۵۱۸ پروژه ناتمام در اصفهان داریم/عوامل طولانی‌شدن طرح های عمرانی

اصفهان - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: هم اکنون ۵۱۸ پروژه ناتمام در اصفهان داریم که بیش از ۳۰۰ مورد با هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی قابل انتقال به بخشی خصوصی است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مقدس زاده ظهر یک شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان اصفهان به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: اعتقاد استاندار اصفهان این است که در این استان کار نشدنی وجود ندارد اما کار نشده بسیار است و بر این اساس تلاش داریم تا در فرصت موجود هر آنچه می توانیم پروژه‌های بیشتری را به سرانجام برسانیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی پروژه های عمرانی در سطح کشور به طول  انجامیدن آنهاست، تصریح کرد: این امر موجب می‌شود تا هزینه تمام شده پروژه ها بیش از برآوردهای اولیه باشد  ضمن اینکه خدمتی که به واسطه این پروژه ‌ها قرار است به شهروندان ارائه شود تا مدت‌ها راکد و بی سرانجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که این عارضه مهم در ارتباط با پروژه های اصفهان برطرف شود، بیان داشت: از جمله پروژه‌های مهم اما کم پیشرفت در اصفهان سد سوم کوهرنگ است که قرارداد آن در سال ۸۹ توسط شرکت آب منطقه ای بسته شده است.

پروژه سد سوم کوهرنگ در مدت ۴ سال تنها ۱۲ درصد رشد داشت

وی ادامه داد: این پروژه قرار بود تا سال۹۳ بهره برداری شود اما تا سال ۹۲ تنها ۱۰ درصد پیشرفت داشته و در هر یک از دو سال بعد نیز یک درصد رشد داشته است.

مقدس زاده با تصریح بر این نکته که هزینه‌های اضافی به طول انجامیدن این طرح‌ها از جیب مردم می‌رود، گفت: بدین ترتیب پروژه ای که با ۸۳ میلیارد تومان باید به بهره برداری می‌رسید پس از چهار سال تنها ۱۲ درصد پیشرفت داشته و امروز برآورد هزینه مورد نیاز برای اجرای مابقی پروژه بر اساس قیمت روز ۴۵۰ میلیارد تومان است.

چهار عامل موثر در به طول انجامیدن پروژه‌های عمرانی

وی تاکید کرد: مطابق آسیب شناسی‌های انجام شده در هر پروژه عمرانی در هر جای کشور دچار افزایش زمان و هزینه می‌شود یک تا چهار عامل دخالت دارد که شامل عدم مدیریت، و راهبری صحیح توسط کارفرما، عدم توان اجرایی یا بی مسئولیتی توسط پیمان کار، عدم تامین منابع مالی کافی و یا عدم هماهنگی در بخش های حاکمیتی پروژه است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه آسیب شناسی در اصفهان ما را به سمت رفع مشکلات پروژه‌های مهم برد، اظهار داشت: به طور مثال برای سد سوم کوهرنگ که از سال ۹۳ دچار مشکل شد بلافاصله با قراردادهایی از منابع داخلی استان تامین نقدینگی را انجام و بوجه‌های خوبی از اعتبارات پروژه دریافت کردیم.

وی اضافه کرد: در شرایطی که هر یک مترمکعب آب برای ما مغتم است اجرای این طرح ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب برای ما ذخیره می کند.

۵۰ درصد بودجه سال ۹۶ جذب شده است

مقدس زاده با اشاره به اینکه اعتبارات سال ۹۶ رقمی حدود یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که ۶۵۰ میلیارد تومان یعنی ۵۰ درصد بودجه جذب و تماما برای پروژه‌ای عمرانی در سال گذشته مصرف شده است، گفت: اعتبارات عمرانی سال ۹۷ حدود ۶۱۸ میلیارد تومان است اما تخصیص آن مشخص نشده است.

وی بیان داشت: اکنون انقلابی در قانون بودجه را شاهد هستیم که اجازه می دهد بسیاری از پروژه های عمرانی استان به بخش خصوصی واگذار شود و متکی به منابع مالی بخش خصوصی باشد.

بیش از ۳۰۰ پروژه ناتمام در اصفهان قابل واگذاری به بخش خصوصی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان بیان داشت: هم اکنون ۵۱۸ پروژه ناتمام در اصفهان داریم که بیش از ۳۰۰ مورد با هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی قابل انتقال به بخشی خصوصی است.

وی ابراز داشت: ظرف یک تا دو ماه آینده وضعیت ۳۸۸ پروژه نیمه تمام استان مشخص و از منابع مالی بخش خصوصی برای اجرای آنها استفاده شود.

پاسخ مقدس زاده به کمپین فرزندت کجاست

مقدس زاده در پاسخ به سوالی در ارتباط با پیوستن به کمپین فرزندت کجاست نیز گفت: دو فرزند پسر من در مقطع فوق لیسانس اقتصاد و عمران تحصیل کرده و هر دو در تهران شاغل هستند.

کد خبر 4385547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =