تشکیل ۲۴۰ کانون پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه ها

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ۲۴۰ کانون دانشجویی برای پیشگیری از اعتیاد با مشارکت موثر و شاداب دانشجویان در سطح دانشگاه‌های وزارت علوم تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور دانشجویان، حمید صرامی گفت: روند آمار مصرف کنندگان مواد و همچنین افراد مشکل دار (معتادان) در جامعه جهانی رو به افزایش است، به گونه ای که براساس آمارهای اعلامی از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ نرخ شیوع مصرف مواد در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال معادل پنج و سه دهم درصد و در سال ۲۰۱۶ به پنج و شش دهم درصد رسیده است.

وی افزود: متاسفانه طیف گسترده و متنوع از مواد روان گردان و همچنین تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر در جامعه جهانی، با سرعت در حال افزایش و گسترش است که علت این رشد را می بایست در اقتصاد و درآمد نامشروع و غیر قانونی از طریق مواد مخدر و روان گردان ها جستجو کرد که متاسفانه بهترین منبع درآمد برای شبکه های جرایم سازمان یافته و تروریست ها می باشد، ضمن آنکه عاملی موثر نیز در جلوگیری از توسعه پایدار در کشورها به شمار می رود.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: افزایش میزان استفاده و بهره گیری از اینترنت در تجارت، قاچاق، خرید و فروش مواد در جامعه جهانی و همچنین تلاش برای تقویت فریب های فرهنگی به منظور توسعه تقاضای مواد، از دیگر تهدیدهای جدی برای نوجوانان و جوانان جوامع می باشد.

صرامی گفت: علاوه بر رشد مصرف مواد مخدر و روان گردان ها در جامعه جهانی، هم زمان شاهد افزایش مصرف غیر پزشکی داروهایی نظیر ترامادول، متادون، خواب آورها و مسکّن ها هستیم که سبب مضاعف شدن بروز لطمه به سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی آحاد جوامع خواهد شد.

وی یاد آور شد: یکی از اقدامات قابل توجه صورت پذیرفته در دستگاه های فرهنگی و پیشگیری کشور، برنامه موثر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که با توسعه و تقویت کانون های دانشجویی، موضوع پیشگیری از اعتیاد و مقابله با آسیب پذیری جوانان را در مواجهه با سیل ویرانگر اعتیاد، در دستور کار جدی خود قرار داده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: وزارت علوم هم زمان زمینه را برای توسعه مداخلات موثر توسط کانون های دانشجویی به منظور ضربه زدن به استراتژی های سیستم اعتیاد را فراهم کرده است، به طوریکه در سال تحصیلی جاری شاهد شکل گیری ۲۴۰ کانون دانشجویی با مشارکت موثر و شاداب دانشجویان در سطح دانشگاه ها هستیم.

صرامی افزود: این اقدام قابل توجه وزارت علوم در سطح دانشگاه های کشور سبب می شود برنامه های پیشگیری در ابعاد مختلف و به صورت کاربردی، زمینه را برای ایمن سازی و توانمند کردن دانشجویان در برابر آسیب های ناشی از اعتیاد فراهم کند و نتیجه آن مشارکت و ایفای نقش موثر توسط جوانان علیه اعتیاد و همچنین جلوگیری از شیوع مصرف مواد خواهد بود.

گفتنی است دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان فعالیت های متنوعی را در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها در دست اجرا دارد.

کد خبر 4419716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =