اراده سیاسی برای احیای روند صلح در خاورمیانه وجود دارد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اراده سیاسی برای احیای روند صلح بین فلسطینی ها و اسرائیل در منطقه خاورمیانه وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازخبرگزاری فرانسه، خاویر سولانا این مطلب را در پایان دیدارش با عبدالله دوم شاه اردن و پیش از ترک شهر "امان" پایتخت این کشور بیان داشت.

وی درجمع خبرنگاران گفت : هم اکنون فرصتی (برای احیای روند صلح) وجود دارد که نباید آن را از دست بدهیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش ازعزیمت به فلسطین اشغالی به منظور دیدار با ایهود اولمرت نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزود: هم اکنون لحظه مناسبی برای پیشبرد روند صلح و قرار دادن آن در مسیر طبیعی وجود دارد و با توجه به مذاکرات من با طرف های مختلف درآمریکا و منطقه، اعتقاد دارم که اراده ای سیاسی در این باره شکل گرفته است.

وی افزود که دردیدارش با مقام های اسرائیلی برای تشویق آنها در زمینه روند صلح تلاش خواهد کرد و امیدوار است پاسخ مثبتی دریافت کند.

از سوی دیگر، شاه اردن در دیدار با سولانا بر اهمیت نقش اتحادیه اروپا و مشارکت در پیشبرد روند صلح و مهیا کردن شرایط مناسب برای کمک به فلسطینی ها و اسرائیل به منظوراز سرگیری گفتگو و بازگشت به میز مذاکرات تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی اردن (پترا)، عبدالله دوم تاکید کرد: "نیاز ضروری به فعال سازی نقش کمیته چهارجانبه روند صلح خاورمیانه در آینده برای دستیابی به صلح مورد نظر براساس قطعنامه های بین المللی و طرح صلح کشورهای عربی احساس می شود تا از این طریق کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل تشکیل شود".

وی همچنین فضای کنونی برای از سرگیری روند صلح بین فلسطینی ها واسرائیل را مثبت و مناسب دانست و گفت که باید از همه فرصت ها برای دستیابی به این هدف بهره جست.

کمیته چهارجانبه روند صلح خاورمیانه متشکل ازنمایندگان سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه قرار است دوم فوریه نشستی را درباره احیای روند صلح خاورمیانه، در آمریکا برگزار کند.

کد خبر 437896

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =