جزئیات اشتغالزایی برای ۶۴ هزار فارغ‌التحصیل توسط معاونت علمی

معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جزئیات اشتغال ۶۴ هزار و ۲۰۰ نفری فارغ‌التحصیلان خبر داد و گفت: قرار است این تعداد تا پایان سال ۹۷ مشغول به کار شوند.

دکتر علیرضا دلیری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دغدغه معاونت علمی همواره اشتغال فارغ‌التحصیلان بوده که در این راستا بودجه ای به این منظور اختصاص داده است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه طبق تفاهم نامه ای که با سازمان برنامه و بودجه منعقد کردیم درصدد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستیم، گفت: ۴برنامه به ۲ برنامه معاونت علمی در قالب این همکاری اضافه شده است.

وی با بیان اینکه تا قبل از این معاونت علمی از بودجه خود برای اشتغال فارغ‌التحصیلان در نظر می گرفت، گفت: اکنون بودجه ای برای ۲ برنامه قبلی معاونت و ۴ برنامه ای که اضافه شده در راستای اشتغال فارغ التحصیلان در نظر گرفته شده است.

دلیری تاکید کرد: با برنامه ای که با سازمان برنامه و بودجه قرار است پیش ببریم ۶۴ هزار شغل مستقیم و ۶۰ هزار شغل غیر مستقیم برای فارغ‌التحصیلان در سال جاری ایجاد می شود.

به گفته وی، سازمان برنامه و بودجه از این ۶ برنامه به میزان ۱۸۰۰ میلیارد تومان حمایت مالی می کند که ۷۵۰ میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی و ۸۵۰ میلیارد تومان از طریق سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبار خواهد شد.

متوسط هزینه ایجاد هر شغل برای فارغ‌التحصیلان ۳۱میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

وی افزود: در این برنامه برای ۶۴هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود که به صورت کلی دو هزار و ۲۰ میلیارد تومان به این برنامه اختصاص می یابد؛ بر اساس برآوردها متوسط هزینه هر شغل برای هر نفر برابر با ۳۱۴ میلیون ریال است.

وی در خصوص ۶ برنامه‌ افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص گفت: بخش اول این برنامه به صورت تسهیلات است که در راستای ارتقای مقیاس تولید و اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند انجام می گیرد.

اشتغال ۲۵هزار نفری فارغ‌التحصیلان در بخش شرکت های دانش بنیان

دلیری خاطرنشان کرد: هدف اصلی این طرح ارائه تسهیلات توسعه ظرفیت تولید به شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب است تا افزایش اشتغال نیروی انسانی، متخصص و افزایش تولید داخل به صورت همزمان تحقق یابد.

به گفته معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، این شرکت‌ها بر مبنای معیارهای «دانش صادرات مداوم »، « رتبه بالا از حیث درآمد»، « حمایت سایر دستگاه‌ها از توسعه زمینه فعالیت شرکت» و« میزان اشتغال بالفعل و بالقوه» انتخاب می شوند.

وی توضیح داد: متوسط هزینه برای هر نفر در این بخش ۴۸۰ میلیون ریال است که باید ۲۵هزار نفر در این بخش به اشتغال برسند.

بازارسازی تجهیزات ساخت داخل برای اشتغال فارغ التحصیلان

وی در خصوص بخش دوم برنامه اشتغال فارغ التحصیلان که «پلتفرم بازارسازی برای تجهیزات ساخت داخل»، است گفت:هدف اصلی این طرح حمایت هدفمند از توسعه بازار محصولات ساخت داخل با کیفیت از طریق جهت‌دهی به بودجه دستگاه‌های اجرایی و بدون افزایش بار مالی قابل توجه برای دولت است.

دلیری افزود: بر این اساس ارزیابی شرکت‌ها، سطح‌بندی محصولات بر اساس سطح فناوری و میزان ساخت داخل و در نهایت ارائه حمایت‌های ویژه بر اساس سطح محصول، مراحل این فرآیند هستند که منجر به حمایت از تولید ملی باکیفیت نیز می شود.

به گفته وی، برگزاری نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل از جمله برنامه هایی بودند که تاکنون برای اشتغال فارغ التحصیلان اجرایی می شد.

وی با بیان اینکه تا کنون بخش های اول و دوم این برنامه توسط معاونت علمی با بودجه خودش اجرایی می شد گفت: متوسط هزینه ایجاد شغل در بخش بازارسازی هزار میلیون ریال است که باید برای هزار نفر اشتغال تا پایان سال جاری شغل ایجاد شود.

توسعه تولید ۶ محصول تحول‌آفرین دانش‌بنیان

وی در خصوص برنامه سوم ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی که «برنامه توسعه تولید ۶ محصول تحول‌آفرین دانش‌بنیان» است، گفت: هدف اصلی این طرح، برطرف کردن چالش‌های مهم ملی کشور و افزایش سطح رفاه عمومی از طریق به‌کارگیری راه‌حل‌های فناورانه و دستیابی به فناوری‌های روز دنیاست.

دلیری افزود: انتخاب اقلام اولویت ملی بر اساس شاخص‌های مهم مانند «میزان اشتغالزایی»، «توسعه توانمندی‌های فناورانه داخلی»، «ظرفیت شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان موجود در کشور»، «توانایی جذب سرمایه‌گذاری»، «حل چالش مهم ملی» و «ماهیت بین بخشی و فرابخشی» مهم هستند و اولیت های اشتغال در این بخش ها ارزیابی می شوند.

معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی با بیان اینکه متوسط هزینه برای اشتغال فارغ التحصیلان در این بخش  برابر با ۸۳۳ میلیون ریال است، گفت: در این بخش می بایست هزار و ۲۰۰ نفر شاغل به کار شوند.

تمرکز بر نوآوری در مدل های کسب و کار

دلیری در خصوص برنامه چهارم اشتغال فارغ التحصیلان که مبنی بر توسعه صنایع خلاق با تمرکز در مدل های کسب  و کار و ارتقاء صنایع فرهنگی است، گفت: هدف اصلی این طرح، تکمیل قانون دانش‌بنیان و حمایت از نوآوری‌های فعال در صنایع خلاق، فرهنگی، نوآوری‌های مدل کسب و کار و نوآوری‌های اجتماعی است. 

وی ادامه داد: در این بخش متوسط هزینه ایجاد یک شغل برابر با ۱۲۰ میلیون ریال است و پیش بینی شده که برای ۲۵هزار نفر در این زمینه اشتغالزایی شود.

اشتغال بر اساس حضور شرکت ها در بخش های بزرگ اقتصادی

معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی در خصوص یکی دیگر از برنامه های اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان گفت: حضور شرکت‌های خصوصی و بخش‌های بزرگ اقتصادی در عرصه نوآوری از دیگر پایه های برنامه اشتغالزایی است که با هدف جلب مشارکت بخش بزرگ اقتصادی در توسعه زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از افزایش سرمایه‌گذاری آنها در توسعه نوآوری و تحقیق و توسعه استارتاپ‌های فناوری اجرایی می شود.

دلیری با بیان اینکه قرار است در این بخش ۲هزار نفر مشغول به کار شوند، گفت: متوسط هزینه ایجاد هر شغل به واسطه حضور شرکت های خصوصی در بنگاههای اقتصادی برابر با ۱۵۰۰ میلیون ریال است.

به گفته وی، سازوکارهای اصلی برای اجرای این برنامه شامل «ایجاد نهاد مالی تخصصی»، «توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری برای مشکلات شرکت‌های بزرگ»، «توسعه همکاری‌های فناورانه با استارتاپ‌های فناوری» و « ایجاد و توسعه پهنه‌های جغرافیایی تخصصی» می‌شود.

بکارگیری ۱۰هزار فارغ التحصیل برای برطرف شدن نیاز نیروی انسانی در شرکتها

دلیری درخصوص برنامه ششم مبنی بر «به‌همرسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی تحصیلکرده» گفت: هدف اصلی این طرح افزایش مهارت عملیاتی دانش‌آموختگان دانشگاهی و برطرف شدن نیاز شرکت‌ها به نیروی انسانی متخصص و با کیفیت از طریق شناسایی عرضه و تقاضای نیروی انسانی است.

وی ادامه داد: سازوکارهای حمایتی اصلی این برنامه بر اساس شناسایی نیاز دو سال آتی صنایع بزرگ نیروی انسانی متخصصان، طراحی دوره‌های افزایش مهارت و مشارکت صنایع بزرگ همکار، برگزاری دوره‌های افزایش مهارت از دو سال آخر تحصیل دانشجویان است.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ادامه داد: در این بخش از برنامه برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان ۱۰هزار نفر مشغول به کار خواهند شد؛ متوسط هزینه در این بخش برای اشتغال ۲۰ میلیون ریال است.

به گزارش مهر، برنامه افزایش اشتغال نیروهای انسانی تحصیل کرده و متخصص با همکاری مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق توسعه ملی انجام می گیرد.

این برنامه در راستای توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی زنان، تا پایان سال ۹۷ اجرایی خواهد شد.

 سازمان برنامه و بودجه کشور متعهد به تأمین منابع مالی و تخصیص اعتبار مورد نیاز کمک های بلاعوض پیش بینی شده برای اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال  در حوزه معاونت علمی و نظارت عالی بر حسن اجرای پروژه های برنامه تولید و اشتغال است.

همچنین معاونت علمی و فناوری متعهد به تسهیل تعاملات ایجاد هماهنگی بین ستادها و دستگاه ها و سایر نهادهای علمی فناوری و اقتصادی کشور در زمینه فناوری های راهبردی، انجام اقدامات لازم جهت توسعه اولویت های علم و فناوری، شناسایی شرکت های دانش بنیان دارای طرح توسعه اشتغال است.

کد خبر 4403795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =