انتقال دانش پزشکی آبدرمانی به اردبیل/درآمد ۴ برابری گردشگری سلامت

اردبیل – دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با عقد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه استانبول به دنبال انتقال فناوری، دانش و تجربیات علمی در راستای توسعه گردشگری سلامت با محوریت پزشکی آبدرمانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، شهریور ماه امسال هیئت سیاسی و اقتصادی استان اردبیل به ریاست استاندار اردبیل و با حضور مدیران برخی دستگاه های اجرایی از جمله دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سفری رسمی به استانبول سفر کردند.

در این سفر سه روزه مدیران استان ضمن بازدید و جلسات مشترک موفق به عقد تفاهم نامه هایی در حوزه های مختلف شدند، یکی از این تفاهم نامه ها، امضا تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل و دانشگاه استانبول در زمینه انتقال تجارت، دانش و فنآوری پزشکی آبدرمانی بود.

با توجه به اینکه توسعه کیفی آبگرم های معدنی به عنوان یکی از تاکیدات مسئولان ارشد این استان می باشد این تفاهم نامه نیز بعد از انجام مذاکرات مقدماتی و بازدید طرفین در این راستا منعقد شده است.

در زمان عقد تفاهم نامه جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی، افزایش مدت اقامت گردشگران در استان، گسترش گردشگری درمانی و کمک به تحقق بهتر برنامه زمستان بیدار از اهداف آن عنوان شده است.

علاوه براین باتوجه به ایجاد اولین دانشکده آبدرمانی کشور در سرعین، لزوم استفاده از تجربیات بین المللی و انتقال فنآوری های به روز جهانی و استفاده از توان و تخصص بالای جوانان مستعد و توانمند داخلی مورد تاکید بوده که این تفاهم نامه نیز در این راستا است.

در سفر هیئت استان اردبیل به استانبول دکتر قدرت اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز حضور داشت و ضمن بازدید از مجتمع های آبدرمانی شهر استانبول، تفاهم نامه علمی و آموزشی بین دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و دانشگاه استانبول را امضا کرد.

در این راستا جهت اطلاع از اهداف  درمانی، آموزشی و علمی این سفر در نشستی اختصاصی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفتگو کرده ایم.

با در نظر گرفتن شرایط ویژه منطقه اردبیل از لحاظ گردشگری، هدف شما از دیدار با اساتید دانشگاه استانبول چه بوده است؟

اردبیل با وجود جاذبه های ارزشمند طبیعی و چشم اندازهای ویژه و چشمه های آب گرم، گردشگران زیادی را سالانه به سوی خود جذب می کند. 

همانطوریکه می دانیم این چشمه های آبگرم به دلیل خاصیت درمانی و محیط بکر و مناظر خارق العاده ای که دارد بازدید کنندگان  زیادی را مجذوب  خود کرده و در هر کشوری طرفدار دارند و در این میان استان اردبیل با توجه به پتانسیل خوب سفره های آب گرم و درمانی خود و با داشتن مناطق سرسبز و خوش آب و هوا، یکی از جاذبه های ارزشمند طبیعی  ایران و جهان به حساب  می آید.

منطقه آبدرمانی سرعین جزو کم نظیرترین مناطق در ایران و جهان است که سالیانه افراد بیشماری از نقاط مختلف کشور و جهان جهت بهره مندی از مواهب طبیعی و خواص آبهای گرم معدنی به این منطقه مسافرت می کنند.

لذا توسعه این مناطق گردشگری – درمانی به صورت علمی و استفاده از تجربیات بین المللی و انتقال فنآوری های به روز جهانی مهمترین هدف ما است که تجربیات موفق کشور ترکیه در این زمینه می تواند در دستیابی به این اهداف به استان اردبیل کمک کند.

اهداف علمی در توسعه روابط دو کشور و عقد تفاهمنامه علمی و دانشگاهی چه بوده و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل چه اهدافی را دنبال می کند؟

هدف از این سفر بازدید از مجتمع های آبدرمانی استانبول و نیز دپارتمان آبدرمانی دانشگاه استانبول و ظرفیت های علمی و آموزشی آن بود.

با توجه به  نگرش مسئولان استانی در جهت توسعه صنعت آبدرمانی و ضرورت مسئله، فرصتی پیش آمد تا بتوانیم در معیت استاندار و هیئت همراه جهت الگوبرداری و رصد اقدامات ارزشمند کشور ترکیه در خصوص آبدرمانی که در طول ۴۰ سال گذشته  انجام داده است به استانبول عزیمت و پیشرفت های پژوهشی علمی و زیرساختی آنها را از نزدیک ببینیم و تفاهم‌نامه‌ای در این خصوص بین دانشگاه استانبول و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل منعقد کنیم.

نتایج حاصل از مذاکرات فی مابین که منجر به عقد تفاهم نامه شده و تصمیمات مهمی که در راستای توسعه مناسبات علمی، آموزشی و درمانی گرفته شد چه بوده است؟

۱- برنامه ریزی جهت تاسیس دهکده سلامت و مجتمع  بزرگ  آبدرمانی در سرعین با حمایت های استانداری و مشارکت بخش خصوصی.

۲- برنامه ریزی جهت راه اندازی رشته آموزشی  آبدرمانی پزشکی.

۳-همکاری علمی ،آموزشی و پژوهشی بین دو دانشگاه.

۴- سایر همکاری‌های مشترک

نظر شما در خصوص منافع توسعه گردشگری سلامت در استان چیست؟

درآمدزایی از محل گردشگری سلامت در کشور بیش از چهار برابر حوزه گردشگری عمومی است و پرداختن به آن مصداق بارز پویایی اقتصادی است و در این زمینه استفاده از تمامی ظرفیت های مراکز درمانی، نیروی انسانی ماهر در حوزه پزشکی و معرفی جاذبه های گردشگری سلامت با وجود تعداد بیش از ۱۵ چشمه آبدرمانی در این منطقه می تواند نقش محوری در توسعه اقتصاد سلامت و ارز آوری ایفا کند.

در راستای توسعه و تقویت مناسبات دوستانه و همکاری های مشترک، ایجاد پیوند مستمر و پایدار با مراکز پزشکی کشورهای همسایه و بویژه کشور ترکیه در بحث توریسم درمانی و گردشگری سلامت باید به عنوان موضوع اولویت دار در استان اردبیل دنبال شود.

علاوه بر این از ظرفیت های گردشگری سلامت بخش خصوصی نیز می توان در این زمینه به نحو شایسته ای بهره برد.

کد خبر 4409879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =