هدف تعرفه های جدید برق، اصلاح الگوی پرمصرف‌ها است

سخنگوی صنعت برق گفت:هدف نظام تعرفه‌ای جدید به هیچ وجه افزایش منابع مالی صنعت برق نبوده بلکه اصلاح الگوی مصرف پرمصرفان در جامعه را دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمود رضا حقی فام، با تاکید بر اینکه بطور مسلم با این تعرفه جدید مشترکان کم‌مصرف نیز تشویق خواهند شد، گفت: مطابق دستور­ وزیر نیرو نظام تعرفه ای در خصوص مصرف انرژی برق در کشور طراحی و تنظیم شده است.

سخنگوی شرکت توانیر با اشاره به اینکه هدف از طراحی این نظام تشویق مشترکان پر مصرف به سمت مشترکان خوش مصرف و حرکت در دایره الگوی مصرف بوده است ادامه داد: برای تحقق پذیری این مهم میزان مصرف به سه پله از قبیل «مشترکان زیر الگوی مصرف»، «تا دو برابر الگو مصرف»، و «بیش از دو برابر الگو مصرف» طبقه بندی شده است.

حقی فام در خصوص پله نخست یعنی مشترکان زیر الگوی مصرف­ توضیح داد:این دسته از مشترکان مورد تشویق وزارت نیرو قرار می گیرند و نحوه تشویق به این صورت است که اگر میزان مصرف برق مشترکان در یک دوره مشابه نسبت به سال قبل کمتر شده باشد خانوارها به میزان کاهش مصرف از مشوق های مالی بهره مند و عدد مزبور در قبض دوره بعدی آنان ذکر خواهد شد در نتیجه بطور دقیق معلوم می شود این خانواده به دلیل خوش مصرفی در دوره مدنظر چقدر از مشوق ها منتفع شده است.

به گفته این مقام مسوول این فرمول در نظام تعرفه ای جدید مشخص و برای تصویب به هیئت دولت ارسال شده است. برای این دسته از خانوارها نه تنها نسبت به امسال هیچ رقمی افزایش نخواهد یافت بلکه مشوق های مالی برای هریک از مشترکان خوش مصرف هم لحاظ شده است. این در حالی است که اکنون ۸۵ درصد مشترکان برق کشور زیر الگوی مصرف جای می گیرند.

حقی فام ادامه داد: پله دوم مربوط به کسانی می شود که تا دو برابر الگو مصرف دارند و در نظام تعرفه ای مزبور یک ضریب جریمه ای به این دسته از مصرف کنندگان منظور شده است. پله سوم مشترکانی هستند که بالای دو برابر الگو مصرف می کنند بدون شک این دسته از مشترکان با یک ضریب جریمه ای بیشتری رو به رو خواهند شد.

کد خبر 4397354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =