صرفه جویی در آب با استفاده از قفس پلیمری در مرغداری های اصفهان

اصفهان- رئیس مشترکین و در آمد شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: استفاده از قفس های پلیمری در مرغداری برای صرفه جویی در آب و جایگزینی چیلرهای هوایی به جای آبی در این مراکز اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام نخعی ظهر دوشنبه در میزگردی که به منظور ارائه طرح استفاده از قفس های پلیمری در مرغداری ها با هدف صرفه جویی آب در مرغداری ها  با حضور چند تن از متخصصان این امر برگزار شد،‌ اظهار داشت: با توجه به اینکه شرکت آب منطقه ای اصفهان دبیر کارگروه سازگاری با کم آبی استان است، از هر گونه طرحی که در راستای بهره وری بیشتر از آب و صرفه جویی باشد از هر نهاد و مخترعی استقبال می کند و به طور قطع در اجرایی کردن آن در نهادهای وابسته کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در چند هفته گذشته طرح جایگزینی چیلرهای هوایی به جای آب در مرغداری ها مطرح شد و پروپزال علمی آن ارائه و اجرای آن به شکل علمی در جهت صرفه جویی آب و بهره وری بیشتر از آب مورد بررسی قرار گرفت،‌ گفت: در حال حاضر نیز بدنبال اینکه فضولات طیور در قفس ها صورت می گیرد و شستشوی این قفس ها به طور قطع میزان آب زیادی را هدر خواهد داد باعث شد که یک شرکت دانش بنیان در شهرک علمی تحقیقاتی بدنبال تولید مواد پلیمری باشد که با شل کردن فضولات طیور شست شو را راحت تر کند و همچنین از انتقال بیماری که در پی چسبیده شدن این فضولات به قفس و انتقال آن از مرغداری ها به کشتارگاه ها و غیره بروز می کند،‌ جلوگیری کند.

رئیس مشترکین و در آمد شرکت آب منطقه ای اصفهان ادامه داد: در صورتی که بدانیم این طرح ها به مدیریت بهتر آب کمک می کند به طور قطع هم حمایت معنوی و هم در حد توان شرکت حمایت مادی خواهیم کرد.

ناصر براتی، معاون اداره نظارت بر بهداشت مواد غذایی دامپزشکی استان اصفهان نیز در این جلسه گفت: یک کشتارگاه در هر شبانه روز حدود یک هزار و ۴۰۰ قفسه مرغ را شستشو می دهد که اگر حداقل حدود یک و نیم تا دو لیتر آب برای هر قفسه آب استفاده شود به طور قطع میزان آب زیادی را باید صرف کرد.

وی ‌افزود: شستشوی قفس ها در حالی است که با صرف این میزان آب باز هم شاهدیم مقداری فضولات طیور در لابه لای قفس ها چسبیده است و با توجه به اینکه اصفهان همواره با مشکل آنفلوانزای مرغی مواجه است و انتقال قفس های آلوده به فضولات در این امر نقش بسزایی دارد بنابراین نیاز به تولید مواد نانوپلیمری برای از بین بردن کامل این فضولات وجود دارد.

محمد اسفندیاری، دبیر انجمن مخترعین استان اصفهان نیز در خصوص طرح ارائه شده گفت: آنچه در پروپزال این طرح مشاهده کردیم این است که با استفاده از فشار باد بتوان این فضولات را ابتدا خارج کرد و سپس مواد نانو پلیمری را تولید کرد و با شل کردن فضولات طیور بتوان شستشو را راحت تر و حتی از قفس های پلیمری استفاده کرد که فضولات به آن نچسبد.

کد خبر 4417779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =