سونامی خاموش سالمندی کشور را تهدید می کند

ساری - مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور با بیان اینکه سونامی خاموش سالمندی کشور را تهدید می کند، ساخت دهکده سلامت را در مازندران ضروری برشمرد.

به گزارش خبرنگار مهر، جمشید تقی زاده صبح دوشنبه در نشست با کانون های بازنشستگان مازندران با بیان اینکه باید خانه های سالمندی را در کشور طراحی کنیم گفت: طبق سرشماری سال ۹۵ حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند هستند و شمار سالمندان رو به افزایش است.

وی افزود: تا سال ۲۰۴۰ طبق کارشناسی های صورت گرفته به ازای هر سه فرد یک سالمند در کشور وجود دارد از اینرو باید برنامه جامعی در آینده باشیم تا با سونامی خاموش سالمندی مواجه نشویم.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد بازنشستگان کشور را سالمندان تشکیل می دهند ادامه داد: استان گیلان با بیشترین جمعیت سالمندی و سیستان و بلوچستان با کمترین جمعیت سالمندی روبرو است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور بر لزوم توجه به عزت اجتماعی، بهبود سلامت سالمندی اشاره کرد و گفت: ایجاد شهر دوستدار سالمند برای ارائه خدمات به این قشر نیاز ضروری است.

تقی زاده تامین ۲۰ هکتار زمین برای ساخت دهکده سلامت در مازندران را الزامی دانست و گفت: در این دهکده مجموعه های ورزشی و رفاهی ویژه بازنشستگان ایجاد می شود و اعتبارات آن از ردیف بخش های شرکتی تامین می شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور گفت: ایجاد پارک، موزه بازنشستگان، مجموعه های رفاهی و کانون های مورد نیاز در دهکده سلامت دایر می شود.

وی با بیان اینکه مجوزهای لازم برای واگذاری اختیارات به کانون های بازنشستگی داده می شود گفت: در دهکده سلامت تمامی نیازمندیهای درمانی، اورژانس، هتلینگ و غیره نیز درنظر گرفته می شود.

تقی زاده بحث طب سالمندی را مهم دانست و گفت: همچنین زمینه تکریم از سالمندان باید فراهم شود و اگر کارت منزلت به سالمندان می دهیم باید تعریف جدیدی از آن ارائه شود.

مدیرعامل صندوق بازنشسگی کشور با بیان اینکه پیگیری جدی برای تصویب قانون جامع خدمات کشوری داریم درباره همسان سازی حقوق و خدمات  گفت: برای اجرای دقیق همسان سازی ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم و امیدواریم تا سال ۹۸ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تامین شود.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد حقوق بگیران زیر دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کنند گفت: امیدواریم با تصویب قانون جامع خدمات کشوری شاهد برقراری عدالت و همسان سازی نظام خدمات و پرداخت باشیم.

تقی زاده با اظهار اینکه سال قبل به ۳۰۰ هزار نفر تسهیلات پرداخت شد گفت: امسال به ۴۰۰ هزار نفر و به هر نفر پنج میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود و تسهیلات ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر چند روز گذشته به حساب آنان پرداخت شده است و از ماه آینده به ۳۳ هزار نفر این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور از ایجاد خانه های امید در بوستان های شهری خبر داد و گفت: این خانه ها با همکاری شهرداری ها در بهترین پارک های هر شهر ایجاد می شود و امکاناتی برای بازنشستگان درنظر گرفته می شود.

کد خبر 4417492

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =