مشکل بافت فرسوده شیوه مداخله است/انتقاد به مسکن امید

 عضو شورای شهر تهران با اشاره به بافت فرسوده گفت: مشکل بافت فرسوده شیوه مداخله است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سالاری در نخستین جلسه شورای اداری تهران که به میزبانی شهرداری منطقه ۴ برگزار شد، گفت: ما بحث حکمرانی محلی را به صورت جدی در دنیا داریم. در ایران هم آیت الله طالقانی بنیان گذار اصلی این موضوع بوده است.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته حکمرانی محلی تجربه موفقی بود. به این دلیل که در کنار حکمرانی ملی شکل گرفت. پارلمان شهری در کنار پارلمان محلی ایجاد شد و شهرداری ها به مثابه دولت پا گرفتند.

سالاری ادامه داد: اگر مصوبات شورا و تصمیمات مدیریت شهری عملیاتی نشود واقعا معتقدم بهتر است شورا که اوج دموکراسی است حذف شود. عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه به این نتیجه رسیدیم بدون حضور همه تصمیم گیران و تصمیم سازان نمی توانیم مشکلات شهر را حل کنیم گفت: تاکید ما مدیریت واحد شهری و هماهنگی های بیشتر است که اگر اتفاق نیفتد عملا نمی شود تصمیمات واحد و موثری برای شهر گرفت.

وی گفت: ما بعد از این همه سال و با وجود تمدن کهنی که داریم هنوز به موضوعات اساسی ورود نکرده ایم این همه ظرفیت برای تصمیم سازی داریم اما متاسفانه نتوانسته ایم درست حرکت کنیم.

سالاری با بیان اینکه بافت فرسوده یکی از موضوعاتی بود که در شورای اداری منطقه ۴ به آن پرداخته شد، گفت: بافت فرسوده یکی از موضوعاتی است که خوشبختانه به دغدغه همه نظام بدل شده است. رئیس جمهور به عنوان مسئول اول اجرایی کشور چهار بار در گفتگوی مستقیم با مردم به این موضوع اشاره کرده است.

عضو شورای شهر تهران تشریح کرد: مشکل بافت فرسوده شیوه مداخله است که هنوز در این زمینه به وفاق کلی نرسیده ایم. آخرین شیوه ای که در حال حاضر روی آن متفق هستیم بازآفرینی شهری است که به معنای صرف نوسازی یک بخش نیست بلکه محله سازی و شهرسازی است، یعنی هم کالبد نوسازی شود هم ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سرانه های خدماتی و انضباط شهری دیده شود.

وی با انتقاد از طرح مسکن امید گفت: رئیس جمهور مسکن امید را طراحی کرد به این معنا که در فضای باز شهری انبوه سازی کنیم طرحی بسیار اشتباه که خوشبختانه با انتقادهای متعدد دولت قانع شده که اشتباه کرده است.

سالاری با بیان این مطلب که شاید این طرح در محله خاک سفید جواب دهد، گفت: در بافت فرسوده با یک نسخه نمی شود کار کرد.

این عضو شورای شهر تهران در خاتمه با اشاره به کابل های فشار قوی در منطقه ۴ گفت: اگر این کابل ها جمع آوری شود زمین های بسیاری آزادسازی خواهد شد که می شود درباره آنها برنامه ریزی کرد.

کد خبر 4401523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =