بازگشایی مدارس ودغدغه ترافیک ایلام/استانی با بالاترین سرانه خودرو

ایلام- ترافیک شهر ایلام با آغاز سال تحصیلی شاید مهمترین دغدغه والدین باشد، ترافیکی که ناشی از بالاترین سرانه خودرو در کشور بوده و قطعا امسال بدتر از سال های گذشته خواهد بود.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: با توجه به این که به ایام بازگشایی نزدیک می شویم، دستگاه های مختلفی مشغول هستند که این ایام به خوبی سپری شود.

مهدی عبدالهی از شهروندان ایلامی در زمینه بازگشایی مدارس و ترافیک شهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بحث ترافیک بسیار مهم است به خصوص خیابان هایی که بیشتر مواقع جوابگو نیستند. زیرا خودروهایی که وارد خیابان می شوند اکثرا تک سرنشین هستند و با ایام بازگشایی مدارس باید در این زمینه ساماندهی و مدیریت صورت گیرد.

ایلام بالاترین سرانه خودرو در کشور

علیرضا سروری معاون امور زیربنایی و ترافیک شهرداری ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال های گذشته شهر ایلام بالاترین سرانه خودرو را در کشور و حتی یکی از بالاترین سرانه های اتومبیل را در دنیا به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در شهر ایلام هم اکنون آمار سرانه خودرو تقریبا به ازای هر ۳ نفر ۲ خودرو وجود دارد که این آمار بالایی است، روش های جاری ترافیکی و روش های معمول جواب نمی دهد با توجه به این که در فصل بازگشایی مدارس هستیم پروژه های عمرانی عدیده ای در خیابان های اصلی شهر و به خصوص هسته مرکزی شهر در حال انجام است و مقداری این مسئله را تشدید می کند.

 ۸۰ درصد خودروهایی سطح شهر  ایلام تک سرنشین هستند

معاون امور زیربنایی و ترافیک شهرداری ایلام افزود: شاید بالغ بر ۸۰ درصد خودروهایی سطح شهر  ایلام تک سرنشین هستند که این یک مسئله فرهنگی است و خود شهروندان باید این مسئله را حل کنند.

سروری گفت: اگر تمام این خودروها بخواهند به سطح خیابان های هسته مرکزی شهر مراجعه کنند عملا مساحت سطح شهر اشغال می شود، هیچ مدل ترافیکی با این وضعیت جوابگو نیست.

سروری اضافه کرد: پروژه هایی که در شهرداری ایلام جدید تعریف شده به سه دسته کوتاه مدت، بلند مدت، میان مدت تقسیم شدند که شامل پروژه های زیربنایی، بحث زیباسازی شهری، زندگی روزمره مردم در حوزه خدمات شهری هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات عدیده ترافیکی که در هسته مرکزی شهر وجود دارد و دغدغه ای که شهروندان استان داشتند قرار بر این شد که هسته مرکزی شهر را با توجه به مطالعات و طراح های مهمی که انجام گرفت، به صورت پیاده راه درآوردیم.

معاون امور زیربنایی و ترافیک شهرداری ایلام بیان داشت: این طرح با بهترین طراحی و بالاترین کیفیت مصالح در حال اجراست و طی چند ماه آینده قبل از مدت زمان تعیین شده به بهره برداری می رسد.

زیرگذر رسالت با ۵۰ درصد پیشرفت

معاون امور زیربنایی و ترافیک شهرداری ایلام عنوان کرد:  باید به سلامت شهروندان و کاهش آلودگی ها نیز توجه شود و در این راستا خیابان طالقانی و خود سیل بند مرکزی شهر از ابتدای بلوار شهید سمندری تا مجتمع تالار بانک صادرات و بلوار اصناف تا بلوار آزادی در این نقطه نیز جاده سلامت تعریف شده که هم اکنون پیمانکار این پروژه انتخاب شده است.

وی تصریح کرد: پروژه بعدی ترافیکی شهر ایلام خودزیرگذر رسالت است، با توجه به مشکلاتی که در حوزه این چهارراه به وجود آمد تنها گزینه باقیمانده فقط این بود که به تقاطع غیرهمسطح تبدیل شود که این مهم را در دستور کار انجام داریم و هم اکنون این پروژه به پیشرفت مطلوب در حدود ۵۰ درصد پیشرفت در حال انجام است که از برنامه زمان بندی شده جلوتر است.

وی ادامه داد:  به لحاظ اجرای کار از طرف پیمانکار و به لحاظ ریالی از طرف شهرداری در این پروژه هیچ مشکلی تا به امروز نداشتیم و به مرحله خاکبرداری نزدیک می شویم تنها مشکل ما جابجایی فیبرهای نوری و کابل های مخابراتی است که در مسیر وجود دارند.

سروری افزود: قرار بر این شده که شرکت مخابرات نیز طی روزهای آینده کابل فیبرهای نوری در محدوده را جابجا کنند، به محض انجام این جابجایی نیز عملیات خاکبرداری شروع می شود.

وی ادامه داد: بعد از عملیات خاکبرداری ساخت دیواره ها و اتمام کار است، تلاش می شود ظرف چند ماه آینده پرونده زیر گذر بسته شود و قبل از مدت زمان تعیین شده پروژه را تحویل شهروندان دهیم.

تمام مدارس از سرویس های عمومی باید استفاده کنند

سروری افزود: با توجه به این که در فصل بازگشایی مدارس قرار داریم طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در شهرداری ایلام تمام مدارس باید از سرویس های عمومی استفاده کنند.

وی افزود: از شهروندان خواهش می کنیم که حتی الامکان از این سرویس ها که تمام مراحل گزینشی آنها طی شده و تمام مسائل لازم و دغدغه های شهروندان روی این مسائل رعایت شده و در طول سال نیز نظارت کامل بر این سرویس ها صورت می گیرد، استفاده  شود.

معاون شهرداری ایلام بیان داشت: مردم تا آن جایی که امکان است از خودروهای شخصی برای حمل و نقل فرزندان و دانش آموزان استفاده نکنند که بتوانیم با کمک یکدیگر این مدت زمان یکسال که شهر به صورت کارگاه عمرانی درآمده با سرعت هر چه بیشتر کار را به جلو برده و مشکلی برای شهروندان در این حوزه پیش نیاید.

وی در بحث تمرکززدایی هم بیان داشت: با توجه به ساختار توپوگرافی شهر چاره ای جز تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر نداریم، در جلسه شورای ترافیک شهر که با محوریت جابجایی پزشکان در چند روز گذشته برگزار شد برنامه به این صورت است که از این مقطع به بعد دیگر هیچ  مجوز پزشکی در هسته مرکزی شهر صادر نمی شود.

سروری اظهار داشت: طی چند ماه و چند سال آینده تمامی اصناف مزاحم و پزشکان در مرکز شهر باید تمرکززدایی صورت گیرد، برنامه جامع و کامل تمرکززدایی از مرکز شهر مهمترین راهکار برای کاهش ترافیک در شهر ایلام است، در این راستا خود پزشکان همکاری کنند.

وی گفت: در بحث نمایشگاه داران خودرو که در خیابان ۲۴ متری ولیعصر قرار گرفتند، در این راستا نیز مطالعات کار برای جابجایی این صنف تقریبا تمام شده و برای نمایشگاه داران و دیگر اصناف مزاحمی که در هسته مرکزی شهر هستند نقطه بلوار پژوهش و بلوار فرودگاه و خود محدوده آرامستان نقاط تعیین شده است.

کد خبر 4408343

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =