ورزش صبحگاهی در ۳۵ هزار مدرسه سراسر کشور اجرا می شود

قزوین- معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: از مجموع ۱۰۰ هزار واحد آموزشی سراسر کشور ورزش صبحگاهی در ۳۵ هزار مدرسه برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست مشترک معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش و مدیرکل اموزش و پرورش استان روز یکشنبه در سالن جلسات اداره آموزش و پرورش قزوین برگزار شد.

مهرزاد حمیدی در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت کانونهای ورزشی، المپیادها، مسابقات ورزشی و تامین وسایل ورزشی مدارس در ۵ سال اخیر روند توسعه فعالیتهای ورزشی را مطلوب دانست.

حمیدی اظهارداشت: در وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۲ دو کار اساسی را دنبال کردیم که ابتدا با مطالعه اسناد بالادستی مسیر آینده مشخص شد سپس حوزه سلامت و وضعیت جسمی و روحی جوانان دانش آموز مورد بررسی قرار گرفت تا در آینده به صورت سلیقه ای کار نکنیم.

وی بیان کرد: در سند تحول چرخش از آموزش به پرورش و توجه به شایستگی پایه دانش آموزان به عنوان محور مطرح شده و محله محوری در اولویت قرار گرفته است.

حمیدی گفت: در سند چشم انداز جمعیت هدف بیش از ۱۴ میلیون نفر پیش بینی شده که باید با یک رویکرد بازگشت به گونه ای حرکت کنیم تا همه فعالیتها مدرسه محور شود.

وی اظهارداشت: پیمایش های ملی نشان می دهد ۲۰ درصد دانش آموزان اضافه وزن دارند و فعالیتها بیشتر در مدارس به صورت سکون و یکجا نشینی است و نسل ما در یک چنبره سکون قرار دارد و شرایط یک جور و اهداف سند چیز دیگری است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: آمادگی جسمانی دانش آموزان در بررسیها بسیار پایین دیده شد لذا باید فعالیت فیزیکی بچه ها را بیشتر می کردیم.

وی اضافه کرد: محله، مدرسه و منزل باید جدی گرفته شود تا با هم افزایی به نتیجه برسیم و در این راستا لازم است ورزش در مدارس، محلات سوق داده شود و حتما یک کلاس ورزشی در هر مدرسه پیش بینی شود.

حمیدی تصریح کرد: مطالبه داریم و باید ورزش همگانی محور باشد و باور داریم اگر والدین ورزش کنند حتما بچه ها ورزش را جدی می گیرند لذا اگر ورزش در همه سنین جدی گرفته شود به هدف می رسیم.

وی بیان کرد: در طرح المپیاد مدرسه ای ۴.۵ میلیون دانش آموز را تحت پوشش قرار داده ایم و  امسال در پنجمین سال متوالی شاهد استقبال خوبی از این طرح هستیم.

حمیدی اظهارداشت: با استفاده از تجربه برخی کشورها ما هم الگو گرفتیم و حیات پویا را پیاده کردیم و در حال حاضر در ۳۵ هزار مدرسه سراسر کشور ورزش صبحگاهی داریم و برای ۷۵ هزار واحد دیگر برنامه ریزی کرده ایم تا هر سال این کار توسعه پیدا کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در ۸ هزار واحد آموزشی کانون های درون مدرسه ای ایجاد کرده ایم و سه هزار مکان ورزشی هم داریم که ۷۵۰۰ کانون برون مدرسه در آنها دایر شده است.

حمیدی اظهارداشت: ۱۵ هزار و ۵۰۰ کانون درون و برون مدرسه ای در سراسر کشور فعال شده و با برگزاری مسابقات دانش آموزی با محور توسعه مدارس قهرمانی بیش از ۱۵ هزار دانش آموز در المپیادها شرکت کردند.

وی بیان کرد: ۳۰۰ هزار آموزگار پایه داریم و برای اینکه آنها فعال شده و در ورزش استفاده شوند ۷۰ هرار معلم کلاس توانستند حدود ۴۰ هزار ساعت آموزش را طی کنند تا آماده اجرای طرح های ورزشی شوند که این طرح بیش از ۶ میلیارد تومان هزینه داشته است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: با اجرای این طرح همه معلمان احساس نشاط کردند و آموزش تلفیقی دروس را یاد گرفتند و برخی با ورزش توانستند ریاضی و علوم را یاد دهند.

۳۳ میلیارد تومان برای خرید کاروان تجهیزات ورزشی مدارس

وی گفت: کاروانهای تجهیز وسایل ورزشی در مدارس از طرح های خوبی است که موجب توسعه فعالیتهای ورزشی در مدارس شده و بویژه مدارس ابتدایی، دخترانه و مناطق محروم در اولویت هستند.

حمیدی اظهارداشت: امسال ۳۳ میلیارد تومان وسیله ورزشی خریداری و بین استانها توزیع می شود و ۱۱ میلیارد تومان هم برای احداث زمین چمن مصنوعی برای مدارس هزینه خواهد شد.

وی گفت: طبق بندهای زیر نطام ورزشی هیچ فضایی خارج از مدرسه ساخته نخواهد شد و با اضافه شدن کلاس تربیت بدنی پایه دهم، برای هر سال یک کتاب راهنمای معلمان هم داریم تا ماه مهر با نشاط آغاز شود.

حمیدی اضافه کرد: در بهداشت و سلامت دانش آموزان هم جدی هستیم و امروز در بیش از ۸۵ درصد مدارس برای پیشگیری از پوسیدگی دندان فلوراید توزیع می شود.

وی اظهارداشت: حدود ۳۵ هزار بوفه در مدارس دایر شده که توزیع مواد غذایی سالم در آنها نظارت می شود و عرضه کالاهایی مانند نوشابه گازدار، پفک، سوسیس و کالباس ممنوع است تا سلامت دانش آموزان تامین شود.

حمیدی اضافه کرد: استفاده از معلمان ورزش تحصیل کرده برای انجام فعالیتهای ورزشی استاندارد در دستور کار است و در حال حاضر از ۵۰۰ معلم ورزشی که دارای مدرک دکتری هستند استفاده می کنیم.

وی در خصوص اصلاح ساختار قامتی دانش آموزان دختر هم گفت: برای اصلاح ساختار قامتی دانش آموزان، کانونهای حرکات اصلاحی را در مراکز استانها راه اندازی کرده ایم و مشاوره های لازم داده می شود.

حمیدی در خصوص معلمان ورزش هم گفت: بیش از ۳۳ هزار معلم ورزش در مدارس کار آموزش رشته های ورزشی برای دانش آموزان را برعهده دارند.

کد خبر 4404952

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =