درآمد روستائیان نصف شهری‌ها است/ تحقق عدالت اجتماعی با ایجاد شغل

خرم‌آباد- مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: درآمد روستائیان کشور نزدیک به نصف درآمد جمعیت شهری است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا واعظ مهدوی ظهر چهارشنبه در شورای هماهنگی رفاه لرستان در سخنانی با بیان اینکه ما در دولت یک نظام تقسیم کار ملی داریم، اظهار داشت: هر وزارتخانه ای و دستگاهی در این راستا عهده دار وظایف خود است.

مهم ترین ابزار تحقق عدالت اجتماعی ایجاد اشتغال است

وی با بیان اینکه وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه خدمت به مردم است، عنوان کرد: شرایط مردم و زندگی مردم بیش از همه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوط می شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه سفره مردم بیش از همه مربوط به حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: در این راستا دستگاههای زیر مجموعه وزارتخانه باید به این نقش توجه ویژه داشته باشند.

واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه به طور مرتب وضعیت زندگی مردم باید از سوی شورای رفاه استان مورد کنترل قرار گیرد، ادامه داد: مسئول معیشت و رفاه مردم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و چون اشتغال مهم ترین متغیر مشترک بین بخش اقتصادی و اجتماعی است باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اشتغال هم اقتصاد را پیش می برد و هم توزیع عادلانه درآمد را به دنبال خود می آورد، تصریح کرد: مهم ترین ابزار تحقق عدالت اجتماعی در جامعه گسترش اشتغال بوده که بخشی از آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

درآمد روستائیان کشور نزدیک به نصف درآمد جمعیت شهری است

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه جمع خانوارهای موجود در لرستان ۴۶۳ هزار مورد است، گفت: یک میلیون و ۷۵۴ هزار نفر جمعیت این تعداد خانوار بوده و از مجموع خانوارهای استان ۱۶۲ هزار مورد در روستاها و ۲۹۰ هزار خانوار در شهرها زندگی می کنند.

واعظ مهدوی با اشاره به وضعیت درآمد و هزینه در نقاط مختلف کشور، ادامه داد: در سطح کشور در سال ۹۵، میانگین هزینه خانوارهای شهری ۲۸۴ میلیون ریال و میانگین درآمد آنها ۳۱۷ میلیون ریال بوده است.

وی، بیان داشت: همچنین میزان هزینه خانوارهای روستایی ۱۵۷ میلیون ریال بوده است و درآمد حدود دو میلیون تومان بیش از هزینه ها بوده است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با بیان اینکه درآمد روستائیان کشور نزدیک به نصف درآمد جمعیت شهری است، ادامه داد: این امر باید دائم مورد توجه قرار گیرد، ما مسئول سفره مردم، کیفیت و شرایط رفاهی مردم هستیم باید بدانیم روستائیان نصف شهرها درآمد دارند.

واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه روستائیان در برابر نوسانات اقتصادی بسیار آسیب پذیر هستند، گفت: در برخی استان ها مانند سیستان بلوچستان درآمد روستائیان کمتر از نصف میانگین ملی است.

پایین بودن پوشش بیمه ای در لرستان

وی با اشاره به اینکه نابرابری درآمدی روستائیان در کشور حدود ۳۰۰ درصد است، گفت: در استان لرستان هزینه یک خانوار شهری ۲۱۲ میلیون ریال بوده و درآمد متوسط یک خانوار ۲۵۵ میلیون ریال است، هزینه یک خانوار روستایی در لرستان ۱۳۹ میلیون ریال و درآمد آن نیز ۱۶۵ میلیون ریال است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه فاصله درآمد خانوار شهر و روستا در لرستان حدود ۶۵ درصد است، گفت: پوشش بیمه های اجتماعی در کشور ۶۰ درصد و در لرستان حدود ۵۷ درصد است.

واعظ مهدوی با بیان اینکه باید هدفگذاری کنیم هر خانوار یک بیمه شده داشته باشد، گفت: ما باید نسبت به این موضوع حساس باشیم و در دستور جلسات شورای هماهنگی رفاه استان قرار گیرد.

کد خبر 4388811

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =