متکی: ایران و قطر نشست‌های مشترک با حضور علمای شیعه و سنی برگزار می‌کنند / شیخ‌حمد: قطر در کنار هیچ عملیات تهدید آمیز در خلیج فارس نخواهد بود

وزیران امور خارجه ایران و قطر در کنفرانس خبری از دیدگاههای مشترک خود در خصوص عراق و فلسطین و لبنان سخن گفتند و بر ضرروت خاموش کردن آتش فتنه تفرقه میان شیعه و سنی تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر متکی وزیر امور خارجه در حاشیه دیدار خود با شیخ حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی معاون اول رئیس شورای وزیران و وزیرامور خارجه قطر که حدود 3 ساعت به طور انجامید، تاکید کرد: اراده رهبران دو کشور بر تداوم گفتگوهای دو جانبه و یافتن راههای ارتقای روابط فیمابین است.

به گفته وی در این دیدار مناسبات خوب دو کشور و تحولات منطقه از جمله عراق ، فلسیطین و لبنان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین  هیات های عالیرتبه اقتصادی دو کشور امکان اجرایی شدن توافقات دو کشور را بویژه در زمینه انرژی فراهم کردند.

متکی از رایزنی های دو کشور در خصوص عراق با تاکید بر ضرورت صلح و ثبات و مقابله با ریشه یابی نا امنی در این کشور خبر داد و گفت: موضوع مهمی که دراین گفتگو ها از آن به عنون فتنه نام بردم طرح های اعمال شده برای اختلاف و درگیری به صورت طائفی با طرح بحث شیعه و سنی بود که طرفین نگرانی هایشان را در این زمینه اعلام کردند.

وی افزود: ایران و قطر مصمم هستند نشست های مشترکی با حضور علمای شیعه و سنی برای در هم شکستن این توطئه برگزار کنند.

وزیر امور خارجه گفت: که در دیدار به همتای قطری اش همچنین بر حل هر گونه اختلاف بین گروههای مختلف فلسطین و حفظ حقوق ملت و دولت قانونی فلسطین تاکید کرده است.

منوچهر متکی در خصوص تحولات لبنان نیز گفت: گروههای لبنانی باید خود در خصوص حل مسائل تصمیم گیرنده نهایی باشند.

وی موضوع هسته ای ایران را محور دیگر گفتگوهایش با شیخ حمد بر شمرد و تاکید کرد : اراده سیاسی دو کشور ایران و قطر بدور از هر گونه نگاهی که بخواهد بین کشورهای  منطقه مشکل ایجاد کند ، بر توسعه مناسبات برادرانه و دوستانه است.

در این کنفرانس خبری که با حضور رسانه های داخلی و خارجی تالار آئینه وزارت امور خارجه  در تهران برگزار شد، وزیر امور خارجه قطر نیز مذاکرات انجام شده با همتای ایرانی خود را که بیشتر از مدت زمان پیش بینی شده به طول انجامید بسیار مثبت و جدی خواند و اعلام کرد: در سفرش به تهران از سوی امیر کویت برای رئیس جمهوری اسلامی ایران پیامی مکتوب آورده است.

وی تاکید کرد: مهمترین پیام  قطراین است که موضوع عراق مسئله مهمی است و کشورهای منطقه باید با همبستگی خود اجازه تفرقه افکنی و ایجاد جرقه اختلاف میان شیعه و سنی را ندهند ، چون پیامدهای روشن شدن چنین شعله ای مشخص نیست.

شیخ حمد گفت: همه باید تلاش کنند این فتنه را فرو بنشانند .

وی اعلام کرد که کشورش با ایران در خصوص ثبات در لنبان و لزوم توافق میان گروههای لبنانی توافق دارد و معتقد است در روشی ایده آل یک گروه نباید شرایطتش را به گروههای دیگر در این کشور تحمیل کند.

وزیر خارجه قطر مشکل فلسطین را برادرکشی خواند و تاکید کرد:  که فلسطینیان باید توجه داشته باشند که با اتحاد حقوقشان را از اسرائیل گیرند.

وی در خصوص موضوع هسته ای ایران نیز بر ضرورت ادامه مسیر گفتگو برای حل مسئله تاکید کرد و درعین حال گفت: قبل از آنکه در خصوص این موضوع با دیگران گفتگو کنیم باید بدانیم که ثبات منطقه مهم است و به جای استفاده از ازور باید از طریق گفتگو راهی پیدا شود.

وزیر امور خارجه قطر تاکیدکرد: ایران در منطقه نقش حیاتی و محوری دارد و باید نقش خود را به خوبی ایفا کند و هیچ کشوری نباید علیه کشور دیگر در منطقه تلاش نماید.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات هیات اقتصادی مشترک شکل گرفته میان دو کشور ابراز امیدواری کرد با اجرایی شدن توافقات دو جانبه در از طریق این هیات همکاری ایران و قطر در زمینه انرژی و سایر زمینه ها گسترش یابد.

در ادامه این کنفرانس خبری خبرنگاری از وزیر امور خارجه قطر پرسید نظر شما در خصوص حضور نیروهای بیگانه در خلیج فارس چیست؟ شیخ حمد پاسخ داد: حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس دلایلی داشت و ما از جمله کشورهایی بودیم که وقتی کویت مورد تهاجم واقع شد این دغدغه را داشتیم که این موضوع تکرار شود.

وی افزود: حضور آمریکا در منطقه به دلیل اشتباهات ما در منطقه ایجاد شد واگر روابطی صریح و بی پرده میان کشورهای منطقه ایجاد شود دیگر نیازی به این حضور نخواهد بود.

وزیر خارجه قطر گفت: در حال حاضر به حضور نیروهای آمریکایی نیاز داریم چون تهدیدات و بی اعتمادی ادامه دارد.

وی افزود: افزایش گفتگو میان کشورهای منطقه موجب اعتماد  سازی خواهد شد و دلیل حضور کشورهای بیگانه را از بین خواهد برد.

خبرنگار دیگری از وی پرسید آیا با خود ابتکار عمل عربی برای حل مساله هسته ای ایران  به تهران آورده اید. شیخ حمد پاسخ داد: ابتکار عملی در این زمینه در دست نداریم و صرفا برای تبادل نظر برای آرام کردن اوضاع منطقه گفتگو می کنیم .

وزیر خارجه قطر در خصوص اظهار نظر یکی از وزیران امور خارجه عرب مبنی بر همکاری با اسرائیل و آمریکا علیه ایران گفت: ما قبلا هم گفته ایم ما در کنار هیچ عملیات تهدید آمیز در خلیج" فارس" نخواهیم بود.

وی تاکید کرد: حمله به ایران باعث تهدید خلیج فارس خواهد شد و موضوع ایران باید با اعتماد سازی و گفتگو حل شود.

وزیر خارجه قطر در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا وی در سفر به تهران نتایج سفر خاورمیانه ای رایس را به اطلاع مقامات ایرانی می رساند گفت: من ماموریت ندارم که در این زمینه گزارش بدهم و صرفا برای مشورت آمده ام.

وزیر خارجه قطر در پاسخ به این سوال که نظرتان در خصوص آرایش جدید نیروهای آمریکایی در خلیج فارس چیست؟ گفت: جضور آمریکا در خلیج فارس مدتهاست که وجود دارد اما در حال حاضر گسترش یافته است و امیدواریم این گسترش نظامی موجب نا امنی در منطقه نشود.

کد خبر 437837

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha