۲۵هزار انشعاب غیرمجاز در روستاهای استان تهران

مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: ۴۱۲ روستای استان تهران دارای ۱۶۰هزار انشعاب هستند که از این تعداد حدود ۲۵هزار انشعاب آن غیر مجاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا پوررجب مدیرعامل شرکت آبفای روستایی استان تهران در نشست خبری تعداد انشعابات ۴۱۲ روستای استان تهران را ۱۶۰ هزار عنوان کرد و گفت: از این میزان ۲۵ هزار انشعاب غیرمجاز است.

وی ادامه داد: در سال گذشته، ۱۲ مجتمع آبرسانی که به ۵۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۶۰ هزار نفر آبرسانی می کرد، تکمیل کردیم. به این ترتیب این روستاها از نعمت آب سالم و بهداشتی بهره مند شدند که این اقدام، اعتباری حدود ۲۱۸ میلیارد ریال هزینه برد.

وی با اشاره به بندهای ۶ و ۱۸ راهکارهای بلندمدت طرح مقابله با آلودگی آب شرب تهران که مصوب شورای عالی امنیت ملی است، توضیح داد: به منظور بهبود سطح بهداشت و سلامتی افراد در سایر مناطق استان، فاضلاب ۳۶ روستا در حوزه سد لتیان، ۲۳ روستا در حوزه سد ماملو را مورد مطالعه قرار داده و شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب روستاهای آهار، منجیل آباد و انباج با ظرفیت ۱۶۰۰ متر مکعب در شبانه روز به بهره برداری رسید.

پوررجب افزود: ۴۱۲ روستای استان تهران تحت پوشش این شرکت هستند که از این میزان بیش از ۹۲ درصد روستاها تحت پوشش اند. در نتیجه این پوشش توانسته ایم برای جمعیتی بالغ بر ۸۱۶ هزار و ۱۸۲ نفر از طریق ۴۳۰ منبع آب با دبی ۳ هزار لیتر بر ثانیه پس از احداث ۱۱۵۳ کیلومتر خط انتقال و ۲۳۲۶ شبکه کیلومتر توزیع به مشترکان خدمت رسانی کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تصفیه خانه فاضلاب روستای سعیدآباد و مدول یک به روش تصفیه MBBR برای اولین بار در کل کشور وارد مدار بهره برداری شد، اظهارداشت: از جمله مزایای این سیستم تصفیه نسبت به سیستم های تصفیه حذف نیتروژن و فسفر می توان به راندمان بالای حذف BOD, COD, N و همچنین کارکرد ساده و بهره برداری راحت و در مقابل ریسک پذیری و شوک پذیری بیشتر و مقاوم نسبت به تغییرات دبی اشاره کرد. هزینه احداث این سیستم تصفیه ای بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است که به بهره برداری رسیده است.

به گفته این مقام مسئول: تا پایان سال جاری تصفیه خانه های فاضلاب روستایی نیک نام ده و امامزاده داود به این روش (MBBR) با هزینه بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

پوررجب با تاکید بر اینکه هیچ بیماری عفونی که ناشی از آب آلوده باشد در منطقه پردیس استان تهران وجود ندارد، تصریح کرد: قرار است حدود ۱۰ لیتر بر ثانیه آب از تصفیه خانه پردیس برای روستاهای این منطقه انتقال داده شود که تا ۲۰ روز آینده این اقدام عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل آبفای استان تهران اظهارداشت: به منظور افزایش کیفیت آب به ویژه در مناطق جنوبی استان تهران (شهرستان ری) پس از مطالعات انجام شده و انتخاب پیمانکار، برای نخستین بار در کشور از روش نانو فیلتراسیون برای تصفیه آب مجتمع شهید تهرانی مقدم استفاده کردیم که پس از افتتاح آب سالم و بهداشتی با استاندارد WHO به روستائیان تحویل داده شد به این ترتیب مشکل آب ۵۰ سال روستاهای مجتمع شهید تهرانی مقدم برطرف شده و پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۷ سیستم تصفیه آب روستاهای گلهسار ری به روش نانوفیلتراسیون انجام شود.

پوررجب گفت: بر اساس برنامه ریزی های که برای سال جاری در نظر گرفته ایم، از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغی بالغ بر ۲۵۴ میلیارد ریال به منظور آبرسانی سالم و بهداشتی به ۶۳ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۶۵ هزار و ۷۰۰ نفر دریافت کردیم.

کد خبر 4401376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =