت به زوایایی قوانین بودجه است.

رئیس دیوان محاسبات گفت: همین عامل باعث می شود برخی مدیران در هزینه کرد بودجه دچار مشکل شده و در برخی اوقات پرونده هایی برای انها در دستگاه های نظارتی تشکیل شود.

آذر ادامه داد: بین جرم و تخلف تفاوت بسیاری وجود دارد و بخش عمده ای از تخلفات پیگرد اداری دارد و قضایی نیستند.

وی اضافه کرد: مدیران باید توجه داشته باشند تصرف در بیت المال جرم است و افراد خاطی از طریق دیوان محاسبات برای اعمال تنبیهات متناسب با جرم به قوه قضاییه معرفی می شوند.

رئیس دیوان محاسبات یادآور شد: مدیران در استباط از قانون بودجه تبحر، تخصص و تسلط لازم را ندارند به همین دلیل سامانه یکپارچه آموزشی فنی، تخصصی و حرفه ای برای تمامی مدیرانی که در معرض نظارت و حسابرسی دیوان محاسبات قرار دارند، طراحی شده است.

وی یادآور شد: در این سامانه مباحث مختلفی از جمله اینکه چطور قانون خوانده شده و چه استنباطی از آن شود و در صورت وجود ابهام چگونه قانونی که به صحت نزدیک تر است انتخاب شود، به مدیران در تمامی سطوح آموزش داده می شود.

رئیس دیوان محاسبات اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد کنترل های داخلی، اداری، محیطی و حسابداری در دستگاه های اجرایی ۵۰ درصد از حجم پرونده های ورودی به دیوان محاسبات را کاهش می دهد.

کد خبر 4373516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =