منابع داخلی بانک‌ها به سمت مزیت‌های اقتصادی استان سوق داده شود

بیرجند- استاندار خراسان‌جنوبی گفت: منابع داخلی بانک‌ها به سمت مزیت‌های اقتصادی خراسان‌جنوبی سوق داده شود چرا که در این زمینه به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر محمدمهدی مروج‌الشریعه شنبه شب در کارگروه مشترک اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بررسی وضعیت منابع داخلی بانک‌ها از جهات مختلفی حائز اهمیت است.

استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: تحلیل گردش منابع داخلی بانک‌ها  نشان می‌دهد که در خراسان جنوبی چه میزان تسهیلات و سرمایه‌گذاری در جهت مزیت‌های استان و منطبق با طرح آمایش خراسان جنوبی، صورت می‌گیرد.

مروج الشریعه با اشاره به فرصت‌ها و مزیت‌های بی بدیل خراسان‌جنوبی در زمینه‌های معادن و صنایع دستی ادامه داد: باید این نکته را مورد تحیلیل قرار دهیم که چه میزان گرایش مردم و سرمایه‌گذار در استفاده از منابع داخلی بر مبنای آن چیزی است که به عنوان  مزیت های اقتصادی استان می‌شناسیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد نیازمند یک مرکز اطلاع رسانی ویژه در خصوص معرفی مزیت‌های استان به سرمایه‌گذاران هستیم و سیستم بانکی و دستگاه‌ها نیز باید در جهت ارائه و معرفی پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی به افکار عمومی نیز کار کنند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رقم پرداختی تسهیلات از منابع داخلی بانک‌های دولتی نشان می‌دهد که بنیه مالی آنها ضعیف است، گفت: این دسته بانک‌ها در زمینه جذب منابع و یا مشتری یابی دچار مشکلاتی هستند که برای رفع آن باید چاره‌جویی کرد.

مروج الشریعه با انتقاد از سوق ندادن منابع داخلی بانک‌ها به سمت مزیت‌های اقتصادی خراسان‌جنوبی چون پنبه، زرشک، گلخانه و زعفران، اظهار کرد: وی بیان کرد: اگر منابع داخلی بانک‌های خراسان‌جنوبی به سمت مزیت‌های اقتصادی استان سوق داده نشود با مشکلات عدیده‌ای رو به رو خواهیم شد.

 استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد:  تسهیلات تکلیفی در استان فقط ۱۳ درصد نقش دارد و ۸۷ درصد دیگر منابع داخلی بانک‌های استان بدون اعمال اراده بخش‌های حاکمیتی فقط توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی جهت گیری می‌شود.

مروج الشریعه با اشاره به پرداخت ۴۵۳ میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی در حوزه اشتغال از منابع داخلی بانک‌ها افزود: این رقم پرداختی در صورتی که فقط به بخش کشاورزی اختصاص یافته باشد رقم بالایی نیست.

وی گفت: براساس مصوبات شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور و فعال شدن کمیته اقتصادی این شورا، بانک مرکزی مکلف شده است در قالب طرح توسعه و تسهیل سرمایه گذاری در ۹ استان تسهیلات با یارانه دولتی به سرمایه گذاران بخش تولید پرداخت کند. .
استاندار خراسان‌جنوبی یادآور شد: این مصوبه شامل چهار استان شرقی و پنج استان غربی کشور است که خراسان جنوبی نیز مشمول این استان‌ها می‌شود.

کد خبر 4404088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =