کنسرت ارکستر ملل نقد شد / می خواستیم یک مافیای دیگر نباشیم

کنسرت «ارکستر ملل» عصر روز گذشته با حضور پیمان سلطانی رهبر ارکستر ملل ، سیاوش بیضایی آهنگساز و تنظیم‌کننده در سومین برنامه‌ی «نقد نغمه» در فرهنگسرای شفق نقد و بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، در این نشست که علیرضا جواهری به عنوان منتقد و ابوالحسن مختاباد نیز به عنوان مجری شرکت داشتند در باره دلایل انتخاب قطعات، مشکلات اجرایی و بویژه نوازندگی کیوان ساکت در قطعه نفت بحث و صحبت شد.

پیمان سلطانی رهبر ارکستر ملل درابتدا گفت: مشکلات مالی،اخذ مجوز،هماهنگی سالن و تالار وزارت کشور و اماکن و دیگر مشکلاتی از این دست مانع از رسیدن ما به اهداف آرمانی بوده است.

رهبر ارکستر ملل در پاسخ به این سوال که بر اساس چه معیارهایی این قطعات را برای کنسرت انتخاب کرده اید گفت : ما از آغاز فعالیت مان بنا را بر دموکراسی گذاشتم تا از تبدیل شدن به یک مافیای کوچک دیگر جلوگیری کنیم وانتخاب قطعات هم بر  اساس نظر جمع بود.

وی در پاسخ به این انتقاد جواهری که چرا در قطعه ساخته روشن روان نقش کمانچه کمرنگ بوده و اجرا از انسجام کافی برخوردار نبوده گفت : علت اصلی این نقص به کم بودن تمرینات ما باز می گردد چرا که ما یک هفته قبل از اجرا پارتیتور به دستمان رسید و در حقیقت جلسه سوم تمرین ما همان اجرای عمومی بود والبته مسئولیت این اتفاق به عهده آقای روشن روان است زیرا دو ماه طول کشید تا نت ها را به ما داد.

وی در مورد آثاری که برای اجرای ارکستر انتخاب شده بود، اظهار کرد: ارکستر ملل ترکیبی از سازهای ایرانی و به‌ویژه مضرابی و سازهای غربی است وهدف ما از این ترکیب تعامل و تبادل فرهنگ ملت‌ها بوده است و از سوی دیگرمی خواهیم  به نقش خرده فرهنگ‌ها توجه کنیم.

"علیرضا جواهری " سپس درباره نوازندگی " کیوان ساکت " در سمفونی" نفت"-اثر علی نقی خان وزیری که در کنسرت ارکستر ملل برگزار شده بود ،‌‏گفت: اجرای" پاساژها " ( حرکت های سریع و پیوسته نغمات ) در تکنوازی ساکت که بخش " کادانس "( بخش بازگشت به تم اصلی قطعه موسیقی ) این سمفونی بود ، علاوه بر طولانی بودن جنبه نمایشی داشت و موجب وقفه بین این قطعه شده بود.

کیوان ساکت نیز در پاسخ گفت : من بر اساس خواسته های سیاوش بیضایی این قطعه را اینگونه اجرا کرده بودم و بیضایی نیز در تکمیل گفته ها افزود: این بخش را من به صورت آزاد در اختیار تکنواز(کیوان ساکت)گذاشته بودم ولی کمی طولانی شده بود و دلیل طولانی بودن آن هم به این مساله باز می گشت که ما فرصتی برای تمرین و تصمیم برای مدت اجرا نداشتیم.

سلطانی تقریبا در تمامی پاسخ های خود نبود تمرین را دلیل اصلی کمبودها و نواقص اجرایی کنسرت ارکستر ملل عنوان می کرد که این موضوع در اعتراض یکی از حاضران واقع شد.این شخص خطاب به سلطانی اظهارداشت که اگر تمرین نداشتید پس چرا اجرا کردید؟

رهبر ارکستر ملل در جواب این مخاطب گفت : تمامی امکانات در اختیار ما نبود چرا که ما تاریخی را برای اجرا داشتیم که تحمیلی تالار بود و بعد از آن هم دیگر تالار برای برنامه های دیگر رزرو شده بود .

این نشست که به نظر می رسید بیشتر نقد نوازندگی کیوان ساکت در قطعه نفت باشد تا عملکرد ارکستر ملل با پرسش و پاسخ حاضران جلسه به پایان رسید .لازم به ذکر است در این جلسه که توسط موسسه نغمه شهر وابسته به سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران برگزار شد ، "بهمن رجبی "- نوازنده تنبک ، "حسین یوسف زمانی "- آهنگساز ،"مهدی آذر سینا "-نوازنده کمانچه ، " علی رستمیان "- آواز ، " امین الله رشیدی " ، "پری ملکی" - خواننده و ...در این برنامه حضور داشتند.

 

کد خبر 437668

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =