واترپلو و طلسم‌شکنی به نام «چیریچ»/ شنا با دست بسته غرق شد!

هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی درحالی به اتمام رسید که واترپلو طلسم ۴۴ ساله را شکست و به یک مدال باارزش دست پیدا کرد اما شنا درحالی که حمایتی از آن نشده بود در حسرت مدال ماند.

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: تیم های شنا، شیرجه و واترپلو ایران در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی اندونزی درحالی به کار خود پایان دادند که واترپلو طلسم ۴۴ سالِ بی‌مدالی را شکست اما شنا و شیرجه ناکام ماندند.

* طلسم شکنی به نام چیریچ
آخرین مدال واترپلو سال ۱۹۷۴ زمانیکه ایران میزبان هفتمین دوره بازی‌های آسیایی بود کسب شد و دیگر عنوانی بهتر از چهارمی برای ایران به دست نیامد، ۲ دوره غیبت نیز به واترپلو تحمیل شد تا اینکه بالاخره پس از ۱۲ سال ملی پوشان برای طلسم شکنی و برنامه ریزی ۳ ساله عازم اندونزی شدند. «الکساندر چیریچ» کسی که ۳ مدال المپیک را در پرونده دارد حدود ۳ سال و نیم است که هدایت تیم ملی واترپلو را برعهده گرفته و امروز واترپلو ایران نتیجه برنامه ریزی بلند مدت و به کارگیری مربی حرفه‌ای را دید. چیریچ طلسم‌شکنی کرد و واترپلو ایران را پس از ۴۴ سال صاحب مدال برنز کرد.

* حسرت بی مدالی بر دل شنا ماند
همانقدر که واترپلو مزد برنامه ریزی‌ها و حمایت‌ها را دید شنا ایران چوب سوءمدیریت‌ها و بی امکاناتی را خورد. شنایی که از ۲۰ مدال توزیع شده در بخش مردان دستش خالی ماند و حتی یک مدال کسب نکرد این سوال را در ذهن مخاطبان به وجود می‌آورد که آیا استعدادی در شنا نداریم؟

مهدی انصاری، بنیامین قره حسنلو، سینا غلامپور و علیرضا یاوری ترکیب چهار نفره اعزامی تیم ملی به جاکارتا با هدایت خشایار حضرتی بودند و موفق به شکست رکورد ملی شنای تیمی چهار در صد متر با ثبت زمان ۳:۲۶:۱۲ پس از ۹ سال شدند.

اجاره دادن استخرها به بخش خصوصی و تعداد محدود استخرهای استاندارد در کشور دست فدراسیون شنا را برای قهرمان پروری بسته است تا این عوامل دست به دست هم دهند تا حسرت بی مدالی علی رغم وجود استعدادها بر دل شنا بماند.

نبود استخر استاندارد ۲۵ متر در ایران مشکلاتی را برای شناگران ایران به وجود آورده است تا جایی که مهدی انصاری شناگر جوان ایران در بازی‌های داخل سالن آسیا- ترکمنستان به دلیل اشتباه برگشت مقام اولی را به چهارمی تغییر داد و نکته جالب دیگر اینکه حریف قزاق انصاری که در ۵۰ متر پروانه عنوانی بالاتر از ششمی کسب نکرد با تمرینات حرفه‌ای و برنامه ریزی شده با چاد لوکلوس شناگر مطرح جهان که مدال طلا و نقره  المپیک ۲۰۱۲  لندن و چندین طلای مسابقات جهانی در کارنامه دارد تمرین کرده است و نتیجه آن را نیز با کسب نشان برنز در جاکارتا دید اما انصاری به  فینال مسابقات نرسید.

نبود روانشناس در کنار تیم ملی در کسب نتایج بی تاثیر نبود، همان اتفاقی که در واترپلو رخ داد و روانشناس علاوه بر حضور در اردوهای برون مرزی در اندونزی نیز در کنار ملی‌پوشان بود. پس اگر به دنبال مدال شنا در میادین بین المللی هستیم برنامه ریزی را شروع کنیم تا استعدادهایمان بیش تر از پیش نسوزند. شنا پس از ۹ سال تنها به یک  اردوی برون مرزی ارمنستان اعزام شد و این نمی تواند پاسخگوی رقابت شناگران ایرانی با حریفان باشد.

* مصدومیت بلای جان شیرجه
در شیرجه نیز در پنج ماده حاضر در رقابت‌ها شهنام نظر پور و مجتبی ولی پور در سه ماده حضور داشتند و علی رغم امید زیادی که به این دو بود اما مصدومیت دقیقه نود نظرپور امیدها را نا امید کرد تا شیرجه نیز دست خالی بازگردد. تیم شیرجه ایران در ماده تخته هماهنگ ۱۰ متر موفق شده بود سال ۲۰۱۶ در رقابت‌های قهرمانی آسیا برای نخستین بار مدال برنز را کسب کند اما در بازی‌های آسیایی اندونزی عنوانی بهتر از ششمی را کسب نکردند.

به گزارش خبرنگار مهر، شنا از مدال آورترین رشته‌های ورزشی در رویدادهای مهم و بین المللی است و اگر کاروان ایران می‌خواهد چشم به رتبه های بالای جدول رده بندی داشته باشد باید سرمایه گذاری جدی را بر روی شنا داشته باشد. برای فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو تنها یک بودجه در نظر گرفته شده است و وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید نگاه ویژه تری نسبت به این فدراسیون داشته باشند. همانطور که برنامه ریزی ها بر روی واترپلو جواب داد، شنا و شیرجه نیز این پتانسیل را دارند.

کد خبر 4391517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =