ایجاد فرصت‌های شغلی درمناطق روستایی راهکاری برای توسعه پایدار است

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق روستایی راهکاری برای توسعه پایدار و جلوگیری از مهاجرت است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از بنیاد مسکن استان زنجان، محمدرضا شاملو در آیین افتتاح دفتربرنامه توسعه اقتصادی اشتغالزایی و طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی استان زنجان، اظهار کرد: ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق روستایی راهکاری برای توسعه پایدار و جلوگیری از مهاجرت است که خوشبختانه تاکنون در این زمینه قدم‌های مؤثری برداشته شده است.

وی ادامه داد: ایجاد فرصت‌های شغلی از طریق زیرساخت‌های لازم در زمینه صنعت گردشگری راهکاری برای ماندگاری اهالی روستاها است و توسعه مشاغل اقتصادی در روستاها می‌تواند نقش اساسی در مهاجرت‌های بی‌رویه به شهرها و حتی مهاجرت معکوس داشته باشد.

شاملو  افزود: توانمندسازی جوامع محلی و توسعه اشتغال در سطح روستاها امری ضروری است و توانمندسازی جوامع محلی و نقش موثری که در راستای توسعه مناطق روستایی از لحاظ اقتصادی و اجتماعی می‌توانند، ایفا کنند، یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین راه‌حل‌ها برای غلبه بر معضلات مناطق روستایی محسوب می‌شود.

شاملو به ارتقای سطح کیفیت زندگی مردم محلی و رشد اقتصادی مناطق روستایی تاکید کرد و گفت: توانمندسازی جوامع محلی موجب حضور مداوم و همه‌جانبه روستائیان در عرصه فعالیت روستایی و هدایت و توجه دادن روستائیان به افزایش انگیزش‌های خودباوری و خوداتکایی منجر به بهبود محیط‌های فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در روستا می‌شود   که بدون این امر مهم توسعه روستا امکان‌پذیر نیست.

در ادامه این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، اظهار کرد: توجه به توسعه روستایی با محوریت ایجاد اشتغال برای روستاییان امری ضروری است و باید جدی گرفته شود همچنین ایجاد اشتغال، توسعه پایدار، افزایش ثروت، بهبود وضعیت معیشت مردم به ویژه در سطح روستاها از مهمترین رویکردها در توسعه به شمار می‌آید.

مهرداد سلطانی ادامه داد: باید با مشارکت روستائیان یک تحرک واقعی در جهت بسترسازی برای مشاغل جدید در روستاها ایجاد کنیم و بدانیم که مشارکت روستاییان در امور اقتصادی و توسعه روستاها امری کاملا ضروری است و جذب سرمایه‌گذار، مشارکت در انجام طرح‌های تولیدی، خانه‌های بوم‌گردی، خدمات گردشگری و هر طرحی که منجر به فعالیت اقتصادی در روستا بشود، به عنوان مشاغل جدید باید مورد توجه روستائیان و دست‌اندرکاران توسعه روستایی قرار بگیرد.

کد خبر 4376414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =