لزوم اعمال مجازات برای افرادی که چهره امنیتی مرزرسمی رامخدوش کنند

سنندج- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: با افرادی که چهره امنیتی مرزرسمی باشماق مریوان را مخدوش می کنند باید به شدت برخورد شود و اشد مجازات را برای آنها اعمال کرد.

به گزارش خبرنگارمهر، حسین فیروزی شامگاه دوشنبه در کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزارشد، گفت: در پنج ماهه نخست امسال حجم مبادلات تجاری در استان از لحاظ ارزش دلاری ۱۲ درصد و از نظر ارزش وزنی هم ۴۳ درصد نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه در جلسه ای که هفته اخیر در وزارت کشور تشکیل آماری در ارتباط با وضعیت گمرکات رسمی غرب کشور که مقصد صادرات آنها کشور عراق است، ارائه شد، عنوان کرد: استان کرمانشاه رتبه نخست حجم صادرات به کشور عراق، ایلام دوم و آذربایجان غربی هم رتبه سوم را کسب کردند.

وی با بیان اینکه تدبیر جدیدی که در مرزهای آذربایجان غربی اتخاذ شد و اعمال مدیریت فرآیندها در این استان باعث جهش صادراتی آنها شده است، بیان کرد: اگر همکاری وهماهنگی بین بخشی در مرزباشماق مریوان هم افزایش یابد تا پایان امسال شاهد رشد صادرات خواهیم بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان ادامه داد: می طلبد فرآیندهای غیرضروری حذف و جانمایی مناسبی از فرآیندها در مرزباشماق انجام شود به طور کلی مدیریت نرم افزاری و سایبری در گمرکات استان بوجود آید.

فیروزی با اشاره به اینکه محدوده مرز رسمی باشماق حدود ۳۰ هکتار است، اظهارداشت: به هر میزان فضایی این مرز بهسازی ومناسب سازی شود شاهد تسهیل امور و مبادلات مرزی خواهیم بود و اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان اقداماتی را در این راستا آغاز کردند که امیدواریم تا قبل از شروع بارندگی آن را به اتمام برسانند.

وی با بیان اینکه میزان مبادلات کالا درپنج ماهه نخست امسال در مرزباشماق رضایت بخش نیست، گفت: سال گذشته وضعیت امنیتی عراق مناسب نبود ولی امسال شرایط آنها بهبود یافته و نیازشان هم بیشتر شده است لذا هدف گذاری امسال ما نباید برمبنای سال گذشته باشد وباید برنامه ریزی به گونه دیگری انجام شود.

وی بیان کرد: افزایش حجم مبادلات کالا از مرزباشماق بیانگر رونق اقتصادی و اشتغال بیشتر است و شاخص مهمی هم برای سنجش فعالیت های ما است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان اضافه کرد: حال با توجه به ثبات امنیتی در بازار عراق باید حجم مبادلات کالا از استان در سال جاری نسبت به  سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند و این مهم با همکاری فرابخشی محقق خواهد شد.

فیروزی بر ساماندهی محدوده ترانشیمنت مرزباشماق مریوان تاکید کرد و افزود: در این جلسه تصویب می کنیم به مدت سه ماه شرکت انبارهای عمومی از مجموعه خارج شود تا اداره کل پایانه های استان این محدوده را ساماندهی کند.

وی از دیگر موارد مورد تاکید را تقویت گارد گمرک خواند و بیان کرد: حتی گزارش یک مورد آزار واذیت در مرز قابل قبول نیست چراکه مرز رسمی پیشانی جمهوری اسلامی ایران است لذا با هر فردی که به هر طریقی چهره امنیتی ما را مخدوش کند باید به شدت برخورد  و با اشد مجازات مواجه شود.

کد خبر 4399832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =