پوشش ۳۳ ‌هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان با سیستم های نوین آبیاری

یاسوج- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از پوشش ۳۳ ‌هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان با سیستم های نوین آبیاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، الیاس تاج الدینی عصر یکشنبه در نشست با خبرنگاران، افزود: با توجه به اهمیت توسعه ظرفیت های نوین آبیاری، اتصال سالانه ۳۰۰۰ هکتار  از اراضی به شبکه نوین آبیاری هدفگذاری شده است و افزایش راندمان و بهبود مدیریت منابع کشاورزی از دیگر هدفگذاری این محور از فعالیت است.

تاج الدینی با اشاره به تبدیل اراضی دیم به آبی،  تصریح کرد: با توجه به اهمیت تبدیل اراضی دیم به آبی، تاکنون ۱۱ ‌هزار هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل شده است و هدفگذاری برای افزایش این مهم نیز وجود دارد.

رئیس جهاد کشاورزی استان به اهمیت کشت گیاهان دارویی اشاره کرد و بیان داشت: در این حوزه کشت گیاهان دارویی در سطح استان ۸۸ هکتار است و با توجه به برنامه ها، پوشش ۳۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در سطح استان برنامه ریزی شده است.

وی خام فروشی را از جمله مهمترین عوامل آسیب به کشاورزان دانست و گفت: فرآوری محصول گامی موثر در پوشش مشکلات مربوط به خام فروشی است و اقداماتی در این حوزه نیز عملیاتی می شود.

تاج الدینی همچنین توسعه ۱۵۰۰ هکتاری اراضی شیب دار را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و گفت: در حوزه گلخانه ای نیز ۴۴ ‌هکتار پوشش داریم که ۱۷ هکتار آن به تولید گل اختصاص دارد.

وی افزود: در حال حاضر تولید سالانه ۲۰ میلیون شاخه گل بریده در استان محقق شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان با تاکید بر راه اندازی طرح های راکد و به ظرفیت رساندن طرح های نیمه راکد دام و شیلات، گفت: در حال حاضر ۲۳۵ مزرعه شیلات در استان داریم که ۱۹۵ مزرعه آن فعال بوده و ۴۵ طرح شیلات در استان راکد است.

تاج الدینی تصریح کرد: در بخش دام نیز مشکلات طرح های راکد وجود دارد که با شناسایی این طرح ها و حضور بانک های عامل و دستگاه های متولی رفع مشکلات اجرایی می شود.

تاج الدینی از تولید بیش از نیاز استان در بخش تولید گوشت قرمز خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر نیاز گوشت قرمز استان ۸۵۰۰ تن است که بالغ بر ۱۴ هزار تن در استان گوشت قرمز تولید می شود.

وی افزود: در حوزه گوشت مرغ نیاز استان ۱۷۰۰۰ تن است که تولید استان در این بخش به ۱۱ هزار تن می رسد و باید پوشش کمبود تولید در استان را عملیاتی کنیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان به آمار پروژه های کشاورزی استان اشاره کرد و بیان داشت: از شهریور ماه سال قبل تاکنون، ۸۹ پروژه با ۸۳ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۹۶۱ نفر اجرایی شده است.

تاج الدینی افزود: در سال جاری نیز بالغ بر ۶۳ پروژه با ۱۴۱ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی  ۴۱۵ نفر در حال اجرایی شدن است.

تاج الدینی گفت: در حوزه کشت چغندر قند نیز استان ظرفیت مناسبی دارد و با توجه به این پتانسیل، پوشش ۶۰۰ هکتاری کشت چغندر قند در استان را خواهیم داشت.

وی افزود: همچنین برنامه کشت ۲۵۰۰ هکتاری کشت کلزا نیز در سال جاری هدفگذاری شده است.

تاج الدینی خاطرنشان کرد: هدف کشاورزی امنیت غذایی است و هرچه بتوانیم تولید را با در نظر گرفتن اصول کارشناسی در عرصه های مختلف بیشتر کنیم، به نتیجه بهتر می رسیم.

وی تحریم های اقتصادی و کاهش بارندگی را از چالش های حوزه کشاورزی دانست و بیان داشت: چالش های کشاورزی باید به شکل مطلوب و کارشناسی شده حل شده و پویایی بیش از پیش این بخش را داشته باشیم.

تاج الدینی با اشاره به برخی از مشکلات ناشی از خشکسالی، گفت: مدیریت کارشناسی شده این شرایط مورد تاکید است و باید برش های برنامه ای مشخص شده برای استان به نحو مطلوبی اجرایی شد و در استان نیز اقدامات اصولی و کارشناسی شده را داشته باشیم.

کد خبر 4404890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =