تابستان امسال گرمترین تابستان ۵ دهه گذشته/ صرفه جویی ۲هزارمگاواتی

وزیر نیرو تابستان امسال را گرمترین تابستان ۵ دهه اخیر دانست و گفت: علی رغم افزایش دما در تابستان، ۲هزار مگاوات برق در دوران اوج مصرف صرفه جویی کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش مبادله قراردادهای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بخش خصوصی دقایقی قبل با حضور معاون اول رئیس جمهور  و وزیر نیرو در محل این وزارتخانه آغاز شد.  در این همایش همچنین قرار است طرح های تملک دارایی های سرمایه ای قابل واگذاری وزارت نیرو معرفی شود.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در این مراسم  گفت: در ده ماه گذشته وزارت نیرو دوره های موفقی را پشت سر گذاشت و امروز شاهد به ثمر رسیدن تلاش هماهنگ قوای مختلف و سازمان های متفاوت در امر تحرک بخشیدن به واگذاری طرح های تملک سرمایه ای به بخش خصوصی است که افزایش اشتغال و توانمندسازی بخش خصوصی را در پی دارد.

وی افزود: همکاری وزارت نیرو با بخش خصوصی در خصوص واگذاری این طرح ها شامل ۴۱ پروژه در صنایع آب، برق و فاضلاب می شود که در مراسم امروز قرارداد مشارکت ۲۳ طرح آب و فاضلاب با همکاری بخش خصوصی برگزار می شود.

وزیر نیرو ادامه داد: این وزارتخانه در قالب سیاست های دولت دوازدهم دوران مدیریت توامان عرضه و تقاضا (تولید و مصرف) را پی گرفته است. از همین رو توجه جدی به همه ذینفعان شامل مصرف کنندگان بخش های صنعت، کشاورزی و خانگی در دستور کار وزارت نیرو است.

به گفته اردکانیان مرکز هماهنگی آب و انرژی وزارت نیرو برای پیگیری موضوع مدیریت توامان عرضه و تقاضا در بخش آب و برق راه اندازی شده است.

وی از دیگر اقدامات وزارت نیرو را توجه به ماهیت میان بخشی تولید آب و برق عنوان و اظهارکرد: این ماهیت باید در دستور کار همه دستگاه ها باشد چرا که وزارت نیرو تنها دستگاهی نیست که طرقی مدیریت آب را داشته باشد و سایر بخش ها نیز باید در همکاری نزدیک با این وزارتخانه مدیریت منابع آب را به پیش ببرند.

وزیر نیرو راه اندازی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را در سال گذشته یادآور شد و گفت: این کارگروه متشکل از ۴ وزارت نیرو، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و کشور و دو سازمان برنامه بودجه و حفاظت محیط زیست شامل ۴ وزیر و ۲ معاون رئیس جمهور توانست تابستان امسال را که خشک ترین تابستان در ۵ دهه گذشته است، با موفقیت پشت سر بگذارد.

وی تابستان امسال را از نظر مصرف برق پربازده ترین تابستان سالهای اخیر دانست و گفت: تابستان امسال علی رغم افزایش دما و افزایش مصرف پیک برق، توانستیم ۲ هزار مگاوات در دوران اوج بار، صرفه جویی کنیم. در حالی که سالهای متوالی رشد مصرف برق بیش از ۵ درصد بود، امسال رشد مصرف برق کمی بیش از ۳ درصد بود که خاموشی های برنامه ریزی شده توانست این کمبود را جبران کرده، از بردباری مردم به خاطر این موضوع تشکر می کنم.

وی در پایان از فعالان بخش خصوصی علی رغم بدهکاری وزارت نیرو به پیمانکاران تشکر کرد و گفت: این وزارت عنوان بدهکار آبرومند دست فعالان بخش خصوصی را برای حضور در پروژه های عمرانی می فشارد.

کد خبر 4399879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =