جایگاه نماز جمعه را نباید بین جریان های سیاسی تقسیم کرد

قزوین- امام جمعه جدید الوند گفت: جایگاه نماز جمعه فراجناحی و وحدت آفرین است و نباید با تقسیم کردن آن بین جریانهای سیاسی این نقش کلیدی را کم رنگ کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از درگذشت ناگهانی مرحوم حجت الاسلام طهماسبی امام جمعه فقید الوند، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در حکمی حجت الاسلام مسعود مهدوی را به عنوان امام جمعه جدید این شهر معرفی کرد.

حجت الاسلام مهدوی با اصالتی آذری در سال ۱٣۵٣ در شهر قم متولد شده و با تحصیلات سطح سه حوزه و سابقه سالها حضور در حوزه علمیه، به مدت ۵ سال در قامت امام جمعه شهر ورزقان فعالیت داشته است.

حضور ایشان به عنوان امام جمعه جدید شهر الوند دلیلی شد تا به سراغ ایشان برویم و با دیدگاه امام جمعه جدید الوند در خصوص مسائل جاری بیشتر آشنا شویم.

امام جمعه جدید الوند بارها در زمان مصاحبه بر استواری اش در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری تاکید کرد و اظهارداشت اهداف تریبون نماز جمعه را تنها با مشی پدرانه می توان به مرحله اجرایی شدن رساند و نباید این جایگاه را بین جریان ها و احزاب خاص سیاسی تقسیم کرد.

* از حضور در شهر الوند چه احساسی دارید و چه برنامه هایی را دنبال خواهید کرد؟

اینجانب مدت پنج سال به عنوان امام جمعه در خدمت مردم شریف شهر ورزقان از توابع استان آذربایجان شرقی بودم و در این مدت در حد توان تلاش کردم بخشی از مشکلات عدیده مردم شریف این خطه که در اثر زلزله با دغدغه های روحی و اجتماعی و اقتصادی روبرو شده بودند را برطرف کنم.

احداث دوباره مصلی شهر ورزقان و پیگیری اجرایی شدن چندین طرح اقتصادی از جمله توفیقاتی بود که در دوران حضورم در ورزقان به ثمر نشست. خوشبختانه در حال حاضر نیز که به عنوان امام جمعه شهر الوند انتخاب شده ام امیدوارم بتوانم با همراهی مردم و ادامه راه ائمه جمعه سابق این شهر به خصوص مرحوم طهماسبی که انصافا تلاش بسیار زیادی در مسیر گسترش همدلی و هم افزایی بین شهروندان الوندی صورت دادند، در کنار هم منشاء خیر و برکت مضاعف برای این شهر شهیدپرور که قومیت های مختلفی را در دل خود جای داده و به نوعی می توان از آن به عنوان ایرانی کوچک یاد کرد، باشیم.

* نمازجمعه چقدر در تقویت وحدت مردم موثر است؟

یکی از امتیازات شهر الوند این است که علیرغم حضور قومیت های مختلف، شهروندان انگیزه با هم زندگی کردن را به خوبی آموخته اند و این موضوع در مناسبت های مختلف مذهبی و ملی نمود بسیار خوبی داشته است.

حضور پرشور مردم در راهپیمایی ها، عزاداری و جشن های مختلف نشان دهنده وحدت بی نظیر مردم است و یکی از افتخارات شهر الوند به شمار می رود. نمازجمعه یکی از عوامل اصلی شکل گیری و بسط مولفه وحدت در بین مردم است و معتقدم امام جمعه نباید به مسائل اختلافی دامن بزند. بنده ترک زبان هستم و به این موضوع افتخار می کنم. اما در قامت امام جمعه باید با یک زبان که همان فارسی است با مردم صحبت کنم و فارغ از تعصبات زبانی و نژادی به دنبال حل مشکلات و دغدغه های موجود در سطح جامعه باشم.

با حضورم در جایگاه امامت جمعه شهر الوند، جایگاه اهل نماز، اهل فکر، اهل اسلام، اهل معتقد به مبانی فکری امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و به طور کلی همه کسانی که به اعتلا و عزت ایران اسلامی عزیز می اندیشند تقویت خواهد شد.

تقسیم بندی کردن جایگاه نماز جمعه بین جریان های سیاسی را درست نمی دانم. جایگاه امامت جمعه یعنی جایگاهی که می بایست به همه بندگان خدا با دیدگاه و سلیقه های خاص به دید فرزندان خود توجه کرد. شما به مشی مقام معظم رهبری در مقابل جریان های سیاسی هم توجه کنید متوجه می شوید ایشان نیز در این مدت همه جریان های سیاسی را زیر چتر حمایتی خود جمع کرده اند و مانند یک پدر با همه برخورد می کنند. ما هم در شهر الوند و شهرستان البرز قصد داریم همان خواسته ای که رهبر معظم انقلاب همواره نسبت به ائمه جمعه گوشزد می کنند مبنی بر اینکه با مشی پدرانه با همه افراد برخورد شود را محقق کنیم.

ما وظیفه داریم همه جریان های سیاسی را به سمت افزایش تعصب و علاقه نسبت به سربلندی کشور و ولایت فقیه راهنمایی کنیم. البته این نکته را هم باید عرض کنم در مسائلی چون ترویج فرهنگ بسیج تمام قد در میدان حاضر هستیم و برای سربلندی سپاه و بسیج که به گفته مقام معظم رهبری بازوان نظام هستند از تمام توان خود بهره خواهیم گرفت.

* برای پیگیری مطالبات مردم چه وظیفه ای برای خود متصور هستید؟

همانطور که مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی و جلسات مختلف متذکر شده اند، انقلابی بودن ملاک و شاخصه های خاص خود را دارد. فرد انقلابی کسی است که با زمان جلو می رود و عقب نمی ماند. انقلابی گری یعنی حفظ اصول دین و انقلاب بدون تعارف. کسی که خود را انقلابی معرفی می کند در مسیر حفظ اصول دین هیچگاه منافع شخصی و جناحی خود را لحاظ نمی کند و با متانتی برآمده از آموزه های دینی پیگیر مطالبات برحق جامعه می شود.

رهبر معظم انقلاب همواره تاکید کرده اند در موضوع حق و حقوق مردم با هیچکسی تعارف ندارند، ما نیز به سهم خود در صورتی که تخلفی صورت بگیرد و یا خدایی ناکرده مسئولی از چارچوب های قانونی خارج شود اقدامات مقتضی را صورت خواهیم داد و از تریبون نماز جمعه این موضوعات را برای مردم عزیز تبیین و تشریح خواهیم کرد.

* برای دوری از اشرافی گری و تجمل گرایی جامعه چه باید کرد؟

متاسفانه امروز شاهد نفوذ اشرافی گری و تجمل گرایی در بین خانواده ها هستیم. این موضوع در بخش های مختلف حتی مباحثی چون خیرات و مبرات دیده می شود و تدارک مفصل برای برگزاری مراسم شادی و عزا کمرشکن شده و همه علاقه دارند برای عقب نماندن از این قافله زیر باربدهی های سنگین بروند. در استان آذربایجان شرقی مردم به مسائلی چون ترحیم عزیزان خود توجه خاصی دارند و برای برگزار کردن این نوع مراسم تلاش زیادی می کنند. بنده در زمان حضورم در این منطقه تلاش کردم تا این فرهنگ را که می توان از یکسو با هزینه هایی به مراتب کمتر مراسمی در شان تازه درگذشتگان برگزار کرد و از سویی دیگر با انجام دادن کارهایی عام المنفعه، خیرات و مبرات شایسته ای را از خود برجای گذاشت. تلاش کردم

چه اشکالی دارد فردی که توانایی مالی دارد به جای هزینه های بی مورد، مدرسه بسازد، مسجد بسازد و جویای حال مستمندان شود. در حال حاضر بیمارستان این شهر نیمه کاره باقی مانده است. می توان با یک همت جمعی این مسئله را از همین طریق حل کرد و ثواب دنیوی و اخروی را برای خود به ثبت رساند.

قطعا در خطبه های نماز جمعه الوند از مردم می خواهم در این رابطه تجدید نظر کنند و فرهنگ کارهای عام المنفعه را به صورت خودجوش گسترش دهند.

*افراط و تفریط چقدر به جامعه آسیب می رساند؟

اسلام دین معتدل است و به هیچ شکلی افراط و تفریط در آن جایی ندارد. روایتی از امام رضا(ع) نقل شده که ایشان می فرمایند: اگر می خواهید رستگار شوید در شادی ما شاد باشید و در حزن ما محزون. این یعنی در همه کارها باید تعادل برقرار باشد. دین ما دینی است که ضمن گوشزد کردن حرمت عزای اهل بیت، تکریم اعیاد این عزیزان را نیز به ما متذکر می شود. ما اعیاد بزرگی چون غدیر و قربان داریم و باید این مناسبت ها را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم. با همین منطق هم باور داریم که برگزاری باعظمت عزاداری های مذهبی امروز موجب آبرو و سربلندی کشورشده و توجه آگاهانه نسبت به این موضوع باید در دستور کار همه قرار داشته باشد.

* سختگیری بی مورد در ازدواج جوانان چه آسیب هایی دارد؟

در موضوع ازدواج آسان احادیث زیادی وجود دارد و مطابق آن بهترین و استوارترین ازدواج، ازدواج آسان معرفی شده است. نباید شرایط را طوری پیش برد که جوانان ما از ازدواج فرار کنند.
سختگیری بی مورد در ازدواج جوانان ظلم است. متاسفانه بازهم باید گفت تجمل گرایی در بین خانواده های ما نفوذ کرده و به نوعی چهره عادی زندگی مردم ما تغییر کرده است. امروز اکثر خانواده های ما از روی چشم و هم چشمی، جهیزیه های چند ده میلیونی را با قرض کردن تهیه می کنند و با خرید کالاهای خارجی زیر بار هزینه های سنگینی می روند. در حالی که باید مردم ما کالای ایرانی بخرند. کالایی که توسط جوانان همین کشور ساخته می شود. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب در بحث خرید کالای ایرانی، حرمت شرعی را مطرح می کنند. ازدواج امیرالمومنین(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) بهترین الگو برای جوانان ما محسوب می شود.
ازدواج ساده و ساده زیستی این دو بزرگوار باید مورد توجه همه جوانان قرار گیرد. در هر صورت همه باید کمک کنند جوانان ما در شرایطی معقول خانواده تشکیل دهند و از این طریق فرهنگ ازدواج آسان در جامعه رواج پیدا کند.

* ضرورت ساخت مصلی در شهر الوند را چگونه ارزیابی می کنید؟

از همان روزی که وارد الوند شدم، پیگیری های لازم جهت تکمیل مصلی شهر را آغاز کردم و قصد دارم فعالیت هایی که از سوی ائمه جمعه قبلی به ویژه مرحوم طهماسبی جهت تکمیل این مجموعه صورت گرفته به سرانجام مطلوب برسد.

در سومین روز حضورم در الوند، جلسه ای با حضور مسئولان مرتبط برگزار و مقرر شد بخشی از هزینه تکمیل پروژه از سوی موقوفه مرحوم خزانه و مابقی آن از سهم شهرداری و کمک های مردمی تامین شود بسیار امیدواریم در صورتی که منابع مالی مورد نیاز زودتر تامین شود، مصلی اعظم که در حال حاضر ٨۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تا پایان سال تکمیل شود و ان‌شاءالله نماز جمعه به این مکان مقدس منتقل شود.

در صورتی که این موضوع محقق شود می توانیم شاهد برگزاری باشکوه تر نماز جمعه الوند باشیم و دیگر مسائلی چون کمبود فضا، سرویس بهداشتی و پارکینگ مردم را دچار محدودیت نخواهد کرد.

ائمه جمعه تا چه میزان باید در مسائل تخصصی ورود کنند؟

اخیرا جلسه ای را با حضور ۱۰۰ نفر از روحانیون شهر برگزار کردیم و در آن مباحث مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم. معتقدم واکنش آگاهانه به مسائل یکی از ویژگی های روحانیت است. روحانی که در مسجد محل حاضر است وظیفه دارد در مورد اتفاقات حساس باشد اما اینکه در مباحثی تخصصی، اظهار نظری غیرکارشناسانه و ناآگاهانه صورت گیرد، پذیرفتنی نیست و همه باید با تحقیق و علم کافی نسبت به مسائل واکنش نشان دهند.

البته حفظ حرمت و آبروی افراد هم باید درنظر گرفته شود. نباید آبروی شخصی را ریخت و نباید بی دلیل به کسی تهمت زد. در صورتی که بتوان با گوشزد کردن مسائل در محافل خصوصی و یا پیگیری از طریق مراجع ذی صلاحی مانند قوه قضاییه، مشکل را حل کرد، نیازی به علنی کردن موارد نیست. مردم انتظار دارند امام جماعت با سند و دلیل محکم صحبت کند بنده توصیه می کنم حتما در بحث های مختلف به مشاوره های مورد اعتماد و منابع متقن رجوع کنند و پس از آن اظهار نظر خود را مطرح کنند.

* نقش ائمه جمعه در توجه به فرهنگ چه میزان است؟

باید ارتباط مردم و مسئولان روز به روز بیشتر شود و شرایطی فراهم کنیم تا مردم با اعتماد کامل به مسئولان تکیه کنند. خوشبختانه شهرستان البرز، جزو مناطق برخوردار کشور محسوب می شود و در حد خود از امکانات فرهنگی و رفاهی مناسبی برخوردار است اما این موضوع کافی نیست و می توان با جذب اعتبارات بیشتر و با گرفتن حقوق قانونی شهر و شهروندان از واحدهای تولیدی مستقر در این منطقه، این امکانات را بیشتر کرد. در این شهر بوستان مناسب، سینما و سالن تئاتر نداریم. اگر کمی تدبیر شود می توان به جای ساخت و سازهای بی مورد، کانون های فرهنگی مورد نیاز جامعه را احداث کرد.

* در خصوص شیوه های عزاداری های محرم و صفر و توجه به اصالتهای معنوی چه باید کرد؟

مردم متدین الوند در سالیان گذشته مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) را به شکل آبرومندانه برپا کرده اند و امسال نیز باید این آئین مقدس باشکوه تر از قبل برگزار شود. در کنار این موضوع، مبلغان و مداحان نیز باید با آگاهی و علم کافی زوایای مختلف واقعه کربلا را برای مردم تشریح کنند.

در این زمینه هم نباید شاهد افراط و تفریط باشیم و همه موضوعات با تعادل خاص خود باید برقرار باشد.

* برگزاری جلسات هم اندیشی با اصحاب رسانه چقدر می تواند به اهداف نمازهای جمعه کمک می کند؟

فارغ از سلیقه ها و تفکرات سیاسی، با همه اصحاب رسانه تعامل خواهیم داشت و به صورت منظم جلسات هم اندیشی برگزار خواهیم کرد. امروز رسانه های مکتوب و مجازی نقش بسیار مهمی در اجتماعات بشری پیدا کرده اند و ضرورت توجه به این حوزه اثرگذار غیرقابل انکار است. رسانه ها می توانند پل ارتباطی بین مردم و مسئولان باشند و مطالبات شهر را منعکس کنند.

رسانه ها در مسائل حوزه جوانان نیز تاثیرگذار هستند و حضور پررنگ افراد با دانش و متعهد در این عرصه می تواند تاثیرگذار باشد.

کد خبر 4403164

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =