انضباط بخشی مالی درستاد سمن ها/نگاه کمیته اجتماعی آسیب محور نیست

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت های سازمان های مردم نهاد گفت: انضباط بخشی به فعالیت های مالی ستاد اتفاق مهمی بود که در این مدت انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت نظری در گزارش عملکرد یکساله کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درباره ستاد توان‌افزایی و مشارکت‌های مردم نهاد اظهار داشت: فعالیت‌های ستاد از خرداد سال جاری آغاز شده  و جلسات و هماهنگی با سازمان‌ها و نهادهای مختلف از جمله وزارت کشور، ‌سازمان میراث فرهنگی و سازمان محیط زیست برگزار شده است.

وی با بیان اینکه ستاد توان‌افزایی در حوزه فعالیت‌های اجتماعی فضا و بستر لازم را فراهم می‌کنداظهار داشت: ستاد توان‌افزایی و مشارکت‌های مردمی از بنگاه توزیع پول به فضایی که فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد را هموار می‌کند تبدیل شده است.

رییس ستاد توان‌افزایی و سازمانهای مردم نهاد  گفت:  تاکنون هیچ هزینه‌های در خصوص  کمک به ستادهای توان‌افزایی و مشارکت‌های مردمی نداشته‌ا یم و این اتفاق خوبی بوده است و  اگر هم قرار باشد کمکی کنیم باید هزینه‌های آن به صورت شفاف باشد.

عضو شورای شهر تهران کار داوطلبانه در حوزه گردشگری و محیط زیست که با حداقل هزینه ممکن برگزار شده است را از جمله برنامه های صورت گرفته در این حوزه اشاره کرد و افزود:  انضباط بخشی به فعالیت های مالی ستاد اتفاق مهمی بود که در این مدت انجام شده است و می توانم بگویم در ۶ ماه گذشته از سال ۹۷ مجموع هزینه های  فعالیت های ستاد چه هزینه های جاری  به ۵۰۰ میلیون تومان نمی رسد.

نظری افزود: تا کنون هیچ  تشکلی   از این ستاد حذف نشده و بانک اطلاعاتی ستاد را در حال تکمیل داریم و آنهایی که مجوز های لازم از مراجع صدور مجوز ستاد مردم نهاد ندارند نظیر وزارت کشور،   وزارت ورزش و جوانان  و مراجع ذیصلاح، عملا از چتر حمایتی ستاد خارج خواهد شد.

وی گفت: در چند ماه اخیر بسیاری از تشکل هایی که تا قبل از این در ستاد حضور نداشتند حاضر شدند و ما نیز به دنبال هموار کردن مسیر فعالیت این افراد هستیم.

حجت نظری در پاسخ به سوالی در خصوص ورزشگاههای در اختیار باشگاههای همچون پرسپولیس و استقلال گفت: موضوع ورزشگاه در اختیار تیم پرسپولیس در کمیته مورد بررسی قرار گرفت که آیا به درستی این موضوع انجام گرفته است و با توجه به اینکه این موضوع مصوبه شورا را دارد حفظ قرارداد آن لازم الاجرا است.

وی با بیان اینکه شهرداری باید به عموم مردم توجه داشته باشد ادامه داد: پس از اتمام زمان قرار داد مجددا این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد که آیا باید اینگونه امکانات شهر در اختیار ورزش قهرمانی قرار گیرد و یا در اختیار عموم باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در این جلسه به موضوع حیات شبانه شهر تهران پرداخت و گفت: در حالی تمامی اعضای کمیسیون پیگیر این موضوع هستند اما تا زمان اجرایی شدن آن با مشکالاتی مواجه هستیم.

نظری تصریح کرد: اگر چه شاهد موضوعاتی همچون بازارچه ها در شب های رمضان هستیم اما متاسفانه در اجرای این طرح شاهد ایجاد موانع و حتی کارشکنی نیز بوده ایم ...

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع اجرای موسیقی در فضای باز در شهر اشاره کرد و گفت: ما در شورا با جدیت این موضوع را پیگیری می کنیم اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی لازم را با ما نداشت.

رئیس کمیته ورزش در ادامه به موضوع خیابان های ورزش در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اشاره کرد و گفت: امیدواریم پس از روزهای شهادت در محرم فعالیت این خیابان ها از سر گرفته شود چرا که این خیابان ها علاوه بر اینکه شادی و سرزندگی را به همراه دارد به تعالی و نشاط و تندرستی توجه دارد.

برخی فعالیت های همشهری بدون هماهنگی شورا بوده است

 الهام فخاری  هم در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی با اصحاب رسانه و در پاسخ به سوالی مبنی بر پیگیری طرح تحقیق و تفحص از همشهری گفت: در بحث تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری اگر چه شکایتی علیه بنده مطرح شد اما ما مصمم به روند بررسی طرح تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری بودیم و هستیم.

وی تصریح کرد: شکایت مطرح شده هیچ خللی در فرآیند بررسی طرح تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری را نداشته است چرا که مسئله ما شخص یا فرد خاصی نبوده و تاکید ما بر تحقیق و تفحص بررسی فرآیندها و اقدامات گذشته بوده است.

فخاری ادامه داد: در همین راستا جلسات متعددی را با کارشناسان مربوطه برگزار کرده‌ایم و موضوع تحقیق و تفحص از موسسه همشهری با حساسیت ویژه‌تری پیگیری خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در کنار گزارشات مطرح شده پیشنهاداتی نیز برای اصلاح فرآیند مسائل اخیر همشهری مطرح شده است که متاسفانه در این زمینه نیز برخی از مسئولان فعلی روزنامه همشهری نیز بدون هماهنگی کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران مواردی را انجام داده است.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه قرارداد جدید در بخش‌های مختلف از جمله مجلات، نشریات و تیراژ باید با هماهنگی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران باشد گفت: ما این موضوع را به  مدیر عامل موسسه همشهری تذکر داده‌ایم و امیدواریم این موضوع متوجه وی نیز قرار بگیرد.

فخاری همچنین درخصوص فعالیت ستاد شورایاری ها گفت: این ستاد فعالیتش را همچنان انجام می دهد ضمن اینکه ما تغییراتی را در ساختار مناطق و زیرمجموعه‌های مربوطه تعیین و اجرا کردیم که مورد توجه شورایاری‌ها قرار گرفته است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران همچنین درخصوص زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: در این دوره از انتخابات نیاز به هماهنگی و برنامه‌ریزی و دستگاه‌های مربوطه داریم امیدواریم این امر هرچه زودتر انجام شود.

وی گفت: طبق بررسی‌ها و گزارشات اخذ شده از شورایاری‌های محلات تهران، اعضای شوراها نسبت به وضعیت شوراها نظر مثبتی را دارند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه به موضوع تخریب عملکرد شورا در هفته اخیر اشاره کرد و گفت: به زودی فایل عملکرد این کمیته در اختیار مردم قرار می گیرد تا خود مردم در این خصوص قضاوت کنند.

وی با تاکید بر حفظ و پیگیری اقدامات خوبی که در گذشته برنامه ریزی شده اند تصریح کرد: تاکنون ۴۵ جلسه ستاد شورایاری، ۳۶ جلسه کمیته اجتماعی  و ۳۰ جلسه تهران امید دارد برگزار شده است ضمن اینکه تاکنون بازدید های نظارتی و گزارش های میدانی مورد اجرا قرار گرفته است.

رئیس کمیته اجرایی شورای شهر تهران اظهار داشت: در گذشته این کمیته نگاه آسیب محور داشت که در دوره کنونی با تغییر آن به فرصت های اجتماعی همچون انجمن های صنفی و تخصصی توجه می شود.

فخاری همچنین اظهار داشت: در این دوره به آرامستان ها به عنوان یک فضای عمومی توجه شده و برای خیابان ها تعریف جدیدی تبیین شد.

وی در ادامه به موضوعات کودکان، زنان و سالمندان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته نتوانستیم به خوبی به این موضوعات بپردازیم که امیدواریم در سال دوم شورا این توجه انجام گیرد.

الهام فخاری همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تبدیل شهر تهران به شهری بدون متکدی گفت: این کار به لحاظ لجستیکی امکان پذیر است اما باید توجه داشت که این کار به تنهایی منجر به نتیجه مطلوب نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه موضوع متکدیان یک مسئله است و نه تنها یک مورد خاص،   اظهار داشت: این کار در تعامل با سایر دستگاهها امکان پذیر خواهد بود.

کد خبر 4403868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =