بزرگداشت شخصیت های علمی و مفاخر تکریم اخلاق در جامعه است

قزوین- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:در شرایطی که بداخلاقی در جامعه رایج شده برگزاری مراسم بزرگداشت مفاخر و شخصیت های علمی و حوزوی در واقع تکریم اخلاق دراجتماع و الگوسازی برای نسل جوان است.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته فرهنگی قزوین از امروز شنبه با مراسم» آیت الله روح فزا» بزرگداشت آیت الله حاج شیخ علی محمد تاکندی با حضور حجت الاسلام مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالمحمد زاهدی استاندار، داود محمدی، بهمن طاهرخانی و روح الله بابایی صالح نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسین عابدینی از دفتر امام جمعه، معاونان استانداری و مدیران دستگاههای اجرایی، دادستان و رئیس کل دادگستری، حجت الاسلام قدرت الله علیخانی، حجت الاسلام قوامی، محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران، روحانیون و جمعی ازهنرمندان در سالن دانشگاه علوم پزشکی قزوین آغاز شد.  

حجت الاسلام مجید انصاری در آغاز هفته فرهنگی قزوین و در مراسم آیت الله روح افزا گرامیداشت آیت الله حاج شیخ علی محمد تاکندی اظهارداشت: علم و دانش یک نعمت است و رمز کرامت انسانها نیز در گرو دانش نهفته که باید مورد توجه همه قرار گیرد.

وی بیان کرد: اساس و زیربنای کرامت انسانها در علم و دانش است و پیام وحی نیز با قلم و اهمیت دادن به کسب دانش آغاز می شود که باید الگوی هدایتگر همه ما قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: کسانی که در راه علم و دانش گام برمی دارند باید عامل به آموخته های خود نیز باشند و شخصیت های برجسته علمی در جامعه مورد تکریم واقع شوند.

آیت الله تاکندی عالمی وارسته و ساده زیست است

انصاری با اشاره به برگزاری مراسم گرامیداشت برای چهره های علمی اظهارداشت: مردمی بودن از ویژگیهایی است که می تواند موجب ماندگاری افراد در جامعه و میان مردم شود و در این میان کسانی هستند که خود را وقف هدایت جامعه می کنند و هیچ چشمداشتی هم ندارند و این افراد در دلها می مانند.

وی گفت: روحانیت آگاه و مردمی همواره ظلم ستیز بوده و در مبارزه با زیاده خواهان، مفت خوران و چپاولگران پیشگام بوده و دفاع از محرومان و مبارزه با ستم در فلسفه وجودی روحانیون و عالمان دینی نهفته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: اگر عالمی دنبال جمع کردن اموال دنیا برود باید در اصل دیانت او شک کرد و عالم دنیاپرست نه تنها وارث انبیا نیست بلکه سارق راه است.

وی افزود: عالمانی که مرد عمل نیستند و فقط حرف می زنند کمر دین را شکسته اند و مردم را از دین بیزار کرده اند و امروز در فقر شخصیت ها هستیم و کمتر شخصیت هایی مانند آیت الله زرآبادی، رفیعی قزوین و شاه آبادی تربیت می شود اما روحانیونی که به احکام دینی عمل کرده اند در قلوب مردم جای گرفته اند.

حجت الاسلام انصاری گفت: با توسعه حوزه های علمیه در عصر کنونی عمامه به سر وطلبه و روحانی زیاد داریم اما عالم واقعی که وارث پیامبر باشد کم است و با همه تبلیغات سوء که در فضای مجازی و سایت ها علیه روحانیت می شود و نیز آثار سوء برخی رفتارهای ناپسند از سوی معدودی از روحانیون اما همچنان علمای مردمی مورد وثوق مردم هستند.

وی بیان کرد: آیت الله تاکندی از روحانیون اصیلی است که در کنار علم و دانش بسیار مردمی است و در شرایطی که می توانست به قم رفته و رساله منتشر کند اما به شهرستانها و روستاها رفت تا اخلاق را ترویج کرده و طلاب جوانی را تربیت کند تا در خدمت دین باشند.

تکریم از آیت الله تاکندی، تکریم اخلاق است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: امروز برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله تاکندی در واقع تکریم اخلاق است و تجلیل از شخصیتی که ۸۵ سال به پاکی و پاکد دستی گذران عمر و ساده زندگی کرده رسالتی ارزشمند است.

وی افزود: آیت الله تاکندی یک روحانی ساده و کاملا مردمی است که همیشه درب خانه اش روی همه مردم باز بوده و با اخلاق مداری و دلسوزی در خدمت همه بوده است.

انصاری گفت: تواظع در برابر مردم، سادگی، دوری از تکبر و غرور، شجاعت در گفتار و رعایت اخلاق از ویژگی های دیگر ایت الله تاکندی است.

وی اضافه کرد: ایشان زمانی که نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری بود هرگاه نطقی از دایره انصاف خارج می شد نوبت می گرفت و با لهجه شیرین و بیان طنز خود البته با تمسک به ایات و روایات به زیبایی دیگران را به رعایت اخلاق دعوت می کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآورشد: ای کاش فضای برخی نهادهای انتخابی مانند مجلس خبرگان رسانه ای و باز باشد و مانند مجلس شورای اسلامی همه جلسات آن منتشر شود تا مردم با حقایق بیشتری آشنا شوند و شخصیت هایی اخلاق مداری مانند آیت الله تاکندی را بیشتر بشناسند.

وی اضافه کرد: برخی تریبونهای رسمی نباید مرکز بداخلاقی باشد و سخنان غیرمنصفانه و دور از اخلاق از آن شنیده شود.   

در ادامه این مراسم از کتاب شرح دعای مکارم الاخلاق نوشته آیت الله محمدی تاکندی و تمبر این شخصیت دانشگاهی و حوزوی رونمایی شد.   

    

کد خبر 4384002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =