مصوبه امهال بدهی کشاورزان به بانک‌ها ابلاغ نشده است

رفسنجان - رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: مصوبه امهال بدهی کشاورزان به بانک‌ها هنوز توسط بانک مرکزی ابلاغ نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس سعیدی ظهر چهارشنبه در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار داشت: استان کرمان یک چهارم باغات کشور را دارد که مقام اول سطح زیر کشت پسته، مقام اول سطح زیر کشت خرما، مقام اول سطح زیر کشت گردو و مقام دوم سطح زیر کشت گل محمدی در کشور از آن استان کرمان است.

وی به سطح زیر کشت پسته در استان کرمان اشاره کرد و افزود: در گذشته بیش از منابع آبی که در دست داشتیم سطح زیر کشت پسته را توسعه دادیم، امروز مجبور هستیم به دلیل محدودیت منابع آبی و تغییرات اقلیمی سطح زیر کشت را کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: تغییرات اقلیمی از معضلاتی است که در استان کرمان با آن مواجه هستیم، افزایش دما، کاهش بارندگی و نوسانات زیاد دمایی و عدم تامین نیاز سرمایی روی عملکرد پسته تأثیر گذاشته و در امر تولید پسته دچار مشکل شدیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: اِی سی های بالای آب تا ۱۰ هزار و ۲۰ هزار و ۳۰ هزار هم داریم که از معضلات دیگر ما است.

وی ادامه داد: در حال حاضر عمده باغات با متوسط پنج هزار متر مکعب آبیاری می‌شود در صورتی ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار متر مکعب نیاز آبی باغات پسته است در حالی که متوسط عملکرد ما حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در هکتار است که بسیار پایین است اما کشاورز نمونه ۱۳ تن در هکتار پسته خشک برداشت می‌کند.

سعیدی با اشاره به اینکه خرده مالکیت کشاورزی در استان از مشکلات دیگر بخش کشاورزی استان است، یادآور شد: متوسط مالکیت در استان حدود دو هکتار است و این مشکل در مدیریت کل محصولات ما را دچار مشکل می‌کند.

وی گفت: اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و مبارزه با آفات از جمله مشکلات پیش روی خرده مالکی است به طور مثال موتور پمپی در رفسنجان بیش از ۴۳۰ نفر مالک دارد که سعی ما این است که این موتور پمپ‌ها را تجمیع ‌کنیم تا هم آبیاری تحت‌فشار انجام دهیم هم مدیریت فنی را بتوانیم اعمال کنیم.

به گفته وی در بخش‌های زراعی در شهرستان ارزوئیه همین موضوع را دنبال می‌کنیم که بتوانیم مدیریت واحدی را اعمال کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با اشاره به خسارت امسال بر محصولات کشاورزی استان به ویژه پسته گفت: بیش از ۹۰ درصد تولید پسته را به دلیل نوسانات دمایی از دست دادیم که رقمی بالغ بر بیش از سه هزار میلیارد تومان می‌شود، پیش‌بینی می‌کردیم بیش از ۷۰ هزار تن پسته داشته باشیم که تقریبا بیش از ۹۰ درصد محصول از بین رفته است.

سعیدی افزود: وزارت جهاد کشاورزی، مجلس، کمیسیون کشاورزی مجلس و بقیه نمایندگان استان و سایر نمایندگانی که در امر پسته در کشور ارتباط دارند کمک کردند این مشکل منعکس شد و منجر شد دولت مصوبه‌ای مبنی بر امهال بدهی کشاورزان به بانک‌ها به مدت سه سال بدهد که این مصوبه ابلاغ شده اما هنوز بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ نکرده است.

وی عنوان کرد: شب گذشته وزیر جهاد کشاورزی نامه‌ای به ریاست بانک مرکزی نوشت که هر چه زودتر این ابلاغ صورت گیرد هم کشاورزان هم بانک‌ها از این سردرگمی نجات پیدا کنند و به بخش کشاورزی کمک شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان تصریح کرد: استان کرمان بیش از ۶.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی دارد که قطب مهم کشاورزی کشور به شمار می رود که بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات کشاورزی این استان است.

سعیدی بیان کرد: اتفاق خوبی در شهرستان رفسنجان در امر آموزش و ترویج صورت گرفته است و همه شرکت‌ها و صادرکنندگان کمک کنند این کار تحت عنوان آموزش و ترویج رونق بگیرد چرا که نقش بسزایی در امر تولید و بهره‌وری دارد.

وی اضافه کرد: از هشت سال پیش این کار در شهرستان رفسنجان کمابیش آغاز شده کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شد و کشاورزان دور هم جمع می‌شدند و مطالب علمی و اجرایی  تبادل تجربیاتی صورت می‌گرفت.

کد خبر 4401752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =