حجت الاسلام ایازی در گفتگو با مهر : آیت الله معرفت نقطه عطف ایجاد علوم قرآنی و ترویج آن بود

حجت الاسلام محمد علی ایازی قرآن پژوه و محقق با بیان اینکه آیت الله معرفت بسیار متواضع و فروتن بود، گفت: ایشان در بازگشت به دین و اهتمام به مسائل قرآنی توجه بسیار زیادی داشت، به طوری که می توان گفت این عالم نقطه عطفی در ایجاد علوم قرآنی و ترویج و توسعه آن بود.

حجت الاسلام محمد علی ایازی قرآن پژوه و محقق در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آیت الله معرفت یکی از قرآن پژوهان معاصر بوده است، گفت: وی در حوزه علوم قرآنی، تفسیر، معارف قرآن و موضوعات اجتماعی در دوران متأخر آثار بسیاری را تألیف کرده است .

حجت الاسلام محمد علی ایازی با بیان اینکه وی در بازگشت به دین و اهتمام به مسائل قرآنی توجه بسیار زیادی داشت، یاد آور شد: از این رو آیت الله معرفت نقطه عطفی در ایجاد علوم قرآنی، ترویج و توسعه آن بود.

این قرآن پژوه و محقق با تأکید بر اینکه کتاب دایرة المعارف ایشان بی نظیر است، اظهار داشت: این کتاب حاوی مجموعه ای از مباحث علوم قرآن است. وی نظرات اجتهادی و بدیع خود را در حوزه علوم و معارف قرآن مطرح کرده است. او در حوزه تفسیر با رویکری نقادانه آثار را مورد بررسی قرار داد.

وی در ادامه با بیان اینکه آیت الله معرفت کاری مهم و جدی در حوزه معارف قرآنی انجام داده است، افزود: این عالم گرانقدر در دفاع از قرآن، کتاب  "صیانت القرآن" را تألیف و در آن نظرات اخباریون را مطرح کرد که اقدامی بسیار عالمانه بوده است .

این قرآن پژوه و محقق با بیان اینکه آیت الله معرفت در مسائل اجتماعی نیز کتاب نوشته است، تصریح کرد: کتاب "جامعه مدنی" که به مسائل دموکراسی اشاره و به نقش مردم و آراء و اندیشه های آنها تأکید دارد از تألیفات ایشان در باب مسائل اجتماعی است.

حجت الاسلام محمد علی ایازی با اشاره به اینکه آیت الله معرفت حتی در حوزه اقتصادی و احیای زمین نیز کتاب تألیف کرده، افزود: آیت الله معرفت آثار فراوان، متنوع و مختلفی در زمینه فقه، علوم قرآنی، مباحث اعتقادی، اخلاقی و کلامی نیز دارد.   

وی در ادامه یاد آور شد: باید گفت که وی دارای شخصیتی متواضع، فروتن و محقق بود . اگر مطلبی را از جایی نقل می کرد با نهایت احترام نام راوی را هر چند که به لحاظ علمی از او پایین تر بود، عنوان می کرد .

کد خبر 437358

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =