خرید حریصانه و ذخیره‌کردن کالا صفت خوبی نیست

شمیرانات- امام جمعه لواسان گفت: خرید حریصانه و ذخیره‌کردن کالا صفت خوبی نیست، حرص یکی از صفات مذموم اخلاقی است که پایۀ زندگی و مسئولیت اجتماعی را به شدت سست می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید سعید لواسانی در خطبه های نماز جمعه امروز للواسان با اشاره به دهۀ نخست ماه محرم طی سخنانی گفت: یکی از پیام‌های محرم آن است که همیشه باید دنیا سپر دین ما باشد، ای انسان‌های متدین و متشرع بدانیم برای حفظ دین‌تان؛ اگر لازم باشد، باید دنیای‌تان را فدا کنید. نه این‌که دین را مایۀ دنیا قرار دهید و پشت دین مخفی شوید و برای حفظ مال و ریاست و قدرت و آبرو و موقعیت اجتماعی و خلاصه دنیا از دین مایه بگذارید. این دین‌داری نیست، بلکه حقه‌بازی است. اما مومن حقیقی به امام حسین علیه السلام تأسی می‌کند و دنیا را فدای دین می‌کند.

وی سپس با اشاره به نشست سه‌جانبۀ روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه که روز جمعه گذشته در تهران برگزار شد، گفت: این نشست علاوه بر دستاوردهای سیاسی آن برای حل سریع‌تر بحران سوریه، به خصوص از نظر دیدارهای جداگانه روسای جمهور روسیه و ترکیه با رهبر انقلاب اسلامی حائز اهمیت بود، زیرا این دیدارها در نوع خود در دنیا بی‌نظیر و نشان‌دهندۀ اقتدار معنوی و سیاسی جمهوری اسلامی است.

امام جمعه لواسان اضافه کرد: این دیدارها و نشست ۳ جانبه خوشایند آمریکا نیست و فعالان معاند فضای مجازی هم که گوش به فرمان آمریکا هستند، با ترفندهای مختلف می‌خواهند، جلوی این اقتدار را بگیرند و به زودی ناله‌ها و تحلیل‌های وارونۀ آنان را خواهیم شنید، محمل اصلی آنان هم خروج دلار از مبادلات بین‌المللی و قرارداد نفتی ده‌سالۀ ایران و روسیه برای استحصال نفت است که خیلی برای امریکا گران تمام خواهد شد و تلاش می‌کند، به هر نحوی آن را ملغی کند.

وی نکتۀ مهم در این مذاکرات سه‌جانبه را اراده سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای حذف دلار از مبادلات تجاری دانست و گفت: این امر از دید کارشناسان اقتصادی خارجی زنگ خطری جدی برای پایان دوران تسلط دلار در جهان است، این یعنی اگر درست عمل کنیم، تحریم‌های امریکا که  در  کوتاه‌مدت فشار محسوب می‌شود و در درازمدت به نفع ما خواهد بود، به شرط این‌که مقاومت کنیم و راه‌های چاره را بیابیم.

نباید پشت دولت را خالی کنیم

لواسانی ادامه داد: بنابراین این نشست هم دربارۀ سوریه حائز اهمیت بود و هم زمینه‌ساز تبلیغاتی دربارۀ بی‌اعتمادی به دلار امریکا به عنوان ابزار قدرت و برتری آمریکا ـو  پوست موز زیر پای تحریم‌ها هم به شمار می‌رود و به فضل الهی با حماقت ترامپ و هوشیاری ما، اقتدار دلار هم شکسته خواهد شد و آمریکا هیچ راهی جز تجدید نظر و تغییر در سیاست‌های تحریمی خود نخواهد داشت.

وی  افزود: در مجموع این فرایند خوشایند آمریکا نیست زیرا احتمال پیوستن سایر کشورها به جمع این سه کشور است، چنان‌چه هند هم رسماً اعلام کرد، اقتدار دلار را با تهدید جدی مواجه می‌کند، شرطش آن است که نترسیم.

خطیب جمعه لواسان با بیان این که در این شرایط مقابله با دولت و خراب‌کردن آن به مصلحت کشور و مملکت ما نیستف اضافه کرد: دولت ضعیف، شاخص خوبی برای کشور ما به ویژه در شرایط فعلی ما نیست، همان گونه که رهبری معزز و عزیز ما بارها اشاره کردند و در دیدار با مجلس خبرگان تکلیف فرمودند؛ لازم است از دولت حمایت کرد و مردم فهیم و مومن ما بدانند که تکلیف امروز جامعه ایران حمایت از دولت و رئیس‌جمهور است، حتی اگر شخصاً مشکل داشته باشیم، انتقاد سازنده خوب است، اما نمی‌توانیم پشت دولت را خالی کنیم.

وی سپس بر عدم مذاکره با آمریکا تاکید کرد و گفت: ما در جنگی تمام‌عیار با امریکا هستیم، جنگی که بیشتر ماهیت اقتصادی و در کنار آن روانی و تبلیغاتی دارد، بنابراین هرگونه مذاکره با آمریکا در این شرایط به ضرر ما خواهد بود، زیرا مذاکره برای رفع تنش و حل مسالمت‌آمیز نکات اختلاف و تخاصم است و تا زمانی که دشمن روی موضع خصمانه ایستاده است، مذاکره بی‌معنا است. ما دیدیم که امریکا وقیحانه و یک‌جانبه از توافق برجام بیرون آمد و این علی‌رغم آن است که ما به همۀ تعهدات خود عمل کردیم، در این شرایط هرگونه مذاکره با امریکا به نفع آن‌ها و به‌زیان ماست.

امام جمعه لواسان گفت: مشکلات کشور به عوامل متعددی چون تحریم‌های امریکا، ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت، و فساد برمی‌گردد، اما یکی از ریشه‌های مشکل کنونی که به آن کم‌تر توجه می‌شود، هجوم مردم به بازار و خرید ارز، سکه، خودرو و امثال آن است که موجب کم‌شدن کالا می‌شود، واقعاً جالب نیست که پراید ۴۰ میلیون شود و مردم برای خرید آن هجوم بیاورند، خرید حریصانه و ذخیره‌کردن کالا صفت خوبی نیست، حرص یکی از صفات مذموم اخلاقی است که پایۀ زندگی و مسئولیت اجتماعی را بشدت سست می‌کند و باید خودمان با آن مبارزه کنیم.

حمله به کنسولگری ایران در بصره برای ایجاد اختلاف بین شیعیان عراق و نیز اختلاف عربی عجمی بود

وی در ادامه به حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر بصره اشاره کرد و افزود: این اولین شب ناآرامی های بصره نبود و نارضایتی مردم درباره وضعیت بهداشتی، مشکلات معیشتی، بی‌کاری و کمبود آب آشامیدنی و برق در گرمای خفه‌کنندۀ بصره و مسائلی از این قبیل سبب اعتراضات مردمی شده بود و نهایتاً با طراحی امریکا و عربستان، بعثی‌ها و گروه‌های داعشی سعی کردند، تا  از نارضایتی مردم سوءاستفاده کنند.

لواسانی با بیان این که اقدامات جریان صدر هم در دامن‌زدن به این تنش‌ها بی‌تاثیر نبوده است، گفت: اما در پس ماجرای تحریک اهالی بصره برای حمله به کنسولگری ایران دست‌های پنهانی وجود دارد که بغض و کینۀ  آنان نسبت به ایران را نشان می‌دهد، آنان ۲ هدف مشخص را دنبال می‌کنند، یکی جبهۀ اختلافات داخلی بین شیعیان عراق در  بصره به عنوان بزرگ‌ترین استان شیعه عراق است، جریان صدری و بدری از قدیم باهم اختلافاتی داشته‌اند و هدف دیگر جبهۀ اختلافات عربی و عجمی و تشدید تنش با ایران بوده است.

وی گفت: این امر نشانه‌ای است از این‌که اتاق عملیات ایران در وزارت خارج امریکا به مسئولیت برایان هوک وارد عمل شده است، دیدیم که برخی روزنامه‌ها و فضای مجازی و بی‌بی‌سی و رسانه‌های ضدانقلال به شدت در ایران هم فعال بودند و تلاش کردند، دامنۀ اختلاف ایرانی و عراقی را به ایران هم بکشند.

خطیب جمعه لواسان گفت: باید بدانیم که آنان ساکت نمی‌نشیند تا کشور ما را هم آلوده کنند و این یکی دیگر از ابعاد جنگ امریکا علیه ایران و انقلاب اسلامی است تا کشور ما را به هر بهانه‌ای دچار اغتشاش و ناآرامی و ناامنی کنند تا از این آشوب حداکثر بهره را ببرند و هر امتیازی که خواستند بگیرند و این هوشیاری ما را می‌خواهد.

وی ادامه داد: البته نظام دو اقتدار از خود نشان داد، نخست حملۀ موشکی سپاه پاسداران به مقر  اصلی حزب دمکرات کردستان در اقلیم کردستان عراق بود، که پیام روشنی به ضدانقلاب و حامیان آن ها داشت و دیگری اعدام تروریست‌های داعشی که بنا دارند، فضای کشور را ناامن کنند، بود، که زاری و نالۀ دشمن عنود و ضدانقلاب را در این دو واقعه دیدید، که نشان داد، هر دو اقدام به موقع و درست بوده و ایران مستحکم مقتدر ایستاده است و این پیام ملت و نظام به جهانیان به ویژه دشمنانان ماست که ما حسینی هستیم.

کد خبر 4402562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =