منافع اقتصادی برجام محقق نشد/نگاه به شرق، سیاست راهبردی ایران است

سفیر کشورمان در ژاپن با بیان اینکه برجام دارای دو بال سیاسی و اقتصادی است، گفت: در حوزه اقتصادی منافع و تضمین های مورد نظر ایران محقق نشده و تاریخ حضورمان در برجام هم مدت اعتبار خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی رحمانی موحد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به دعوت کلوپ خبرنگاران ژاپن در جمع ۷۰ نفر از فعالان رسانه‌های داخلی این کشور حضور یافت و ضمن ارائه مطالبی در خصوص موضوعات داخلی و خارجی به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

رحمانی موحد با ابراز تاسف و ابلاغ تسلیت دولت و ملت ایران به دولت و ملت ژاپن به دلیل حوادث زلزله در هوکایدو و طوفان جبی و ابراز خرسندی از حضور در جمع خبرنگاران داخلی، به سابقه تاریخی ایران، ظرفیت ها و توانمندی های آن اشاره کرد و افزود: روابط ایران و ژاپن دارای سابقه‌ای طولانی، تاریخی و همواره صمیمانه بوده و مقامات دو کشور در طول سال‌های اخیر بارها با یکدیگر در سطوح عالی دیدار داشته‌اند و به سرعت روابط دو طرف به ویژه پس از برجام گسترش یافته که باید این روند حفظ و ادامه یابد.

وی به نودمین سال آغاز روابط رسمی دو کشور هم اشاره کرد و گفت: سال ۲۰۱۹ مصادف با نودمین سال روابط رسمی دو کشور خواهد بود و امیدواریم با برنامه‌های پیش بینی شده در این مناسبت زمینه توسعه همکاری‌ها بیش از پیش فراهم گردد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به جایگاه منطقه‌ای و جهانی ایران، تصریح کرد: حفظ صلح و ثبات، تلاش برای ایجاد منطقه‌ای قوی، حل و فصل مسالمت آمیز مسائل بر اساس گفتگوی منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در هر شکل آن که ایران از قربانیان آن نیز بوده، راهبرد و سیاست بنیادین جمهوری اسلامی ایران است.

رحمانی موحد افزود: ژاپن شریک مهمی در سیاست خارجی ایران محسوب می شود و از حضور و مشارکت فعال این کشور در موضوعات منطقه خاورمیانه به ویژه در مبارزه با تروریسم استقبال می کنیم.  

وی به ضرورت توجه به مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم و مظاهری چون داعش تاکید کرد و افزود: ایران به دعوت دولت‌های قانونی عراق و سوریه در این کشورها حضور مستشاری دارد و اگر مقاومت ایران در این مبارزه نبود، امروز باید شاهد بر هم خوردن صلح و امنیت جهانی و منطقه‌ای می بودیم.  

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به روند توافق برجام و ۱۳ سال مذاکره در این زمینه که عامل توسعه صلح و امنیت گردیده هم اشاره کرد و افزود: برجام توافق مهم بین المللی بوده و هست و خروج آمریکا مانند خروج این کشور از بسیاری دیگر از تعهدات و پیمان‌ها بی‌تردید به ثبات قوانین، توافقات و تعهدات بین المللی و صلح و ثبات جهانی ضربه وارد کرده و این در حالی است که ایران بر اساس ۱۲ بار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود پایبند بوده است.

رحمانی موحد در ادامه تصریح کرد: امروز باید آمریکا و حامیان نقض برجام از جمله رژیم صهیونیستی مورد مجازات قرار گیرند و یادآوری می کنم بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد همه دولت ها مکلف به حفظ برجام هستند و ژاپن هم می تواند در کنار چین، روسیه و اتحادیه اروپا در حفظ برجام و تعهدات مندرج در آن گام اساسی بردارد.  

وی تاکید کرد: از دولت ژاپن انتظار داریم با حمایت از شرکت‌های ژاپنی و توسعه روابط برای گسترش همکاری‌های اقتصادی تلاش و اطمینان لازم را ارائه نماید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص از بین رفتن منافع ایران از برجام و تصمیم دولت برای ادامه حضور در آن، عنوان کرد: برجام دارای دو بال سیاسی و اقتصادی است و در حال حاضر در زمینه سیاسی و در مذاکرات ۴ + ۱مواضع خوبی بیان شده است؛ اما در حوزه اقتصادی منافع و تضمین های مورد نظر ایران محقق نشده است و تاریخ حضور ایران در برجام هم مدت اعتبار خواهد داشت و اگر به منافع خود دست نیابد حتما تصمیم لازم گرفته خواهد شد. ادامه این مسیر به همکاری دیگر کشورها وابسته است و تسلیم شدن در برابر خواست آمریکایی ها به معنای مرگ برجام خواهد بود.

رحمانی موحد به همکاری با روسیه و چین در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری هم اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه های رهبر معظم انقلاب اسلامی، تقویت همکاری‌ها با شرق است و در این زمینه روابط راهبردی با چین و روسیه وجود دارد و اراده ایران توسعه روابط با همسایگان و همچنین کشورهای شرق خواهد بود و در این زمینه هیچ مانعی از سوی ایران برای توسعه روابط با ژاپن وجود ندارد.  

وی در خصوص موضوع سوریه نیز تصریح کرد: ایران راه حل های مختلف سیاسی را برای حل بحران در منطقه ارائه کرده و از طریق گفتگوهای آستانه، ژنو و رهبران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه معتقد است تنها گفتگو و حل و فصل سیاسی پایان بخش مشکلات منطقه خواهد بود. اما باید بین کشورهایی که با هدف تجزیه طلبی و حمایت از گروه و قوم خاص و بدون اجازه دولت قانونی این کشور، در سوریه حضور دارند پاسخگوی جامعه بین المللی باشند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن خاطرنشان کرد: ایران برای مبارزه با تروریسم به دعوت دولت قانونی سوریه و با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی آن حضور مستشاری دارد.  

رحمانی موحد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر رویکرد سیاست خارجی دولت ترامپ و صلح و ثبات منطقه ای، افزود: دیدگاه‌های رئیس جمهور آمریکا و مشکلات داخلی این کشور شرایط بین المللی را با مخاطرات جدی مواجه کرده است و منحصر به ایران هم نیست. نمیتوان به آمریکایی ها اعتماد کرد و متاسفانه در منطقه نیز برخی کشورها در کنار اسرائیل و آمریکا در تلاش برای ایجاد فشار به ایران هستند، اما جمهوری اسلامی ایران به تلاش برای ایجاد منطقه ای قوی، حفظ تمامیت ارضی کشورها، مقابله با توسعه طلبی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه ادامه خواهد داد.

وی در پایان با تاکید بر این که هیچ کشوری به اقدامات تروریستی افتخار نمی کند، گفت: رژیم صهیونیستی هر گونه جنایت و اقدام تروریستی به صورت مستقیم و یا نیابتی در منطقه را با افتخار اعلام و اذعان می کند.

درابتدای این برنامه، کلیپی در خصوص معرفی ایران پخش شد.

کد خبر 4402224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =