طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری اصفهان تصویب می شود

اصفهان - طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری به منظور جمع آوری کارگران ساختمانی از سطح شهر در جهت زیباسازی شهری و همچنین ساماندهی کارگران و بیمه کردن آنها در شورا مطرح و به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، در طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری که شروع آن در بخش کوچکی از سوی یک بخش خصوصی در فنی و حرفه ای اصفهان خورده بود،‌ امروز با طرح آن در شورا در قالب شهر اصفهان به تصویب رسید.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص این طرح اعلام کرد: در این طرح تمام کارگران ساختمانی که پیش از این در معابر سطح شهر اصفهان ایستاده بودند تا کارفرمایی که نیاز به کارگر دارد به سر چهارراه ها یا زیر پل ها مراجعه و یک کارگر را ببرد در یک سایت ثبت نام کرده و ضمن اینکه با همکاری سازمان تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، یک فضای اعتماد سازی برای خانواده ها فراهم شود که به راحتی به آن کارگر اعتماد کنند.

عباسعلی جوادی بیان داشت: در واقع با اجرای این طرح مثل طرح اسنپ که توسط یک بخش خصوصی به خوبی اجرا شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت، مردم با تماس به یک شماره درخواست کارگر می دهند که ضمن معرفی کارگران حرفه ای هم آرامش و اطمینان خاطری برای کارگران فراهم می شود و نیز کارگران از نظر حرفه های مختلف طبقه بندی می شوند.

وی با اشاره به اینکه در این طرح چهره شهر را زیبا می شود و دیگر شاهد حضور کارگری بر سر چهارراه ها نخواهیم بود، اظهار داشت: این طرح از سوی یک شرکت خصوصی مطرح شد که در این ارتباط با سازمان فنی وحرفه ای و تامین اجتماعی استان اصفهان جلساتی گذاشته شد و تصمیم بر آن شد که فضایی برای آموزش کارگران فراهم شود که این امر از سوی فنی و حرفه ای صورت می گیرد.

کوروش محمدی، دیگر عضو شورای شهر اصفهان نیز در این مورد با اشاره به اینکه برای ساماندهی کارگران نیاز است که کارگران ایرانی را از اتباع افغانستانی جداسازی کنیم، ادامه داد: از یک ماه پیش کمیته ای به منظور ساماندهی الکترونیکی کارگران تشکیل شده است.

طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران ارتباطی به شهرداری ندارد

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان که مخالف تصویب طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران بود، گفت: وظیفه ساماندهی کارگران ارگان دیگری است و ارتباطی با شهرداری ندارد و چرا باید شهرداری هزینه ای در این ارتباط بدهد.

مهدی مقدری با اظهار اینکه چرا در این طرح هیچ یک از ارگان های مرتبط با کار و ساماندهی کارگران مثل خانه کارگر مشارکت ندارند، افزود: باید معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان این اقدام را انجام دهد.

وی که معتقد است تصویب و اجرای این طرح و ساماندهی کارگران نیاز به یک نهاد حاکمیتی و شورای تامین و برنامه ریزی استانداری دارد و باید شهرداری پای خود را از این طرح بیرون بکشد، گفت: ضمانت اجرای این طرح کجاست.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان هم در ارتباط با این طرح گفت: در طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری، کارگرانی که دوره‌های آموزشی را بگذرانند اسم آنها در سامانه کارگران ثبت و بر اساس مهارت بکارگیری می‌شوند.

فریده روشن ادامه داد: با  اجرای طرح ساماندهی الکترونیکی کارگرانی شهری قراردادهای ساعتی، روزانه و سالانه بین کارگران و کارفرمایان منعقد می شود و از این طریق مردم خدمات مطلوب تری را دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه نظارت بر این کارگران بر عهده کارگروه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان فنی و حرفه ای و معاونت خدمات شهری خواهد بود، افزود: این ارگان‌ها تمام ساز و کارهای لازم در خصوص طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری را بررسی و اعلام می‌کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اتباع دارای کارت شهروندی نیز مشمول طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری می‌شوند، ادامه داد: یکی از اهداف طرح ساماندهی الکترونیکی کارگران شهری، جمع آوری و ساماندهی کارگران در سطح و میادین شهر است تا منظره شهر نازیبا نشود و از طرفی مردم با سرعت و اطمینان کارگر مورد نیاز خود را در سامانه پیدا کنند.

این طرح در حالی تصویب شد که بند ۶ طرح شهرداری را مکلف به ایجاد حداقل چهار مکان برای استقرار کارگران کرده بود که این بند حذف و به جای آن ایجاد تسهیلات لازم به شرکت های خصوصی به تشخیص کمیته اجرایی تصویب شد.

کد خبر 4416982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =