هیچ؛ سهم نهاوند از رویداد«همدان۲۰۱۸»/ شهرستان‌ها مغفول مانده‌اند

همدان-درحالی این روزها همدان میزبان نمایندگان حوزه گردشگری ۳۳ کشور آسیایی است که سهم نهاوند از حضور این سفیران گردشگری هیچ است و بازهم رویدادی عظیم بدون درنظرگرفتن شهرستان‌ها پایان می یابد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: این روزها استان همدان میزبان رویدادی بزرگ در سطح آسیاست که می‌تواند آینده‌ای روشن را برای استان و شهرستان‌ها به ارمغان آورد؛ آینده‌ای که به‌واسطه حضور سفیران گردشگری کشورهای آسیایی می‌تواند در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی برای استان همدان ثمربخش و ارزآور باشد.

این میزبانی در همدان توفیقاتی ازجمله راه‌اندازی دفتر وزارت امور خارجه در همدان و افتتاح چند طرح عمرانی که زیرساخت‌های گردشگری را برای این منطقه فراهم می‌آورد به همراه دارد اما به نظر می‌رسد سهم شهرستان‌ها از میزبانی این رویداد آن‌چنان‌که باید قابل‌توجه نیست.

بی‌توجهی مسئولین گردشگری به سرزمین سراب‌های خروشان

شهرستان نهاوند همواره درزمینهٔ گردشگری و فرهنگ، هنر و میراث فرهنگی با توجه به قدمت چندین هزارساله‌اش حرف برای گفتن دارد و این بار در قامت رویداد گردشگری «همدان ۲۰۱۸» که جمعی از مردم و مسئولین را پای‌کار آورده انتظار داشت ره‌آوردی را برای سراب‌ها، اماکن تاریخی و صنایع‌دستی همچون فرش نهاوند و سوغات نهاوند از آن خود کند.

به نظر می‌رسد در این رویداد سهمی برای نهاوند و سایر شهرستان‌های استان با توجه به پتانسیل‌های این مناطق در نظر گرفته نشده و بازهم همچون همیشه ظرفیت‌های گردشگری نهاوند مغفول مانده است.

آنچه مورد مطالبه مردم این دیاراست شناساندن نهاوند با همه ظرفیت‌ها ابتدا به کشور سپس به سفیران گردشگری کشورهای آسیایی است اما متأسفانه دقیق‌تر که به این موضوع می‌نگریم حتی در اکثر بنرها و تیزرهای طراحی‌شده برای این رویداد که در سطح کشور و رسانه‌ها و فضای مجازی منتشرشده نیز نهاوند سهمی ندارد و این بی‌توجهی تا آنجا پیش رفته که تصاویر سراب‌های نهاوند را بدون عنوان نهاوند در استان‌های مختلف منتشر کرده‌اند.

سهم نهاوند از رویداد «همدان ۲۰۱۸» را مردم و مسئولین تعریف می‌کنند

فرماندار نهاوند در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سهم شهرستان نهاوند از رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ را خود ما و مسئولان شهرستان بنا به برنامه‌های اجرایی مشخص خواهند کرد.

مراد ناصری ادامه داد: توسط دستگاه‌های اجرایی شهرستان نهاوند همچون جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت با محوریت میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و با کمک شهرداری‌های نهاوند و گیان برنامه‌های خوبی در نظر گرفته‌شده است.

وی گفت: از شب ۶ شهریورماه در سراب گیان و پارک کوثر نهاوند برای علاقه‌مندان برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری باهدف نمایش ظرفیت‌های شهرستان در حوزه‌های صنایع‌دستی و اماکن گردشگری اجرا می‌شود.

ناصری با اشاره به اینکه اعتباری در استان برای این مهم اختصاص‌یافته است، گفت: آنچه ما به دنبال آن هستیم با اختصاص اعتبارات محقق نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای شناساندن و معرفی پتانسیل باید از جیب خرج کرد، گفت: اگر امروز ما برای توسعه گردشگری خود برنامه‌ریزی کنیم و مبالغی هزینه کنیم قطعاً در آینده‌ای نه‌چندان دور بازخورد آن‌که حضور گردشگران، توسعه فروش صنایع‌دستی و غیره است را خواهیم دید بنابراین نباید به دنبال تخصیص اعتبار این حوزه باشیم همچنان که استاندار سهم نهاوند را نیز در این حوزه دیده است.

برگزاری جشنواره تابستانی در نهاوند

رئیس میراث فرهنگی نهاوند نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در رویداد گردشگری «همدان ۲۰۱۸» معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان یکی از اهداف مهم است که در شهرستان نهاوند نیز این موضوع در قالب برگزاری جشنواره‌های مختلف دیده‌شده است.

وی با اشاره به در پیش بودن تعطیلات عید غدیر خم و تعطیلات تابستانی و استقبال مسافران و گردشگران از اماکن تفریحی شهرستان نهاوند گفت: در این حوزه ضمن پیگیری‌های صورت گرفته بر آن شدیم تا از میهمانان خارجی که در استان حضور پیدا می‌کنند در جشنواره تابستانی نهاوند نیز حضور یابند که به‌احتمال بسیار زیاد ۱۲ دانشجوی خارجی به شهرستان نهاوند سفر می‌کنند.

محسن جانجان ادامه داد: در سراب گیان در قالب این جشنواره ۱۶ غرفه برپا می‌شود که صنایع‌دستی، تولیدات کشاورزی و آش‌های محلی ثبت‌شده نهاوند به نمایش گذاشته خواهند شد.

رئیس میراث فرهنگی نهاوند با اشاره به در نظر گرفتن برنامه‌های متنوع فرهنگی در حاشیه این جشنواره گفت: از ششم تا نهم شهریورماه سراب گیان و پارک کوثر میزبان هنرمندان است که در حوزه‌های طنز، موسیقی و نمایش به فعالیت خواهند پرداخت و حضور مسافران و گردشگران در حاشیه این مراسم می‌تواند به شناساندن نهاوند کمک کند.

وی افزود: در این بخش سعی شده از ظرفیت‌های فعالان فرهنگی و هنری شهرستان با همکاری اداره ارشاد نهاوند استفاده شود.

برگزاری جشن عسل در سراب گیان نهاوند

رئیس جهاد کشاورزی نهاوند نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برگزاری جشن عسل نهاوند در قالب رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ گفت: خوشبختانه طی رایزنی‌ها و همچنین برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در راستای اجرای هرچه بهتر رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ در نهاوند برنامه جشن تولید عسل نهاوند در سراب گیان برگزار می‌شود.

حسین خردمند بابیان اینکه شهرستان نهاوند سالانه بیش از ۴۵۰ تن تولید عسل مرغوب دارد، گفت: این میزان عسل از ۴۴ هزار کلنی مدرن در نقاط مختلف نهاوند برداشت می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی نهاوند بابیان اینکه اتحادیه زنبورداران نهاوند دارای یک هزار و ۲۰۰ عضو است، گفت: در حال حاضر ۲۲۰ زنبوردار فعال در عرصه تولید عسل فعالیت دارند.

خردمند با اشاره به اینکه عمده عسل‌های نهاوند از گیاهان دارویی چون گشنیز، کلزا، گون و گونه‌های گیاهی دامنه زاگرس تولید می‌شود، تأکید کرد: در راستای اجرای این جشنواره ۸ غرفه در اختیار جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند است تا تولیدات خود نظیر فراورده‌های عسل، ژل رویال، گرده گل، موم و غیره را عرضه و به نمایش بگذارند.

نمایش فرایند تولید عسل با دستگاه جداکننده عسل از موم

وی بخش قابل‌توجه این جشنواره را نمایش فرایند تولید عسل با دستگاه استراکتور یا جداکننده عسل از موم عنوان کرد و گفت: امیدواریم این برنامه مورد استقبال مردم و گردشگران قرار گیرد.

با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه سهم نهاوند از رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ آن چیزی نیست که انتظار می‌رفت و برنامه‌هایی که طی روزهای آینده برگزار خواهد شد همان‌هایی است که سال‌های قبل نیز به مناسبت‌های مختلف در برنامه‌ها جای داشت.

بر همین اساس بهتر بود به‌جای اجرای برنامه‌های روتینی که سال‌های گذشته نیز توسط ادارات مختلف در شهرستان نهاوند انجام می‌شود در قالب همین جشنواره تابستانی؛ نهاوند با فعالان گردشگری در کشورهای هم‌جوار خاصه کشور عراق دیدار و گفتگویی داشت و اماکن تفریحی و تاریخی شهرستان نهاوند برای آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شد.

به‌هرحال این هم گذشت اما امیدواریم در اجرای برنامه‌هایی که در آینده در استان همدان صورت می‌گیرد سهم نهاوند را ویژه ببینند نه اینکه۳ روز مانده به اجرای رویدادهای مهم جشنی با قالب‌های از پیش تعریف‌شده همچون نوروز گاه و جشنواره اقوام ایرانی اجرا شود و به اسم برنامه دیگر به پایان رسد چراکه این مهم جز خود گول زدن نیست و هیچ تأثیر چشم‌گیری در اقتصاد و رونق گردشگری نخواهد داشت.

کد خبر 4385362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =