نگهبان محله ؛ گزینش بر اساس کدام معیار! ؛ گزارش انتقادی مهر از اجرای طرح نگهبان محله در حومه تهران

خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی: نگهبانی از محلات و کوچه ها از دیر باز رایج بوده و در گذشته های دورتر این نگهبانان امین مردم کوچه و بازار بوده اند ، به نحوی که با حضور آنان امکان سرقت از منازل و... به حداقل می رسید.

به گزارش خبرنگار مهر در کرج ، در سال های اخیر موضوع قدیمی نگهبانی از محلات به صورت جدی تر بیان شد و با ورود نیروی انتظامی به این بخش ، موضوع قانونی تر جلوه کرد.

هم اکنون برای داشتن یک نگهبان محله خوب و مطمئن می توان با نیروی انتظامی هماهنگی کرد و از افرادی که آنان صلاحیت شان را تائید می کنند استفاده کرد اما بعضا مشاهده می شود که در این بین مشکلاتی نیز از ناحیه همین افراد متوجه محله ها می شود.

یک شهروند ساکن عظیمیه کرج در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: با هماهنگی نیروی انتظامی یک نگهبان برای خیابان خود استخدام کردیم که هم حقوق خوبی به او می دادیم و هم جوان و پر انرژی بود.

محمدرضا وطن دوست می افزاید: از مدتی قبل در محله مان سرقت هایی رخ می داد که با حضور نگهبان نه تنها کاهش نیافت بلکه ماهرانه تر صورت گرفت و همین امر موجب نا امیدی اهالی محله از جذب نگهبان محله شد.

وی تصریح می کند: آنچه بیش از همه ما را ناراحت کرد تائید صلاحیت و گذراندن دوره آموزشی این فرد در نیروی انتظامی بود که این موضوع را به ذهن می آورد که یا نیروی انتظامی در تائید صلاحیت ها دقت نمی کند یا اصولا تائید صلاحیتی وجود ندارد.

وطن دوست خاطرنشان می کند: میلیون ها تومان اموال مردم توسط دزدان محله به یغما رفته است و ما در بهترین محلات شمال شهر کرج آرامش نداریم بنابراین خودمان دست به کار شده ایم و از اموال خانه و محله مواظبت می کنیم.

یک شهروند ساکن مهرشهر که نخواست نامش عنوان شود ، به خبرنگار مهر می گوید: نگهبان محلات ، ما را توبه کار کردند به نحوی که تصمیم گرفتیم هزینه ای که صرف نگهبان محله می کردیم برای نصب دزدگیر و حصارکشی دور خانه صرف کنیم.

وی اضافه می کند: پس از استخدام یک نگهبان محله ظرف مدت زمان کوتاهی بیش از 10 سرقت مشابه در مهرشهر اتفاق افتاد و دزد هم پیدا نشد.

فرمانده انتظامی استان تهران در این خصوص می گوید: اغلب سرقت های صورت گرفته از منازل در استان تهران توسط افراد غیر بومی صورت می گیرد و البته در ماه های اخیر میزان سرقت منزل کاهش یافته است.

سردار رضا زارعی می افزاید: در خصوص برخی نگهبانان محلات شبهاتی ایجاد شد که مجبور به پیگیری قضیه شدیم از جمله زمانی که نیروی انتظامی یک باره با 17 تا 20 مورد سرقت بد و بزرگ در یک محله مواجه می شود چاره ای جز برخورد با افراد احتمالا مرتبط از جمله نگهبانان محلات ندارد.

وی خاطرنشان می کند: البته بسیاری از نگهبانان محلات همانند سایر اقشار اجتماع از افراد شریف جامعه هستند اما به هر حال در هر گروهی ممکن است ناخالصی وجود داشته باشد.

زارعی تصریح می کند: وقتی نگهبان محله وجود داشته باشد و سرقت صورت گیرد ، دو فرضیه متصور است یا نگهبان خوب به وظایفش عمل نمی کند یا اینکه با دزدان هماهنگ است که در هر دو صورت این نگهبان باید از کار برکنار شود.

وی تاکید می کند: نگهبانان کم کار یا مشکوکی که توسط نیروی انتظامی به مردم معرفی می شوند حتما برکنار می شوند اما این امر دلیلی برای برکناری سایر نگهبانان به این دلیل نیست.

زارعی یادآور می شود: در برخی مواقع نگهبانان محلات به دلیل عدم تامین هزینه از سوی مردم برکنار شده اند که این امر باید مورد توجه جامعه قرار گیرد و همه را با یک چشم نبینند ضمن آنکه سراغی از نگهبانانی بگیرند که حوزه فعالیت آنان امن است و نگهبان به وظایف خود به نحو احسن عمل می کند.

رئیس پلیس استان تهران می گوید: برخی مناطق استان که آمار سرقت آنها بالاست اصلا نیاز به نگهبان ندارند زیرا در مناطقی که سرقت به عنف توام با شرارت صورت می گیرد ، نگهبان هم مانند سایر افراد محله کاری از پیش نخواهد برد و اصولا در چنین نقاطی نگهبان به درد نمی خورد.

وی تاکید می کند: در نگاه پلیس ، جمع کردن نگهبان محلات وجود ندارد بلکه توسعه کار این قشر مدنظر است اما اگر شکایتی از محله ای صورت گیرد یا هزینه نگهبان تامین نشود به هر حال نگهبان محله مذکور جمع می شود و اگر مردم دوباره تقاضا کنند نیروی جدیدی جایگزین می شود.

زارعی خاطرنشان می کند: هم اکنون 700 نگهبان اونیفرم پوش و 7 هزار هم بدون اونیفرم و تحت نظارت پلیس به عنوان نگهبان محلات با پلیس همکاری دارند و پلیس آموزش های لازم برای نگهبانی ، برخورد با سرقت ، اطلاع رسانی و... را به آنان ارائه می کند.

کد خبر 437427

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =