گفتگوی مهر با صاحبنظران درباره تنگه هرمز و حاکمیت ایران بر شاهراه انرژی جهان : آتش‌بازی آمریکا در خلیج‌فارس پیامدهای تلخ جهانی دارد/ تهدید امنیتی علیه ایران تهدید جریان 46 درصد انرژی دنیا است

کنترل کامل تنگه هرمز به عنوان مهمترین شاهراه انتقال انرژی در جهان در توان ایران است "تصریح کرد: چنانچه آتش ناامنی در این منطقه شعله ور شود، به این راحتی ها خاموش نخواهد شد.

آتش‌بازی آمریکا در خلیج‌فارس پیامدهای تلخ جهانی دارد


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت : علی رغم قدرت نظامی آمریکا در خلیج فارس این کشور به جد ضربه پذیر و شکننده است و اگر بخواهد شعله ای برافروزد بی شک دامن خودش را خواهد گرفت .


علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص موقعیت حساس تنگه هرمز و امکان کنترل کامل آن توسط ایران در صورت هر گونه تحرک نابخردانه آمریکا و انگلیس در خلیج فارس گفت:  فکر نمی کنم آمریکایی ها دست به اشتباهی بزنند که نیاز به استفاده از چنین گزینه هایی باشد .

وی تصریح کرد: آمریکایی ها فرا تر از بحث تنگه هرمز آسیب پذیرند و مطمئنا مرتکب چنین اشتباهی نخواهند شد .

بروجردی  با اشاره به مشکلات آمریکا در افغانستان و عراق گفت : آمریکایی ها می دانند هر گونه تعرض به ایران چه تبعاتی خواهد داشت .

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بر اهمیت این تنگه در امنیت اجتماعی و اقتصادی کشور های منطقه تاکید کرد و افزود : امنیت خلیج فارس باید توسط کشور های این منطقه و بر اساس پیمانهای دو جانبه و چند جانبه منطقه ای تامین شود.

بروجردی ادامه داد:  آمریکایی ها برای اینکه توجیه گر حضور نظامی شان باشند در پی بدبین کردن کشورهای منطقه نسبت به یکدیگر ، ایجاد اختلاف و بهره برداری از آن هستند و انگلیس نیز در این میان نقش محوری دارد .

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص آرایش جدید نیروهای آمریکایی در خلیج فارس گفت : حضور نیرو های آمریکایی در خلیج فارس پدیده جدیدی نیست و بیش از دو دهه است که این نیرو ها در منطقه حضور دارند.

وی همچنین به پایگاه های آمریکایی در کشورهای حاشیه خلیج فارس بویژه بعد از حمله عراق به کویت اشاره کرد.

بروجردی در ادامه با اشاره به حساسیت و اهمیت خلیج فارس و گره خوردن این منطقه با اقتصاد جهانی که بیش از نیمی از سوخت مورد نیاز جهان از این منطقه تامین می شود، گفت : حضور نیرو های آمریکایی علیرغم تصور برخی ، نه تنها هیچ کمکی به حفظ امنیت این منطقه نمی کند بلکه همواره موجب عامل تشنج و در گیری بوده است .

وی گفت : علیرغم قدرت نظامی آمریکا در خلیج فارس این کشور به جد  ضربه پذیر و شکننده است و اگر بخواهد شعله ای برافروزد بی شک دامن خودش را خواهد گرفت .

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص احتمال تحرکات نظامی آمریکا در خلیج فارس گفت :  آمریکا باید بداند در این منطقه نباید با آتش بازی کند چون هر گونه نا امنی در منطقه موجب مشکلات جدی در عرصه جهانی خواهد شد.

 
وی در عین حال گفت : سیاست جمهوری اسلامی ایران کمک به حفظ آرامش و امنیت در خلیج فارس است و مجموعه اقداماتی که انجام می دهد در این راستاست بنا بر این امیدواریم با توجه به شکست سیاست بوش در عراق و مخالفت دموکرات ها با این سیاست ها همچینن عدم اقبال ملی در امریکا نسبت به این سیاست ها که در آرای انتخابات کنگره آمریکا به نمایش گذاشته شد ، دموکرات ها سیاست متفاوتی را در جهت کمک به امنیت در منطقه حساس خاور میانه در پیش بگیرند .

بروجردی  در خصوص استراتژی جدید بوش در منطقه و جایگاه ایران در این استراتژی نیز گفت : بوش و حزب جمهوری خواه دچار شکستی جدی در عرصه داخلی آمریکا شده اند ، مجالس را از دست داده اند و تنها شانس شان انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده است بر این اساس در پی نمایش قدرت هستند و با فرافکنی ، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان متهم مطرح می کنند .

بروجردی تاکید کرد: دموکرات ها سیاست متفاوتی را در جهت کمک به امنیت در منطقه حساس خاور میانه در پیش بگیرند 

وی در این راستا به ربودن دیپلمات های ایرانی در عراق بر خلاف همه مقررات و کنوانسیون های بین المللی اشاره کرد و گفت : با توجه به ابراز مخالفت دموکرات های آمریکا با سیاست بوش طبیعتا این سیاست و این تلاش مذبوحانه راه به جایی نخواهد برد و صرفا موجب کشته شدن تعداد بیشتری از شهروندان نظامی آمریکا در عراق خواهد شد و مشکلات بوش را افزایش خواهد داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه های این کمیسیون در مورد برسی اوضاع منطقه هم اعلام کرد که به زودی نشستی مشترک میان اعضای کمیسیون امنیت ملی و وزیر امور خارجه و معاونانش برگزار خواهد شد .  

کنترل کامل تنگه هرمز در توان ایران است

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اعلام اینکه "کنترل کامل تنگه هرمز به عنوان مهمترین شاهراه انتقال انرژی در جهان در توان ایران است "تصریح کرد: چنانچه آتش ناامنی در این منطقه شعله ور شود، به این راحتی ها خاموش نخواهد شد.

کمال دانشیار در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب، اظهار داشت: سیاستمداران جهان می دانند ایران در منطقه خلیج فارس دارای نقش اساسی و محوری است و جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی، ایدوئولوژی اسلامی، رهبری انقلاب و توان اجرایی و نظامی از قدرت و عظمت برخوردار است.

وی مسئول هر نا امنی در خلیج فارس را آمریکا دانست و افزود: چنانچه نیروهای آمریکایی در جهت ضربه زدن به منافع ایران اقدامی را انجام دهند، با قاطعیت از منافع خود در این منطقه دفاع خواهیم کرد و  امنیت آمریکا در خلیج فارس را به خطر می اندازیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: صلح در خاورمیانه و عراق بدون حمایت و نظرات هوشمندانه ایران امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه کنترل خلیج فارس و تنگه هرمز برای ایران به راحتی امکانپذیر است، به آمریکا توصیه کرد کوتاه بیاید و از ایجاد هر گونه نا امنی بپرهیزد.

دانشیار تاکید کرد: اگر خلیج فارس نا امن شود، بیشترین آسیب را کشورهای مصرف کننده نفت خواهند دید و این موضوع مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

 برنده نا امن کردن خلیج فارس آمریکا نیست

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران را قدرتمندترین کشور حاشیه خلیج فارس دانست و گفت: ما حرف‌های زیادی در تنگه هرمز برای گفتن داریم ، به این معنا که از ابزارهای مختلفی در این منطقه می تواند استفاده کند.

دکتر الهام امین زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تنگه هرمز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: این تنگه محل تردد کشتیهای بین المللی است وایران به عنوان کشوری مهم و محوری ، در این آبراه حضور مقتدرانه دارد.

وی با تا کید بر اینکه امنیت این منطقه را کشورهای حاشیه خلیج فارس می توانند حفظ کنند، افزود: با توجه به وجود حوزه های نفتی در خلیج فارس و انجام عملیات واردات و صادرات برای کشورهای مختلف، تنگه هرمز بسیار حائز اهمیت است و چنانچه محدودیتی موقت در این منطقه به وجود آید ، ضربه آن را کشورهایی دریافت خواهند کرد که به طور دوره ای یا مداوم از این آبراه استفاده می کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه رایزنی مداوم با کشورهای مختلف منطقه باید وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: ایران بیشترین نقش را در تامین امنیت تنگه هرمز بر عهده دارد و بدلیل اینکه ایران منافع ملی خود را از میان منافع کشورهای حاشیه خلیج فارس می بیند، لذا این امر موجب می شود ایران به تداوم امنیت پایدار در منطقه کمک کند و لازمه این اقدام مهم نیزهمکاری با کشورهای خلیج فارس است.

امین زاده تصریح کرد: همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس می تواند مکمل فعالیت های ایران باشد و امری که قابل کتمان نیست این است که ایران قدرتمند ترین کشور حاشیه خلیج فارس است و حرف های زیادی برای گفتن در تنگه هرمز دارد به این معنا که از ابزارهای مختلفی در این منطقه می تواند استفاده کند.

وی ادامه داد: آمریکا و انگلیس و حتی اقدام احتمالی حمایتی کشورهای منطقه خلیج فارس نمی تواند منجر به حذف یا پاک کردن ایران از این معادله شود ، به گونه ای که ایران در رایزنی ها و رفت و آمدهای خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس ثابت کرده است که بیشتر دغدغه امنیت منطقه را دارد.

این نماینده مجلس گفت: قاعدتا اقدامات اخیر آمریکا در خلیج فارس، برگه های آخر بوش در منطقه است، چرا که همچنان درصدد اعزام نیروهای زیادی به عراق است و مجددا به راه حل نظامی روی آورده ، هر چند سنا و کنگره و حتی جامعه سیاسی آمریکا در این راهکار حمایت جدی از او نمی کنند و این موضوع موفقیتی را دربرنخواهد داشت. 

تهدید امنیتی علیه ایران تهدید جریان 46 درصد انرژی دنیا است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وجود تهدید امنیتی علیه ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز، جریان 46 درصد نفت و انرژی دنیا را با تهدید مواجه می‌کند و این منطقه استراتژیک‌ترین منطقه انرژی در دنیا به حساب می‌آید.
 حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب، اظهار داشت: وجود نا امنی در این منطقه می تواند اقتصاد جهان را مختل نماید، و تامین امنیت این آبراه استراتژیک بیش از همه در اختیار ایران است.

وی افزود: به دلیل شرایط خاص فلات قاره ایران، عمق آب در ساحل کشورمان زیاد است و به همین علت کشتی ها به راحتی می‌ توانند در این منطقه پهلو بگیرند و چنانچه یک قسمت آن به خطر بیفتد، بخش های دیگر باز است ولی در جنوب خلیج فارس تنها 17 معبر عبوری وجود دارد و کشتی ها همه جا نمی توانند پهلو بگیرند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: در شرایط خاص نا امنی، این معابر به راحتی دچار مشکل می شوند و به این ترتیب جریان نفت از جنوب دچار وقفه می شود، به همین دلیل نگرانی از امنیت خلیج فارس یک نگرانی عمومی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه انرژی نقشی مهم و راهبردی برای کل کشورها از جمله ایران دارد، خاطرنشان کرد: به خطر افتادن امنیت انرژی در ایران به معنای به خطر افتادن انرژی در کل منطقه است و در شرایط تحریم و بحرانی فقط بحث صدور 2 میلیون و 100 هزار بشکه نفت ایران دیگر مطرح نیست بلکه موضوع جریان 46 درصد انرژی جهان از این منطقه مطرح است.

فلاحت پیشه تصریح کرد: تا کنون امنیت منطقه را ایران حفظ کرده است و ناامنی انرژی از هنگامی آغاز شد که نخستین ناوهای آمریکا در 1980 و 1990 میلادی وارد این منطقه شدند و امنیت در این منطقه دچار مخاطره شده است و نگرانی بیشتر از این جهت است که آمریکا راهبرد میلیتاریستی خود را عملی کند.

وی ادامه داد: کشورهایی که میزبان نظامیان آمریکا در منطقه هستند بیشتر مسئول نا امنی در خلیج فارس محسوب می شوند و دراین میان ایران هم کشوری نیست که فقط  نظاره گر توطئه چینی افرادی باشد که درحال نقشه کشیدن برای کشورمان هستند.

این نماینده مجلس گفت: به طور کلی شرایط جنگ سرد برای ایران پیش بینی می شود بدلیل اینکه شاخص های جنگ گرم به سختی برای ایران شکل می گیرد ، چراکه هرگونه اقدام نظامی منتهی به ضربات ویران کننده متقابل خواهد شد و درعرصه بین المللی بخش عمده توافقات در شرایط جنگ سرد شکل می گیرد.

فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: از تحلیل غربی ها بیشتر بلوف های نظامی برای اخذ امتیازات سیاسی بیرون می آید.

کد خبر 437399

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =