وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با مهر : تئاتر به جزئی از زندگی روزمره مردم تبدیل می‌شود

تصور می‌کنم در آینده نه چندان دور تئاتر جزئی از زندگی روزمره مردم ما می‌شود و استقبال خوب تماشاگران از جشنواره امسال گواه آن است که سال آینده سالی پررونق برای تئاتر ماست.

محمدحسین صفار هرندی در پایان مراسم اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر درباره کیفیت آثار این دوره جشنواره به خبرنگار مهر گفت: "متاسفانه امسال به دلیل مشغله فراوان نتوانستم بیش از چهار یا پنچ نمایش ببینم، اما آنچه در این مدت از زبان هنرمندان، منتقدان و برخی مخاطبان تئاتر شنیدم و خواندم، شکر خدا کیفیت آثار عرضه‌شده قابل قبول بوده است.

وزیر ارشاد در ادامه افزود: "فکر می‌کنم مهمترین دلیل آن این بوده که کارهای عرضه‌شده در جشنواره کارهایی بودند که در طول سال اجرای عمومی داشتند و در حقیقت نمایش‌ها به نوعی برآمده از انتخاب مردم و هیئت داوران با هم بودند. آنچه در جشنواره دیدم نشاندهنده آن بود که بنیه تئاتر ما بسیار فراتر از آن چیزی است که تا به حال در دسترس ما بوده است."

وی ادامه داد: "رویکرد ما در به صحنه آوردن تئاتر شهرستان که ظرفیتی غنی و پشتوانه‌ای بزرگ برای تئاتر ملی ماست، یک رویکرد درست است. گرچه ممکن است فاصله‌ای بین تجربیات تئاتر شهرستان‌ها با تئاتر تهران وجود داشته باشد، اما این دو کنار هم معنی پیدا می‌کند و من دور نمی‌بینم زمانی را که به دلیل غنایی که همه تئاتر کشور از آن بهره خواهد برد، نتوانیم تمیزی بین سطح تئاتر شهرستان و تئاتر مرکز بدهیم."

صفار هرندی درباره استفاده از متون کهن در حوزه نمایش هم گفت: "من تفکیکی بین متون کهن ایرانی و متون اسلامی ایرانی خودمان قائل نمی‌شوم، چون اینها همه پیوسته با هم هستند و اگر نگاهمان را اینگونه قرار بدهیم، به گمانم بخش وسیعی از آنچه عرضه می‌شود، در متون قدیمی و باستانی ما ریشه خواهد داشت. اما با این وجود این فرهنگ پرمحتوا دفاتر ناگفته بسیار دارد و حق آن است که بیشتر مورد توجه هنرمندان، کارگردانان و تهیه‌کنندگان قرار بگیرد و آینده تئاتر ما بیشتر با این متن‌ها رقم بخورد."
کد خبر 437425

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =