۲۳درصد ارزش بورس متعلق به معدنی‌ها است

معاون وزیر صنعت با بیان اکنون بیش از ۲۳ درصد ارزش بورس کشور متعلق به شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی است، گفت: ایران کشوری معدنی است و این جایگاه می‌تواند بیش از پیش ارتقاء یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی کرباسیان در نخستین همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته با بیان اینکه یکی از افتخارات وزارت صنعت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ارتقای جایگاه معدن و صنایع معدنی در بین مردم، سیاستگذاران و تصمیم‌گیران است، گفت: در پنج سال گذشته معدن و صنایع معدنی و جایگاه آن در اقتصاد و توسعه کشور، جدی گرفته شده به طوری که اکنون بیش از ۲۳ درصد ارزش بورس کشور متعلق به شرکت های معدنی و صنایع معدنی است و این نشان می‌دهد ایران کشوری معدنی است و این جایگاه می‌تواند بیش از پیش ارتقا یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باوجود تحریم های ظالمانه آمریکا و نامبرده شدن از آلومینیوم و مس در تحریم‌های اقتصادی، اما حوزه معدن و صنایع معدنی می‌تواند با وجود همه مشکلات روی پای خود بایستد؛ معتقدیم ضربه پذیری این حوزه در صورت توجه و تدبیر نسبت به سایر حوزه های صنعتی و اقتصادی کمتر است؛ در این میان البتههرگونه کم توجهی به صادرات می‌تواند این بخش را وارد رکود و چالش‌های جدی کند.

وی تصریح کرد: ۵۰ درصد تولید انواع محصولات معدنی در جهان در اختیار چینی ها است و می‌توان با همکاری با چین و اخذ تصمیم های منطقی، تحریم‌ها را کم اثر کرد؛ به خصوص اینکه جنگ تجاری آمریکا با چین، روسیه و اتحادیه اروپا به طور مستقیم در حوزه فلزات غیرآهنی نیز تاثیرگذار است و باید در این زمینه و همچنین رشد بهره دلار تحلیل هایی انجام داد که چقدر در اقتصاد کشورمان تاثیرگذار خواهد بود.

به گفته کرباسیان، باید از اخذ تصمیم های شتابزده و هیجانی در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور پرهیز کرد؛ ضمن اینکهبا وجود زیرساخت های مختلف نفت، گاز، معدن، راه آبی و نیروی انسانی تحصیل کرده، آماده جهش اقتصادی است و چنین پتانسیل‌هایی در جهان وجود ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید سیاست را هر چه بیشتر در حوزه اقتصاد کمرنگ کنیم و اجازه دهیم اقتصادی ها کار خود را انجام دهند؛ زیرا اگر سیاسیون بگذارند این کشور می تواند جهش کند؛ سیاسیونی که هرچند دلسوزند اما در پاره ای موارد منافع ملی را در نظر نمی‌گیرند؛ پس سیاسیون اجازه دهند اقتصادی ها این روزها بیشتر حرف بزنند، زیرا در حالی مدام دم از بخش خصوصی می زنند که حتی اجازه نمی دهند بخش اقتصاد دولتی حرف بزند.

وی خاطرنشان کرد: امروز در حوزه فولاد و زغال سنگ از طرح‌های جامع و نقشه راه جامع برخورداریم، اما در سایر حوزه‌ها از جمله فلزات غیرآهنی چنین نقشه هایی تهیه نشده و جای آنها خالی است؛ در این میانپژوهش و آموزش و توجه به آنها یکی از مباحث جدی است که در حوزه معدن و صنایع معدنی کمرنگ است و باید توجه بیشتری به آن کرد.

به گفته این مقام مسئول، امروز مجلس شورای اسلامی در حوزه معدن و صنایع معدنی کمک کننده است و آمادگی برای همراهی دارد؛ البته یکی از افتخارات ایمیدرو در چند سال گذشته را توجه به مقوله توسعه اکتشافات معدنی در کشور برشمرد و گفت: تاکنون مقدمات اکتشافات معدنی در پهنه ای به وسعت ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع فراهم شده که ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع آن در ۲ سال گذشته ژئوفیزیک هوایی شد.

وی همچنین بر لزوم حمایت از معادن کوچک و اقتصادی کردن آنها تاکید کرد و افزود: معادن روباز کشور به پایان رسیده است و باید کم کم به سمت تجمیع معادن کوچک حرکت کنیم تا فعالیت در این حوزه را اقتصادی کنیم.

به گزارش مهر، در حاشیه این همایش، نمایشگاه چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فنآوری های وابسته با نگاهی به تولید و بازار گشایش یافت.

کد خبر 4418710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =