اسلام جامع ترین دستورالعملها درباره اقتدار ملی را ارائه کرده است/ اقتدار ملی ما به عزت دینی گره خورده است

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: دین اسلام برای همه جوانب زندگی بشر دستورات و تعالیمی دارد، در همین ارتباط مسئولان و کارشناسان فرهنگی و دینی در گفتگوهایی اعلام کردند که اگر تلقی ما از مسئله دین همه جانبه و فراگیر باشد، اسلام جامع ترین دستورات را نه تنها در زندگی فردی، بلکه درباره اقتدار ملی نیز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه اگر تلقی ما از مسئله دین همه جانبه و فراگیر باشد، حرفها و پیشنهاداتی در مسئله اقتدار ملی دارد، گفت: ذات دین اسلام باید مورد توجه قرار گیرد که در همه نشآت حیات بشری دستوراتی دارد که جامعترین دستورات است.

اسلام حاوی جامع ترین دستورالعملها درباره اقتدار ملی است

حجت الاسلام سید جواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی گفت : ذات دین اسلام باید مورد توجه قرار گیرد که در همه نشآت حیات بشری دستوراتی دارد که جامعترین دستورات است. از این رو وقتی به قرآن کریم و سیره نبوی نگاه می کنیم، اقدامات بسیاری برای دستیابی به اقتدار ملی به دنبال خواهد داشت.

حجت الاسلام سید جواد موسوی هوایی در ادامه با بیان اینکه مسلمانان در صدر اسلام ابرقدرتها را به زانو در آوردند و بر آنها مسلط شدند، تصریح کرد : مستشرقین غیر مغرض هم گفته اند که اسلام نسبت به افرادی که مانع تکامل انسانها می شدند با مهر و عطوفت رفتار کرد. بنابراین اگر دین ما جامع است و اگر قرآن همه چیز را توضیح داده نیاز به قرآن شناس دارد تا قرآن را به سخن و نطق بیاورد.  در این راستا باید دانست که پایه های اقتدار ملی چیست و چگونه دینداری بر این مسئله تأثیر می گذارد؟

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی اقتدار سیاسی را با اشاره به مسئله " ولایت " که در قرآن کریم آمده است، اینگونه توصیف کرد : حاکمیت خوبان و بهترین در جامعه که در زبان علمی دینی از آن به حاکم اعلم و اعدل تعبیر می کنیم. این شخص چون بر مبنای فضیلت بر اکثر مردم حاکمیت دارد، بر قلوب و دل آنها تأثیر می گذارد و همه به او دل داده اند و چون قوانین سیاسی مشروع بر اساس عدالت، قرآن، سیره نبوی و امیر المؤمنین (ع) است تلقی مردم را به سمت و سوی مثبت سوق می دهد.

حجت الاسلام موسوی هوایی با بیان این نکته که استقلال اقتصادی در گذشته به معنای عدم ارتباط با کشورهای دیگر بود، تصریح کرد : استقلال اقتصادی در تعریف جدید نوعی اقتدار در جهان است که با تولید کالاها، بازاریابی، پذیرش یا عدم پذیرش و نوعی اقتصاد پویا بتواند پاسخگوی نیازهای مردم جامعه باشد و نیاز به پیگیری، ترغیب و برنامه ریزی دارد.

وی با بیان اینکه  دین  در تولید، توزیع و مصرف حرفهایی دارد و در این راستا مبانی مهمی را بیان کرده است، تأکید کرد : در این مبانی وجدان کاری و انضباط کاری نیز آمده است. اگر چه ادیان دیگر به علت تحریف وارد این مقوله نشده اند، اما دین اسلام به بهترین وجه آن را توصیف کرده است.

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه به اقتدار فرهنگی اشاره کرد و گفت : در این دوره دنیا متوجه انسان، نیروی انسانی و فرهنگ شده است ، به طوری که در پشت نشریات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی منابع انسانی و تفکر و اندیشه او کار می کند.  فاکتورهای موجود در فرهنگ بینش، دانش، گزینش، کنش و ارزش است که اعتقاد به خدا، اعتقاد به نبوت، اعتقاد به امامت و عدل الهی در این فضا سازی اهمیت بسیاری دارد.

وی در ادامه به تجمیع سرمایه اجتماعی اشاره و تصریح کرد : اخیرا بر روی این مسئله بسیار کار شده است، زیرا پتانسیل ملی، همگرایی ملی، انسجام درونی سرمایه اجتماعی ایجاد می کند که بزرگترین پشتیبان اقتدار ملی است . بنابراین باید در دانشگاهها، آموزش و پرورش، کتابها، تئاتر، سینما، سریال و تلویزیون مبحث اقتدار ملی، همگرایی، نیاز درونی و معنوی به دین را خوب و زیبا مطرح کرد.

اقتدار ملی ما به عزت دینی گره خورده است

استاد گروه معارف دانشگاه تهران تصریح کرد: در وضعیت امروز ایران اسلامی، اعتقادهای دینی ما به نوعی تقویت کننده انگیزه ها برای حفاظت اقتدار ملی شده اند و اقتدار ملی ما به عزت دینی مان گره خورده است.

دکتر فهیمه فرهمند پور استاد گروه معارف دانشگاه تهران در رابطه با جایگاه دین در تقویت اقتدار ملی اظهار داشت: نخستین مسئله ای که در این مقوله مطرح می شود ارتباط دین با حب وطن است. باید پرسید که آیا علائق شخصی انسان چون علاقه به خانواده، کشور، ملت و هموطن با علائق دینی انسان در تعارض است یا خیر؟ حقیقت آن است که اسلام - با پیش شرط عدم تعارض میان این کششهای شخصی با گرایشهای دینی - این علائق را پذیرفته و حتی برای آن ارزشگذاری مثبت نیز کرده است.

وی افزود: برای روشن شدن موضوع می توان به مسئله هجرت در اسلام اشاره کرد که از ارزش و احترام قابل توجهی برخوردار است. شاید یکی از علل این مسئله آن است که پایبندی، میل و وابستگی انسان به زاد، بوم، وطن و سرزمین مادری از نظر اسلام پذیرفته شده است و چون این دین آسمانی می پذیرد که انسان به وطن و خانه خود علاقه دارد، دل کندن از آن برای رضای خدا را مورد احترام قرار داده است، اما در عین حال به صورت مستقیم یا غیر مستقیم یادآوری می کند که علائق شخصی نباید در تعارض با وظائف دینی قرار گیرد.

استاد گروه معارف دانشگاه تهران تصریح کرد: درست همانطور که آموزه های دین، پاسداری از عزت خانواده را سفارش کرده و آن را ارزش می دانند، فداکاری وتلاش برای حفظ عزت و اقتدار وطن نیز - در صورت عدم تعارض با قالبهای دینی - یک ارزش می شود. اما نکته قابل توجه در اینجا آن است که امروز اقتدار ملی ایران اسلام نه تنها در تعارض با دین قرار نگرفته بلکه به علت موقعیت خاص کشورمان در نگاه جهانی، اقتدار ملی ما به عزت دینی گره خورده است.

وی با اشاره به رابطه مستقیم اهمیت اقتدار ملی و عزت دینی ما در ایران اسلامی، گفت: بسیاری از موارد مسلمانان سایر کشورها از پیشرفت ایران ابراز مسرت می کنند، چرا که به عنوان یک مسلمان احساس می کنند اقتدار ایران، همان عزت اسلام است. این امر ما را نسبت به اقتدارملی خود بیش از پیش حساس کرده و زمینه را برای تلاش در راستای تحقق، حفظ و نگهداری آن را فراهم می آورد.

دین و دینداری در اقتدار ملی ایران نقشی اساسی دارند

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در اقتدار ملی خواه ناخواه دین و دینداری با مشخصات یکتاپرستی، تلفیق دین و سیاست و اعتقاد به حق و باطل جایگاه ویژه ای می یابد، گفت: این مسئله در جامعه ما رنگ و صبغه دینی به خود می گیرد که جزء نوادر کشورهایی است که چنین خصایلی دارد، به همین دلیل نمی شود از عناصر دین و دینداری در اقتدار ملی غفلت کرد .

عماد افروغ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتدار ملی مفهومی عام، فرا تاریخی، فرا زمانی و فرامکانی صرف نیست، بلکه معنای کلی دارد و از زمینه ای به زمینه ای دیگر تفاوت پیدا می کند، اظهار داشت: معنای کلی اقتدار ملی ثبات سیاسی، وحدت ملی و امنیتی فراگیر در سطح جغرافیای مورد نظر است که عناصر تشکیل دهنده این ثبات و وحدت پایدار از جامعه ای به جامعه دیگر تفاوت می یابد .

وی با بیان اینکه جامعه باید به لحاظ سیاسی اقتداری مستحکم داشته باشد، گفت: این اقتدار زیر مجموعه یک حق اجتماعی سیاسی است که برای جامعه قائل است که متعاقبا یک وظیفه ای از سوی دولتها و حاکمتیها برای شهروندان قرار می دهد. ثبات سیاسی که به مشروعیت یک حکومت بر می گردد نمی تواند بدون توجه به عناصر فرهنگی و نمادین ارزشی داشته باشد، از این رو وحدت نمادین یا ملاط چسبندگی روحی، فکری، فرهنگی، هنجاری، ارزشی و نمادین به میان می آید که باید دید در چه جامعه ای زیست می کنیم و عناصر وحدت بخش ما کدامند؟.

وی عنصر سوم را هماهنگی ساختاری معرفی کرد و گفت: در وجه نمادین وارد مقوله هویت ملی می شویم. بدون توجه به هویت، جامعه و وجه نرم افزاری آن ناشناخته باقی می ماند. وقتی هویت ساخته می شود عناصر دین، یکتا پرستی، دینداری شخصی و اخلاقی فردی را نشانه نمی گیرد بلکه عرصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نیز نشانه می گیرد، این نشانه گرفتن هم یک نشانه گیری غیر مستقیم نیست، بلکه کاملا مستقیم بوده و الزاما ارتباط به ورود اسلام ندارد بلکه قبل از اسلام را نیز قابل تسری است .

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به عنصر دینداری و دین در هویت ملی ما و با توجه به جایگاه هویت ملی در مؤلفه های وحدت نمادین و وحدت فرهنگی، در اقتدار ملی خواه ناخواه دین و دینداری با مشخصات یکتاپرستی، نگاه سلسله مراتبی، تلفیق دین و سیاست و اعتقاد به حق و باطل جایگاه ویژه ای می یابد و همه این مطالب به معنای سیاسی در هماهنگی ساختاری بین اجزای نظام که از دلالتهای نگاه خاص به هویت ملی نیز باشد از اهمیت آن کم نمی کند. بنابراین همانطور که جوامع نقش اساسی در اقتدار ملی ایفا می کنند در جامعه ما رنگ و صبغه دینی دارد که جزء نوادر کشورهایی است که چنین خصایلی دارند. بنابراین نمی شود از عناصر دین و دینداری غفلت کرد .

عماد افروغ با بیان اینکه دین جایگاه بلندی دارد، اما چگونگی استفاده از دین در اقتدار ملی نیازمند فهم دقیق هویت ملی و عناصر مقوم آن است، گفت: باید تلاش کرد در عرصه جهان بینی، در عرصه نظم ارزشی، در عرصه الگوهای رفتاری و در عرصه نمادها فهم، بازشناسی و باز تولید کنیم. مرتبط با این عناصر اصلی نقاط عطف تاریخ ساز را شناسایی و مشاهیر خود را در عرصه های فلسفی، سیاسی، فکری و معرفتی مورد توجه قرار دهیم و به نسلهای بعدی نیز منتقل کنیم.

حق گرایی زمینه ساز اقتدار ملی است

معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه علیمه قم با بیان اینکه دین به دنبال دفاع از حق و مبارزه با ظلم و ستم است، گفت: در طول تاریخ زمانی که دین وارد معادلات و عرصه سیاسی شد، قویترین وسیله برای دفاع از اقتدار ملت در چارچوب گرایشات حق طلبانه بود، به طوری که افراد دین گرا با آموزه های دینی قویترین شیوه را در اقتدار ملی دارند.

حجت الاسلام محمد حسن نبوی معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه علیمه قم با بیان اینکه دین به دنبال مسائل ملی به صورت محض نیست، اظهار داشت: دین به دنبال این است که از حق دفاع و با آموزه های دینی خود با ظلم و ستم مبارزه کند.اگر ملتی حق گرا شد، آموزه ها و معارف دینی قویترین مطالب را در این راستا دارد و اگر باطل گرا شد ملت به همان اندازه که در اقتدار ملی آن می کوشیده به همان نسبت در تضعیف اقتدار ملی می کوشد. از این رو دین به دنبال اقتدار حق و تضعیف باطل است.

حجت الاسلام محمد حسن نبوی با بیان اینکه جامعه اگر حق گرا شد دین قویترین آموزه های دینی را دارد، تصریح کرد: در طول تاریخ زمانی که دین وارد معادلات و عرصه سیاسی شد، قویترین وسیله برای دفاع از اقتدار ملت در چارچوب حق گرایانه بود که نمونه های بارز آن را می توان در انقلاب اسلامی ایران، در عراق و در لبنان یافت.

معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه علیمه قم با تأکید بر این نکته که ایران اسلامی مقابل قدرت آمریکا قرار گرفته است، تصریح کرد: وجود گرایشهای حق گرایانه به آنها انگیزه می دهد که مقابل ابرقدرت دنیا بایستند و اکثر کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار دهند.

کد خبر 437576

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =