حمایت احمد توکلی از لایحه پیشنهادی بودجه 86

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ابراز عقیده کرد : تنظیم بودجه سال آینده بر مبنای قیمت پایه نفت 7/33 دلار برای هر بشکه ضریب ثبات بودجه را افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر ، احمد توکلی در پایان جلسه علنی امروز اظهار داشت : اگر تعیین قیمت پایه 7/33 دلار برای هر بشکه نفت در بودجه آینده پایدار باشد ضریب ثبات بودجه به شرط آن که ارقام آن صحیح دیده شده باشد ، بالا می رود.

وی تصریح کرد:  معنای تعیین قیمت پایه نفت برای هر بشکه به میزان 7/33 دلار به معنای این است  که اگر قیمت نفت تا این رقم پایین آید باز هم در آمد نفتی پاسخگوی بودجه خواهد بود ؛ لذا احتیاط این است که واقع بینانه و مدبرانه این است که رقم مذکور پایین در نظر گرفته شود و از این جهت کار دولت قابل تقدیر است.

توکلی در خصوص تفاوت عمده بودجه سال جاری و سال آینده اظهار داشت: قضاوت در این خصوص زود است و نطق رئیس جمهور در این خصوص چشم انداز را نشان می دهد و برای اظهار نظر باید عین بودجه و تبصره بررسی و ارقام مقایسه شود.

وی در خصوص واگذاری مسئولیت پرداخت حقوق کارکنان دولت به وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز توضیح داد: این کار خوب انضباط مالی را بیشتر می کند ؛ چرا که دستگاه‌ها تعهداتی در قبال کارمندان بدون وجه درست ایجاد می کند و پولی که از ابتدای سال می گیرند  به تناسب تعهدات بعدی به دلیل بی انضباطی صرف پرداخت حقوق کارکنان نکرده و از طریق هزینه برای امور دیگر موجب کسری بودجه می شود.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که دولت با کسری بودجه مواجه می شود ملزم به ارائه اصلاحیه یا متمم بودجه می شود که این کار به دلیل منشایی که دارد درست نیست.

نماینده تهران در مجلس هفتم ادامه داد: اگردولت درایجاد انضباط مالی  سعی کند حقوق و دستمزد را که مهمترین بخش هزینه جاری است با کنترل وزارت اقتصاد انجام شود تضمین کننده آن است که کارمندان 12 ماه سال حقوق دریافت نمایند.

توکلی در پاسخ به این سئوال که دولت در بودجه 86 با توجه به افزایش بودجه شرکت‌های دولتی رغبت به اجرای اصل 44 قانون اساسی ندارد، با رد این مطلب اظهار داشت: دولت برای اجرای سیاست‌های اصل 44 لایحه جداگانه ای تنظیم کرده و باید دید که افزایش 22 درصدی بودجه  شرکت‌های دولتی در چه بخشی رخ داده و سپس اظهار نظر کرد.

وی افزود: ما هنوز نمی دانیم افزایش در چه بخشی صورت گرفته و امکان دارد این کار قابل نقد یا دفاع باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت برای اصل 44 قانون اساسی لایحه ارائه داده و در کمیته ای چهار جانبه با حضور مرکز پژوهش‌ها ،وزارت اقتصاد و دارایی و کمیسیون ویژه اصل 44 و نهادهای بخش خصوصی در چند جلسه طولانی آن را بررسی کرده که اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت قرار دارد.

توکلی عضو کمیسیون ویژه اصل 44 مجلس هفتم در خاتمه تصریح کرد: همت دولت تقدیم صریح لایحه اصل 44 به مجلس است و اگر آن را ارائه نمایند و هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون ویژه ارجاع دهد این کمیسیون با اولویت آن را مورد بررسی قرار می دهد.

کد خبر 437706

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =