مهمتر از تدوین برنامه، اجرای آن برنامه است

شهردار تهران با بیان اینکه بیش از آنکه تدوین برنامه برای ما مهم باشد، اجرای آن برنامه مهم است گفت: باید برنامه ها به گونه ای تدوین شود که قابلیت اجرا شدن داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی افشانی با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران در جهت ارائه برنامه پنج ساله سوم، گفت: سابقه اولین برنامه بلندمدت به ۷۰ سال پیش بر می گردد و اولین برنامه توسعه کشور ۷۰ سال پیش نوشته شد و در این مدت برنامه های متعددی در کشور داشتیم و امروز نیز سومین برنامه را تقدیم شورا می کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه بیش از آنکه تدوین برنامه برای ما مهم باشد، اجرای آن برنامه مهم است و باید برنامه ها به گونه ای تدوین شود که قابلیت اجرا شدن داشته باشد، اظهارداشت: برنامه پنج ساله با توجه به محدودیت ها و موضوعاتی که ممکن است در اختیار ما نباشد تدوین شده زیرا همیشه با فراز و فرودهایی مواجه هستیم.

وی تاکید کرد: این برنامه بر اساس شفافیت، مشارکت پذیری، توسعه عدالت، بهبود حکمرانی خوب شهری، تدوین شده است و برنامه من بر روی ارتقای کیفیت زندگی مردم استوار است.

افشانی ادامه داد: لایحه ۱۱ فصل دارد اما اجازه دهید تعداد مواد آن را فعلا نگویم تا انشاءالله بعد از تصویب و نهایی شدن آمار دقیق مواد و تبصره های آن اعلام شود.

شهردار تهران در ادامه گفت: این لایحه در فصل هایی با عناوین حکمروایی خوب شهری، سرمایه سازمانی، هوشمندسازی و نوآوری، اقتصادی و مالی، فنی و عمرانی، کالبد و فضای شهری، حمل و نقل عمومی، محیط زیست، انرژی و مدیریت پسماند، فرهنگی اجتماعی، مدیریت بحران و در نهایت مدیریت و پایش برنامه ارائه شده است. در حکمروایی شهری به نظام مدیریت هماهنگ شهری و تنقیح قوانین توجه شده است. باید قوانین زائد حذف شود و اگر قوانینی هم لازم است اضافه شود.

وی به رتبه بندی محلات در مبحث شاخص های زیست پذیری اشاره کرد و گفت: با رتبه بندی محلات معلوم می شود که در هر شاخصی هر محله چه وضعیتی دارد و در نهایت محلات کم برخوردارتر برای تخصیص منابع در اولویت قرار خواهند گرفت.
افشانی بر سیاست بنیادی شهرداری برای سازماندهی مشارکت پذیری مردم و ایجاد ساز و کارهای لازم آن تاکید کرد و گفت: بدون مشارکت مردم نمی توان شهر را ارائه کرد آن زمانی که با چاه های نفت می توانستیم منابع لازم برای اداره شهر را فراهم کنیم دیگر گذشته است. باید ساز و کارهای مشارکت مردم کاملا مشخص شود و ما به دنبال تدوین لایحه ای در این زمینه هستیم.

وی یکی دیگر از شاخص های حکم روایی خوب را مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: هر جا فساد باشد دیگر نباید انتظار توسعه و رشد در آنجا داشته باشیم چون منابع تلف می شوند و رابطه جای ضابطه را می گیرد. شفاف سازی اطلاعات شهری یکی از راه های مبارزه با فساد است و نیز هوشمندسازی برخی اقدامات مانند صدور پروانه که اعلام کرده ایم که تا پایان سال مراحل صدور پروانه ساختمانی اینترنتی خواهد شد. در این صورت دیگر کسی نمی تواند با رابطه گرفتن و چانه زنی مثلا طبقات ساختمان خود را افزایش دهد. ما باید ساز و کارهای سنجش مستمر  رضایت مندی مردم و از عملکرد دستگاه های ذیربط شهرداری را ایجاد کنیم.

شهردار تهران بر ارتقای کیفیت پروژه های شهری تاکید کرد و گفت: پروژه ها قبل از مطالعه باید کاملا تعریف و امکان سنجی شوند و بعد در مدار مطالعه و اجرا قرار گیرند این باعث می شود که کیفیت پروژه ها افزایش یابد.

وی اصلاح ساختار سازمانی شهرداری را یکی دیگر از اهداف برنامه اعلام کرد و گفت: به زودی در آیین نامه استخدامی شهرداری بازنگری می شود و همچنین برنامه ما مشخص کردن و تعیین تکلیف کارمندان مازاد شهرداری است.

افشانی بر هوشمندسازی اقدامات شهر تهران به عنوان یکی از اهداف لایحه تاکید کرد و گفت: همان طور که گفتم ما به دنبال اینترنتی کردن فرآیند صدور مجوز ساختمانی هستیم اما علاوه بر اینها معتقدم کارهایی مانند آبیاری فضای شهری و حتی سیستم روشنایی معابر نیز می توانند هوشمند شوند. حتی کنترل ترافیک و یا پیدا کردن جای پارک برای شهروندان مقولاتی هستند که با هوشمندسازی بسیاری از مشکلات شهر را می توان بر طرف کرد.

شهردار تهران «سامانه جامع مدیریت منابع شهری» را یکی دیگر از اهداف برنامه عنوان کرد و گفت: من اعلام کرده ام که گزارش درآمدها و هزینه های شهر تهران تا دو ماه آینده منتشر خواهد شد ما وظیفه داریم که هر شش ماه گزارش درآمد و هزینه خود را اعلام کنیم این  حق شهروندان تهرانی است که بدانند شهر تهران  چقدر درآمد داشته است و کجا این درآمد هزینه شده است. البته افزایش درآمدهای پایدار شهر یکی از اهداف ماست و همین جا من از دولت محترم تشکر می کنم که با وجود مشکلاتی که خود دارد تصویب کرد که سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده از ۳۳ درصد به ۵۰ درصد افزایش یابد.
وی یکی دیگر از اهداف برنامه را تدوین لایحه سند گردشگری در تهران عنوان کرد و گفت: شهرداری همه شهرهای بزرگ دنیا از اماکن مناسب و فضاهای شهری برای کسب درآمد گردشگری بهره می برند اما ما هنوز در این زمینه کار زیادی انجام نداده ایم.

وی تجدید نظر در وصول عوارض شهری و نیز تدوین سند مشارکت و سرمایه گذاری در طرح های شهری را یکی دیگر از اهداف برنامه سوم توسعه شهر تهران عنوان و خاطرنشان کرد: ما باید در طرح تفصیلی تهران بازنگری کنیم و یک طرح تفصیلی جدید ارائه دهیم.

افشانی بر نوسازی بافت های فرسوده تاکید و تصریح کرد: بخش قابل ملاحظه ای از ساختمان های شهر فرسوده است و باید برای این مساله کار  اساسی کنیم. همین طور یکی دیگر از مشکلات ما نمای ساختمان های شهر تهران است که در واقع وجود ندارد و در شرایط فعلی این نماها  بیشتر از این که به زیست شهر کمک کند ذهن را مشوش می کند.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف ما در برنامه پنجم مدیریت حریم شهر تهران است و احیای آثار ارزشمند فرهنگی در شهر و نیز توسعه حمل و نقل عمومی شهر است همان طور که می دانید ۶۳۰ واگن برای قطار شهری در حال ساخت است که ارزش آن ۸۰۰ میلیون یورو است که محاسبه قیمت یورو ارزشی بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان دارد. ما توانسته ایم ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای راه اندازی خط هفت مترو منابع جذب کنیم و به دنبال جذب ۱۳۰۰ میلیارد تومان هم برای خط ۶ و ۷ هستیم که طی جلسات اخیر اوراق مشارکت ۸۰۰ میلیارد تومان آن آماده شده و انشاءالله بقیه هم آماده خواهد شد.

افشانی یکی از برنامه های شهرداری را توسعه مجتمع های ایستگاهی عنوان کرد و گفت: این مجتمع ها به کسب منابع پایدار شهرداری کمک خواهد کرد و ما این را در برنامه های خود گذاشته ایم.

کد خبر 4411948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =