رقابت رئیس ستاد جام جهانی روسیه و نایب رئیس فیده برای ریاست

انتخابات پیش روی فدراسیون جهانی شطرنج در حالی برگزار می‎شود که نایب رئیس فعلی این فدراسیون و رئیس ستاد برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تنها کاندیداهای ریاست آن هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) در آستانه برگزاری انتخابات مهمی است که به واسطه آن ریاست این فدراسیون بعد از ۲۳ سال مدیریتِ متوالی «کرسان ایلیومژینوف» تغییر کرده و فرد جدیدی جایگزین وی خواهد شد.

فیده سال ۱۹۲۴ در پاریس تأسیس شد و از سال ۱۹۹۵ تاکنون هم «کرسان ایلیومژینوف» از روسیه ریاست آن را عهده دار بوده است. البته ماه های اخیر ریاست «کرسان ایلیومژینوف» به واسطه اختلاف نظرهایی که میان وی و دیگر اعضای فیده وجود داشت، با حواشی زیادی همراه شد و حتی ارسال گزارشی علیه او به کمیته اخلاق فیده را هم به همراه داشت چراکه مقامات فدراسیون جهانی شطرنج به خاطر قرار داشتن «کرسان ایلیومژینوف» در فهرست تحریم های آمریکا، تاکید داشتند که وی نمی تواند این فدراسیون را به اهدافش برساند و به همین دلیل خواستار کناره گیری او شده بودند.

در همین راستا بود که کمیته اخلاق فیده در بیانیه ای رسمی از تعلیق فعالیت های «کرسان ایلیومژینوف» به دلیل نقص قوانین اخلاقی خبر داد. این اتفاق حدود دو ماه پیش افتاد تا مویدِ برگزاری انتخابات پیش روی فدراسیون جهانی شطرنج بدون حضور دوباره وی به عنوان کاندیدای ریاست باشد. 

انتخابات رئیس، هیات رئیسه و دیگر بخش های فدراسیون جهانی شطرنج در حاشیه المپیاد جهانی این رشته در باتومی گرجستان برگزار می شود. بیست و سومین دوره این رقابت ها طی روزهای اول تا ۱۴ مهرماه برگزار می شود و قرار است انتخابات فیده در روزهای پایانی این مسابقات انجام شود. 

ریاست فیده برای مدت ۲۳ سال بر عهده «کرسان ایلیومژینوف» بود

انتخابات این دوره ریاست فدراسیون جهانی شطرنج که نتیجه آن به واسطه پایان دو دهه مدیریت یکنواخت، تحولی بزرگ در این رشته به حساب می آید، دو کاندیدا دارد؛ «جورجیوس ماکروپولوس» یکی از کاندیداها به حساب می آید. وی به عنوان معاون رئیس فیده و یکی از ۱۰ نایب رئیس این فدراسیون، از جمله افرادی بود که اختلاف نظرهایش با «کرسان ایلیومژینوف» در ماه های گذشته خیلی زیاد شد.

دیگر کاندیدای انتخابات ریاست فیده هم «آرکادی دوور کوویچ» است که ریاست فدراسیون شطرنج روسیه را در کارنامه دارد. وی معاون اول «دمیتری مدودف» رئیس جمهور پیشین روسیه بود ضمن اینکه ریاست ستاد برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال در این کشور را هم بر عهده داشت. 

البته «نایجیل شورت» دیگر کاندیدای انتخابات ریاست فدراسیون جهانی شطرنج بود که اعلام استعفا کرده است. ظاهرا کناره گیری وی به نفع «آرکادی دوور کوویچ» انجام شده است. 

به گزارش خبرنگار مهر، در هر صورت با برگزاری انتخابات پیش روی فدراسیون جهانی شطرنج، مدیریت این فدراسیون بعد از ۲۳ سال تغییر کرده و فردی جدید عهده دار آن خواهد شد. باید دید نتیجه این انتخابات منجر به ادامه روس ها در فیده می شود یا اینبار نماینده ای کشوری دیگر این مسئولیت را به عهده می گیرد. 

برای حضور در انتخابات فدراسیون جهانی شطرنج، مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون جهانی کشورمان نیز عازم گرجستان خواهد شد. وی یکی از ۵ عضو اصلی کمیته قوانین فیده است. 

کد خبر 4406438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =