خرد  در شالوده فرهنگ زرتشتي قرار دارد

ژاله آموزگار در مراسم بزرگداشت هزار سال فرهنگ زرتشتي كه بيست آذرماه در دانشگاه تهران برگزار شد در باره خرد در فرهنگ زرتشتي سخنراني كرد. و گفت ؛ خرد در شالوده فرهنگ زر تشتي قراردارد.

به گزارش خبر نگار ادبي "مهر"ژاله آموزگار، ايران شناس و زبانشناس با بيان اين مطلب در مراسم بزرگداشت سه هزار سال فرهنگ زرتشتي ، افزود: درتاريخ باورها و انديشه هاي جهان بزرگاني هستند كه نمي توان آنان را زاده، روزو ماه و سال و جايگاه خاصي دانست . چون آنان به هزاره ها تعلق دارند و به پهنه جهان . زرتشت يكي از آنها است كه چون آموزگاري از درون هزاره ها در اين مرز و بوم پهناور كه ايران ناميده مي شود براي آموزش مردمان ظهور مي كند و هرگز خود را به برتري نمي ستايد .
وي گفت: چه خوش است كه نمايندگان گسترش فرهنگ جهاني تصميم گرفته اند زرتشت را بستايند و سالي را به نام و انديشه او اختصاص دهند . «خوش تر آن باشد كه سر دلبران/ گفته آيد در حديث ديگران ».
وي اظهار داشت: از ميان انديشه هاي  جهان، فرهنگ زرتشتي  در تاريخ تفكرات بشري از كهن ترين باورهايي است كه در آن ستايش يك خداي بزرگ و خردمند در راس ايزدان و تجليات مقدس آن قرار مي گيرد . من تنها به يك جنبه آن اشاره مي كنم ؛ كه اصل و شالوده فرهنگ زرتشتي خرد است. زيرا كه آفريننده آن خود خرد است و  سرور دانايي است. در همه باورهاي جهاني از دير باز خرد ستوده شده است .
وي گفت: نگاهي گذرابه داده هاي اساطيري فرهنگهاي هم زمان و هم جوار، ما را به سوي ايزدان خرد آنها، رهبري مي كند. ولي ميان" نماد خرد"در فرهنگ زرتشتي  ايران باستان با ايزدان خرد در سر زمينهاي ديگر تفاوتي آشكار وجود دارد . البته  در آن فرهنگها نيز به خرد جايگاهي ارزنده داده مي شود، ولي هرگز خداي بزرگ آنها خود خرد نيست، در حالي كه آموزگارباستاني ما از ميان نمادهاي اخلاقي و اجتماعي  و معنوي حاكم بر جامعه آموزگاران، نماد خرد را  براي خداي بزرگي كه سر بندگي او را درسر دارد بر مي گزيند و آفريدگار بزرگ خود را " اهورا مزدا" مي نامد ، يعني سرور دانايي. 
وي در ادامه به معرفي و مقايسه خداي خرد در اساطيرديگر ملل پرداخت و اظهار داشت :اهميت خرد درانديشه زرتشتي نمود بيشتري دارد چون خرد در اين جا نقش اصلي و محوري دارد و با وجود آفريدگار بزرگ يكي است و كل آفرينش جهان از ابتدا تا پايان با خرد رهبري مي شود . اهورا مزدا با صلاح خرد اهريمن را از بين مي برد و با همين خرد جهان مادي را مي آفريند . از دوزخ به نيروي خرد مي توان رهايي يافت . بهشت براي خرد مندان است و دوزخ براي كساني كه كم خرد هستند .  
کد خبر 43823

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =