۴۸۰ هکتار نهال‌کاری در اطراف دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استان آذربایجان غربی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: محیط زیست در زمینهای اطراف دریاچه ۴۸۰ هکتار نهال کاری و کاشت درختان شورگز انجام داده و تثبیت کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در بازدید خبرنگاران از پروژه های این ستاد گفت: هدف ما از احیای دریاچه ارومیه، احیای زندگی و معیشت مردم منطقه است و به همین دلیل پراولویت ترین پروژه های ما در دریاچه ارومیه تثبیت ریزگردها بود. چون هرچه وسعت خشکی دریاچه بالا می رفت به ریزگردها نیز افزوده می شد.

فرهاد سرخوش افزود: شدت ریزگردها به حدی بود که مردم، برخی روستاهایی که اطراف دریاچه بودند از سال ۹۳ به تدریج تخلیه کردند زیرا با عقب نشینی دریاچه، ریزگردها افزایش یافته و کشاورزی تعطیل شده است.

وی یادآور شد: ریزگردهای ارومیه مثل عراق و خوزستان، تنها از جنس خاک نیست. ریزگردهای نمکی است و هرجا بنشیند زندگی وموجودات زنده را از بین می برد. در منطقه جبل کندی در آذربایجان غربی، در ۴۰ کیلومتری ارومیه و در بخش شمالی دریاچه در سالهای ۹۳ و ۹۴ با کوچکترین باد، طوفان شن به آذربایجان شرقی و اطراف دریاچه می رسید و اینجا از مهمترین کانون های ریزگرد بود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: محیط زیست بخشی را که در منطقه تحت حفاظتش بود تثبیت می کرد و خارج از این مناطق را به اداره کل منابع طبیعی استان سپردند. محیط زیست در ۴۵ هکتار از این منطقه ۸۳۰ هکتاری قرق شده، مالچ پاشی و در ۴۸۰ هکتار، نهال کاری و کاشت درختان شورگز انجام داده و تثبیت کرده است. نگهداری از این مجموعه را به اداره کل منابع طبیعی واگذار کرده است.

کد خبر 4401038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =